Doporučujeme

MEDAILE! Adéla Sýkorová si v Londýně vystřílela bronzovou medaili. (4. srpna...

MEDAILE! Adéla Sýkorová si v Londýně vystřílela bronzovou medaili. (4. srpna 2012) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Další česká medaile. Sýkorová si vystřílela olympijský bronz

• 330
Londýn (Od zpravodaje iDNES.cz) - Česká střelba slaví první olympijskou medaili v Londýně! Vybojovala ji Adéla Sýkorová, která skončila ve sportovní malorážce na 3x20 ran na třetí příčce. Zvítězila Američanka Grayová před Srbkou Maksimovičovou. Kateřina Emmons, která obhajovala stříbro, si finále nevybojovala.

Vítězná Jamie Lynn Grayová překonala v kvalifikaci olympijský rekord a vedení si udržela i ve finálové střelnici. Neměnilo se ani druhé místo, ale o to víc se bojovalo o bronz.

Adéla Sýkorová (střelba)

Do výčtu patří i tenistky Hlaváčková s Hradeckou, jež mají medaili jistou.

Pětadvacetiletá Sýkorová, která  byla po kvalifikaci čtvrtá se ztrátou jediného bodu na bronz, dala druhou ranou jen 8,8 a klesla na páté místo, ale pak se začala zvedat.

Po sedmi ranách trefila 10,7 a poprvé objevila na medailové pozici.

Následujícím pokusem zasáhla jen 8,0, ale ani nejbližší soupeřky nebyly o moc lepší. Sýkorová pak dvakrát nastřelila 10,2, a získala bronz. Ve finále předvedla po vítězce druhý nejlepší nástřel.

"Je to úžasné, skvělé. Vůbec jsem tomu nevěřila, ale je to paráda," vyprávěla Adéla Sýkorová a přiznala, že byla hodně nervózní. Obavy zaháněla tím, že si říkala, že medaili nechce. "Kdybych si řekla, že jdu pro medaili, tak by to bylo ještě horší."

Radši se ani nedívala na výsledky soupeřek, takže do poslední chvíle nevěděla, jak blízko k medaili má.

"Když hlásili průběžné pořadí, tak jsem si pro sebe zpívala, abych to neslyšela. Mám ráda Kabáty, tak jsem si zpívala Malou dámu."

Česká studentka zeměpisu měla mezi diváky ve finálové hale nejsilnější podporu. Při vyhlášení se všichni podivovali trapasu ceremoniáře, který oznámil, že bronzovou medaili získala reprezentantka České republiky Sylwia Bogacká. Místo bronzové Češky řekl jméno čtvrté Polky. "Adéla!!!" reagovali lidé v publiku.

Sýkorová si aplaus vrchovatě zasloužila. Už kvalifikaci si na otevřené střelnici Royal Artillery Barracks výtečně poradila s nepříjemnými podmínkami, deštěm a větrem.

V modrém kšiltu a s českou vlaječkou na pažbě příjemně překvapila vyrovnanými výkony a báječně vylepšila svou 19. pozici z poslední olympiády Pekingu.

Emmons skončila na 32. místě

Jedna velká česká naděje vyletěla, druhá zhasla. V kvalifikaci vypadla po nepovedeném posledním kole obhájkyně olympijského stříbra Kateřina Emmons. 576 bodů stačilo na konečnou 32. pozici.

Dlouho se přitom zdálo, že postup mezi nejlepší osmičku Kateřině Emmons neunikne. Soutěž začala na položce vleže výborně. V obou sériích chybovala pouze jednou a držela se ve špičce průběžného pořadí.

Emmons: S malorážkou končím

"S malorážkou končím definitivně, už na to nemám čas," řekla po nepovedeném olympijském závodě střelkyně Kateřina Emmons. "Jestli budu pokračovat, tak jen se vzduchovkou."

Se vzduchovou Emmons vybojovala zlato v Pekingu 2008 a bronz o čtyři roky dříve v Aténách, s malorážkou má pekingské stříbro. Nyní myslí na rozšíření rodiny. "Chtěli bychom, aby Julinka měla sourozence, a jestli se potom vrátím, tak už jen se vzduchovkou, abych toho neměla moc."

Vysoko zůstala také po dalších dvaceti ranách vestoje. Zpočátku měla štěstí, několik desítek zasáhla těsně.

Pak se situace obrátila a trefila dvě vysoké devítky. Přesto figurovala na postupových místech.

Všechny medailové naděje vzalo Emmons až poslední kolo. Vkleče kazila od samého začátku a rychle se propadala. Nakonec se zastavila až na 32. místě.

"Asi nemohla najít správnou stabilitu. Dost foukal vítr a končila v časové tísni," všiml si její muž Matt Emmons, který soutěž nehnutě pozoroval z tribuny.

Manželovu domněnku pak potvrdila i samotná střelkyně. "Čekala jsem dlouho, než se uklidním, pak už nebyl čas, tak jsem musela zmáčknout knoflík a jít do závodu. Dopadlo to hrozně."

Po výpadku v kvalifikaci sportovní malorážky a čtvrtém místě ze vzduchové pušky tak odjede Kateřina Emmons z Londýna bez medaile.

"Nejde ani tak o umístění, jako o výsledek. Jsem hodně spokojena s ležákem, ten byl perfektní, výborná práce s větrem, stoják pohádka, ale klečák mě v životě podržel jen jednou, v Pekingu. Nikdy jsem tomu nepřišla na kloub, pod tlakem mi nikdy nevyšel," řekla zklamaná obhájkyně stříbra.

Sportovní střelba - výsledky

Ženy

Sportovní malorážka 3x20 ran: 1. Grayová (USA) 691,9 (592+99,9), 2. Maksimovičová (Srb.) 687,5 (590+97,5), 3. Sýkorová (ČR) 683,0 (584+99,0), 4. Bogacká (Pol.) 681,9, 5. Pejčičová (Chor.) 681,9 (584+97,9), 6. Englederová (Něm.) 680,8 (583+97,8), 7. Vdovinová (Rus.) 680,8 (585+95,8), 8. Nagayová (Pol.) 678,2 (584+94,2), ...32. Emmons (ČR) 576.

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.