Sparťanský trenér Vítězslav Lavička.

Sparťanský trenér Vítězslav Lavička. | foto: Michal Růžička, MAFRA

Vyhrál, ale nejásal. Co to ten náš tým předvedl, povzdechl si Lavička

• 232
Trenérovi sparťanských fotbalistů Vítězslavu Lavičkovi se po utkání s Příbramí nemluvilo lehce. "Moje pocity jsou zvláštní. Nejen kvůli prázdným tribunám, ale taky z toho, co náš tým předvedl," řekl letenský kouč navzdory výhře 2:1.

Sparťané totiž v prvním poločase, který prohráli 0:1, předvedli snad to nejhorší, co vůbec fotbal může nabídnout.

Příbram po chybě domácího brankáře Vaclíka vedla už od 5. minuty a sparťané se až do konce poločasu nezmohli na jakoukoli odpověď. Trapný výkon pak stěží mohli omlouvat absencí zraněných Matějovského s Krejčím a na lavičce odpočívajícího Kweukeho.

Utkání Sparta versus Příbram ve videoreportáži

Lavička poločasové zoufalství vysvětluje:

"V první půli nás ta rychlá inkasovaná branka poslala psychicky do kolen. Po tom gólu naše ofenziva nefungovala, naší hře chyběla kvalita, neměli jsme dobrý pohyb bez míče. V defenzivě a v osobních soubojích jsem byli nedůrazní, soupeři jsme nabídli kontrolovat vývoj utkání," vypočítával sparťanský trenér herní minusy svých svěřenců.

A jak jste viděl zlepšení po přestávce?
V kabině byla v poločase bouřka, udělali jsme změnu v sestavě a naše hra se přece jen zlepšila. Ale zlepšení to bylo jen mírné, k optimálnímu výkonu jsme měli daleko.

Říkáte, že v poločase byla bouřka. Mohl byste bouřku v podání tichého až zakřiknutého člověka Lavičky přiblížit?
Vím, že se o mně říká, že neumím zvýšit hlas. Dělám to jen občas a po tom, co jsme předvedli v první půli, jsem ten zvýšený hlas použil.

S čím jste byl nespokojený ve druhých pětačtyřiceti minutách?
S tím, že jsem po druhém gólu soupeře nedorazili, a v závěru jsme se proto o výsledek strachovali.

Proč v základní sestavě nenastoupil Kweuke, který znamená minimálně padesát procent, ale spíš víc úderné síly mužstva?
Vzhledem k náročnému programu jsme chtěli hlavně síly v útoku rozložit na víc hráčů. Kweuke měl přijít do hry až v průběhu zápasu, ale že bude muset nastoupit po pětačtyřiceti minutách, s tím jsem nepočítal. Samozřejmě byl na hřišti znát, dal vítězný gól a mohl dát ještě další.

Kweuke nenastoupil ze své vlastní vůle, protože se cítil unavený?
Ne, Kweuke se takhle nerozhodl.

V čí hlavě se tedy zrodil nápad, že se na Příbram půjde bez Kweukeho?
Impulz tohoto hráče šetřit přišel od nás od trenérů.

Má na chaotickém herním projevu velký podíl absence Matějovského a Krejčího?
Matějovský i Krejčí samozřejmě chybějí, vždyť jsou to opory. Bojujeme s tím, jak můžeme. Je pravda, že hlavně bez Matějovského nám chybí kvalita a zkušenost. Právě Matějovský by hru zklidnil a zpřesnil. Ale pro naše mladé hráče je to obrovská zkušenost, například Kadeřábek pracoval hodně dobře.

A jak podle vás pracovali albánský útočník Balaj a Kadlec?
Musím si zápas prohlédnout na videu. Ale pro Balaje to jednoduché nebylo. Byl velmi motivovaný, na zápas se těšil. Ale očekával jsem, že bude lepší. Kadlec se moc snažil, ale nezatracujeme ho, i když mu to nešlo. Jenže ono to moc nešlo ani ostatním.

Našel byste na výkonu Sparty něco pozitivního?
Problémy jsme si způsobili vlastní laxností. Ale protože mužstvo dokázalo výsledek otočit, musím ocenit jeho charakter a morální kvality.

Mohl mít vliv na celkově přinejmenším rozpačitý výkon Sparty fakt, že se kvůli jarnímu trestu za výtržnosti fanoušků hrálo bez diváků?
Já o prázdném hledišti nechci spekulovat. Ale vím, že když Sparta inkasuje a brzy neodpoví taky gólem, často reakce diváků pošlou hráče spíš do kolen.

Vítězství nad Příbramí jste víceméně utrpěli. Myslíte, že tyto tři body mohou vašim hráčům pomoci ve čtvrteční pohárové odvetě s vídeňskou Admirou?
Tenhle upracovaný výsledek nám psychicky pomoct může. Věřím, že ve čtvrtek to bude jiné.