PŘEKVAPIVÉ VEDENÍ. Fotbalisté Jihlavy se radují z gólu proti Plzni.

PŘEKVAPIVÉ VEDENÍ. Fotbalisté Jihlavy se radují z gólu proti Plzni. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Liberec, Sparta i Boleslav předvedly obraty, Plzeň zaváhala s nováčkem

• 119
Gólové přestřelky nabídlo druhé kolo fotbalové ligy - hned ve čtyřech duelech padlo čtyři a více gólů. Třemi brankami urvaly těsné vítězství Liberec a Mladá Boleslav. Sparta se doma strachovala o body s Příbramí, nakonec vybojovala výhru 2:1. Z favoritů soutěže zaváhala jen Plzeň, která v Jihlavě remizovala 1:1 i díky gólu z ofsajdu.

Kde všude padly čtyři nebo více gólů?

• V Hradci Králové, kde Jablonec přišel o vedení 2:0 a remizoval 2:2.
  • V Ostravě, kde Slavia vedla 1:0, ale nakonec vydřela remízu 2:2.
  • V Mladé Boleslavi, kde domácí proti Českým Budějovicím předvedli skvělý obrat a ve druhém poločase otočili z 0:2 na 3:2.
  • A také v Liberci, kde mistr proti Dukle dvakrát doháněl manko a v závěru vybojoval vítězství 3:2.

Obrat se povedl také Spartě, která musela hrát kvůli trestu za chování diváků před prázdnými tribunami. Po bídném prvním poločase prohrávala s Příbramí 0:1, když kiksem daroval soupeři gól brankář Vaclík.

Po pauze se ale vicemistr vzchopil a v týdnu podruhé ukázal, že umí vyhrát i bez kapitána a špílmachra Matějovského - povedlo se mu to i v předkole Evropské ligy na Admiře Vídeň.

Olomouc - Slovácko 2:0

Sestřihy ze zápasů Jihlava - Plzeň a Brno - Teplice nejsou z technických důvodů k dispozici. Omlouváme se.

V rozmezí patnácti minut skórovali Kadeřábek a Kweuke, jenž rozhodl o sparťanské výhře v 65. minutě a prosadil se ve třetím soutěžním utkání za sebou.

"První poločas z naší strany nebyl špatný, ale tragický," uznal Kadeřábek, jemuž k prvnímu ligovému gólu nemohl nikdo aplaudovat. "Ten můj gól byl zlomový. Kdybychom ho nedali, asi bychom zápas těžko otáčeli."

Otočit skóre se nepodařilo Plzni, ačkoli v závěru utkání na hřišti nováčka z Jihlavy nastřelila za stavu 1:1 tyč. Třeba to byl trest za vyrovnávací gól, který plzeňský záložník Kolář vstřelil z ofsajdu.

"Jestli náš gól byl z ofsajdu, tak asi spravedlnost zasáhla. Ale to je fotbal. Takové góly padají. Jednou takový gól dostanete, podruhé dáte. Na to se nemůžeme koukat," prohlásil plzeňský kapitán Pavel Horváth.

Jihlava tak po pondělní remíze 3:3 na Slavii obrala o body dalšího favorita. Západočechy může těšit alespoň fakt, že v lize podvanácté v řadě neprohráli.

Liberec měl s Duklou, která v prvním kole potrápila Spartu, co dělat. V minulé sezoně jí doma podlehl a také tentokrát se rodil překvapivý výsledek. Severočeši dvakrát prohrávali, ale zachránil je hattrick Josefa Šurala. Obhájci titulu jsou tak po dvou kolech jediným neporaženým celkem.

Vítězný gól vstřelil dvaadvacetiletý záložník deset minut před koncem. V jednom zápase tak dal stejný počet gólů jako v celém minulém ročníku.

Před odvetou předkola Ligy mistrů proti Kluži tedy Liberečtí opět nabrali sebevědomí, až na velkou část druhého poločasu však nebyl jejich výkon nijak oslnivý. Příčinou mohly být absence opor Hadaščoka, Kušníra nebo Štajnera, jenž prodělal lehkou plicní embolii a je v nemocnici.

"Dost nás to sebralo, když jsme se dozvěděli o Jirkových problémech," přiznal hrdina zápasu Šural. "Všichni mu přejeme brzké uzdravení. V první půli bylo znát, že nám chybí."

K velkému výkonu ve druhém poločase se vzepjala Mladá Boleslav proti Českým Budějovicím. Už se zdálo, že po jasné prohře v Enschede v předkole Evropské ligy rozlítí Středočeši své fanoušky také další porážkou v lize, ale nestalo se.

Dvěma góly zajistil Budějovicím solidní vedení Srb Markovič, jenže jeho balkánský sok Sivrič z Chorvatska se zastínit nenechal. Na hřiště nastoupil až po přestávce, dal také dva góly a rozhodl o tom, že Jihočeši odjeli z Boleslavi s prázdnou.

Ostrava se dočkala prvního bodu sezony doma proti Slavii, ale podobně jako Liberec nezačala dobře. Pražany poslal do vedení Kisel, ovšem Baník otočil skóre zásluhou Kukece a Milosavljeva. Poslední slovo měl ale slávista Nitrianský, který vyrovnal jedenáct minut před koncem.

Nejlepší střelci

3 góly - Šural (Liberec)

2 góly - Hašek (Dukla), Kisel, Vošahlík (oba Slavia), Kolář (Plzeň), Kweuke (Sparta), Markovič (Budějovice), Lafata (Jablonec), Sivrič (Boleslav)

Nováček z Brna zařídil v duelu s Teplicemi oba góly, ale měl z toho jen bod za remízu 1:1. První gól domácích byl totiž vlastní, vyrovnání zajistil střídající Halaška po sedmi minutách na hřišti.

Moravské derby mezi Olomoucí a Slováckem zvládli lépe domácí. Sigma vyhrála 2:0 díky gólům svátečního střelce Škerleho a útočníka Ordoše z penalty. Znovu však dohrávala v deseti, červenou kartu tentokrát viděl obránce Dreksa.

První zápas druhého dějství byl k vidění v Hradci Králové, kam přijel Jablonec. Proti svým bývalým svěřencům šel jablonecký kouč Václav Kotal a dlouho se mohl radovat, jak se mu návrat do Hradce v týmu soupeře daří.

Nejprve se trefil Lafata, jenž ukázal, že by rád obhájil cenu pro krále střelců - ve druhém utkání sezony dal druhý gól. V 53. minutě zvýšil na 2:0 Kopic, ale Jablonečtí si i přesto tři body neodvezli, protože Hradec po penaltě snížil a pět minut před koncem mu zajistil remízu 2:2 Uškovič.