Podnikatel Andrej Babiš byl zvolen do čela politického hnutí ANO 2011. Na fotce s koordinátorem hnutí Pavlem Klaškou (vlevo) a manažerem hnutí Richardem Brabcem. | foto: Michal Šula, MAFRA

Kavanův tajný sponzor i advokát disidentů, to jsou Babišovi politici

  • 124
Miliardář Andrej Babiš představil tým pro své politické hnutí ANO 2011. Do politiky zlákal poutníka do Vatikánu, někdejšího šéfa Masarykova onkologického ústavu, ale i sponzora kontroverzního politika Jana Kavana a někdejší kontrolorku potravinářských výrobků.

Jedním ze dvou místopředsedů politického hnutí je Jaroslav Faltýnek. Nynější člen představenstva Babišova Agrofert Holdingu patřil před 12 lety mezi utajované sponzory senátní kampaně tehdejšího ministra a místopředsedy vlády Jana Kavana. Kavan sice sponzorství popřel, sám Faltýnek jej potvrdil s tím, že částku věnovanou politikovi si již nepamatuje. Později novinářům ale řekl, že Kavanovi věnoval pro kampaň pouze burčák (více o sponzorství Jana Kavana čtěte zde).

Jan Kavan

Kavan je kontroverzní osobou české politiky. Mimo jiné figuroval v kauze kolem moskevského Českého domu (šlo o jeho údajný nevýhodný pronájem), u letounů Gripen (Kavan švédským novinářům v přestrojení za zbrojaře nepřímo řekl, že čeští politici se nechali kvůli nákupu letounů korumpovat). Před třemi lety zase vzbudil odpor své domovské ČSSD kvůli schůzce s představiteli hnutí HAMAS.

Pro Kavana to byl problém, protože Faltýnek je bývalým místopředsedou představenstva firmy Tchecomalt Group. Kvůli ní českému státu tehdy hrozila arbitráž a sama firma se ocitla v podezření, že ji její management obětoval v uměle vyvolaném konkurzu poté, co získala třímiliardový úvěr od tehdejší IPB banky. O arbitráž tehdy usiloval holandský fond Lento Investment, který tvrdil, že konkurzem přišel o svůj majetek v hodnotě několika set milionů korun.

Faltýnek: Burčákem to skončilo

Podle Faltýnka tato věc z minulosti nemůže nijak ovlivnit jeho působení v ANO 2011. "Ke sponzorství pana Kavana se hlásím. Za 2 600 korun jsem mu na jeho volební mítink koupil burčák," zopakoval i po letech Faltýnek. "Žádná arbitráž se nekonala a vyšetřování ukázalo, že vše bylo v pořádku. Celá věc je ale na dlouhou debatu a museli bychom se vrátit na začátek převzetí IPB Československou obchodní bankou," komentuje někdejší podezření Faltýnek.

Jaroslav Faltýnek, místopředseda hnutí ANO 2011

Faltýnek je v druhém volebním období zastupitelem Olomouckého kraje a dvacet let zastává post zastupitele v Prostějově. Ještě donedávna obě tyto funkce vykonával jako člen ČSSD.

"V červenci jsem po 18 letech ze sociální demokracie odešel. Vyvinulo se to tak poté, kdy se na mě začátkem ledna obrátil můj šéf, abych mu pomohl se strukturou ANO 2011, protože mám zkušenosti s politikou," popsal Faltýnek s tím, že po vystoupení ze sociální demokracie se nevzdá funkcí v zastupitelstvech.

Hájil Uhla i Plastiky, u advokacie je dodnes

Mezi členy předsednictva ANO 2011 a rovněž kandidáty do Senátu patří také Petr Binder. Známější však lidem je spíše jeho přízvisko: poutník Hroch. V roce 2007 jej proslavila pěší túra z Čech do Vatikánu. Po svých za 44 dnů ušel 1 544 kilometrů. Ve Vatikánu se pak nakonec setkal s papežem Benediktem XVI.

Loni v květnu se Hroch vydal nonstop pěšky na 177 kilometrů dlouhou trasu z Prahy na Horní hrad u Stráže nad Ohří (více o cestě čtěte zde). Byla to jedna z dalších akcí, kterými podpořil záchranu a obnovu hradu. Binder také stojí za charitativním projektem Putování hrocha, jehož prostřednictvím získává peníze a přerozděluje je mezi neziskové organizace.

Kandidát hnutí ANO 2011 Petr Binder

Pozoruhodný příběh stojí také za dalším z kandidátů. Novinář, historik a advokát Milan Hulík už před sametovou revolucí pomáhal členům tehdy pronásledovaného disentu. Ve zmanipulovaném procesu v 70. letech vypomáhal s obhajobou undergroundové skupiny Plastic People of the Universe. Proces, v němž členové skupiny dostali tresty vězení, přitom byl klíčový, protože sjednotil protikomunistickou opozici a dal vzniknout Chartě 77.

"Já na ten soud chodil, abych zastoupil Dr. Cilínka, když potřeboval odejít. Tehdy byla celá síň plná příslušníků StB. Každý z obžalovaných měl právo na dva takzvané důvěrníky, které si vybral. Vím, že Václav Havel se vydával za příbuzného jednoho z těch souzených a pak o tom napsal esej," vzpomínal Hulík na chvíli, kdy poprvé uviděl Václava Havla.

Hulík obhajoval mimo jiné režimem pronásledovanou Jarmilu Bělíkovou, Petra Cibulku, Petra Pospíchala, Petra Uhla nebo Františka Stárka, ale také signatáře Charty 77 nebo prohlášení Několik vět (více o Příběhu Milana Hulíka čtěte zde). Nyní publikuje své texty v internetovém deníku Neviditelný pes a věnuje se advokátní praxi.

Boleslav vytáhl do první ligy, teď pomáhá Babišovi

Babišovi se podařilo jako nezávislého kandidáta zlákat také onkologa Rostislava Vyzulu. Ten více než šest let vedl brněnský Masarykův onkologický ústav, v roce 2008 jej však z této funkce bez vysvětlování odvolal tehdejší ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Vyzula přitom dokázal ústav rozvíjet, stejně jako spokojenost pacientů. Ti jej v anketách volili jako jednu z nejpřátelštějších nemocnic.

Vyzula je nyní v ústavu přednostou Kliniky komplexní onkologické péče. Je prezidentem Moravské onkologické iniciativy, členem několika odborných společností, ale i akreditační komise Ministerstva zdravotnictví ČR pro obor onkologie. Organizuje Brněnské onkologické dny.

V sedmičce kandidátů je také František Petrtýl, spolumajitel stavební firmy Gema MB, která z poloviny vlastní fotbalový klub FK Mladá Boleslav. Právě v jeho představenstvu Petrtýl zasedá. Do klubu se svými dvěma přáteli Josefem Dufkem a Alešem Jurankem vstoupil v roce 2001, o tři roky později klub postoupil do první ligy. Kromě toho Petrtýl spoluvlastní sportovní centrum Sparing. Na politiku si sáhl v roce 2010, kdy kandidoval v komunálních volbách za uskupení Volba pro Mladou Boleslav.

Kandidát do Senátu za ANO 2011 František Petrtýl

Babiš do svého tažení politikou zapojil i lidi, kteří jsou z potravinářství, ale pracovali spíše na opačném břehu řeky, než na kterém on podniká. Spolu s ním a Faltýnkem politické hnutí vede jako místopředsedkyně Radka Maxová. Ta dříve pracovala jako inspektorka na Krajském inspektorátu České zemědělské a potravinářské inspekce v Táboře.

Babišův Agrofert přitom mimo jiné produkuje pekárenské či masné výrobky. Právě na kvalitu potravin inspekce dohlíží. Maxová ale podle vlastních slov už více než deset let pracuje pro firmu, která vyrábí kosmetiku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video