TREFA! Plzeňský gólman Bolek se už jen otáčí za střelou jihlavského Karlíka.

TREFA! Plzeňský gólman Bolek se už jen otáčí za střelou jihlavského Karlíka. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Jihlava - Plzeň 1:1, nováček vedl, hosté vyrovnali gólem z ofsajdu

• 109
Nováček fotbalové ligy z Jihlavy potrápil dalšího favorita. V prvním kole zlobil na Slavii, tentokrát doma srdnatě bojoval s Plzní. Tým z Vysočiny se ujal vedení díky Karlíkovi, ale Plzeňští zvládli vyrovnat na 1:1. Kolářův gól však neměl platit, padl z ofsajdu.

Utkání Jihlava versus Plzeň ve videoreportáži

Západočeši mohli rozhodnout v úplném závěru, když po rohu zblízka zakončoval obránce Ševinský. Naneštěstí pro Plzeň ale trefil jen tyč.

Pro Plzeň je při klopýtnutí s outsiderem náplastí, že v nejvyšší soutěži už podvanácté neprohrála.

"Plzeň je evropský tým a bod s ní získaný je pro všechny týmy - a Jihlavu zvlášť - velmi cenný. Neprohra je výsledek, který nám pomůže do další práce. Hráčům musím poděkovat za energii, kterou do zápasu dali," uvedl jihlavský kouč František Komňacký.

Plzeň před zápasem na startu sezony vyhrála všechny čtyři soutěžní zápasy a také v Jihlavě zpočátku ukázala své sebevědomí.

Domácí v prvním ligovém zápase po šesti letech před vlastními fanoušky za deset minut téměř nebyli u míče, ale když jihlavský bek Josl ve třinácté minutě dalekonosnou ranou napálil břevno, rozpumpoval k odvážnému představení svůj tým a naladil i do té doby ztichlé fanoušky na vyprodaném stadionu.

Jihlavané vzápětí už slavili. Tlustý předčil v tvrdém hlavičkovém souboji Bakoše a záložník Karlík poslal míč do branky s odrazem od břevna. Plzeňané v lize poprvé od dubna a po 741 minutách inkasovali branku. Tým Vysočiny najednou byl v euforii, dvaadvacetiletý kapitán Tecl dvakrát zahrozil.

Plzeň však na zbrusu novém jihlavském pažitu nepanikařila. Ve 30. minutě slavila vyrovnání, i když se domácí zlobili, že dorážející Kolář stál po hlavičce Bakoše a zákroku brankáře Blažka v ofsajdu. Kolář se trefil už v prvním kole s Hradcem a i nyní mohl svůj střelecký ligový zápis vylepšit.

"Takové věci neřešíme, nemá to cenu. Jednou jsme poškození my, příště zase třeba soupeř. To je prostě fotbal," poznamenal k situaci Komňacký.

Další šanci měl těsně před pauzou. Sudího Bílka domácí proklínali znovu, když neuznal gól Jihlavy po souboji stopera Šourka s plzeňským gólmanem Bolkem.

Pak se už Plzeň usadila na polovině domácích a trpělivou kombinací zkoušela najít okna v jihlavské obraně. Koláře hned na startu druhé půle znovu vychytal Blažek, domácí naopak litovali, že zahodili několik dobře nastartovaných brejků.

Ztrestat je za to mohl Ďuriš, hlavičkující deset minut před koncem těsně nad bránu. Ani Jihlava nevyklízela pozice: rozhodnout mohl Tecl, který se však místo střely zamotal ve vlastních kličkách. Poslední slovo mohla mít Plzeň: v první minutě nastaveného času zblízka trefil tyč obránce Ševinský.

"Podle mě je remíza spravedlivý výsledek, rozhodně si nemyslím, že jsme tady ztratili dva body. Hlavně v první půli jsme s hrou Jihlavy měli problém. I když mi vadí, že jsme tlak ze druhé půle neproměnili ve vítěznou branku. V koncovce jsme nebyli úspěšní," řekl plzeňský trenér Pavel Vrba.