Doporučujeme

POJEDE VE FINÁLE. Stanislav Ježek postoupil do finále jako sedmý.

POJEDE VE FINÁLE. Stanislav Ježek postoupil do finále jako sedmý. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Kanoista Ježek na medaili nedosáhl, v olympijském finále skončil pátý

• 408
Londýn (Od zpravodajky iDNES.cz) - Český kanoista Stanislav Ježek skončil na olympijských hrách v Londýně těsně za medailovými příčkami. S jedním dotekem branky vybojoval ve finále páté místo, na nejrychlejšího Tonyho Estangueta z Francie ztratil více než osm vteřin. Stříbrný skončil Němec Sideris Tasiadis, bronz putuje díky Michalu Martikánovi na Slovensko.

Stanislav Ježek tak vyrovnal své umístění z předchozích olympijských her v Pekingu.

Česká kanoista udělal ve finále jedinou chybu a za lehký dotek branky byl penalizován dvěma vteřinami. Jízda byla čistší než v semifinále, nicméně pomalejší.  "Ve finále jsem hlavně myslel na doteky, abych se nevyautoval šťouchem, to už bych si musel urazit ruce. Proto jsem to jistil, hlídal. A chybělo to," přiznal Ježek.

Rozhovor s českou nadějí Ježkem

Neklouzalo to, chyběl dobrý pocit, přiznal

U několika jeho soupeřů se však projevila nervozita, kazili a Čech si v porovnání s předchozí jízdou o dvě místa polepšil. Po něm se finále nevydařilo Japonci Takuju Hanedovi, ale Španěl Ander Elosegi byl o více než tři sekundy rychlejší.

Do vedení šel na pohled suverénní jízdou zkušený Slovák Martikán, podobně dokonalé představení však předvedl i tradičně vynikající Tony Estanguet z Francie a šel do čela. Čtyřiatřicetiletý olympijský vítěz z Atén a Sydney předvedl nejrychlejší jízdu dne, navíc bez chyb a mohl se radovat z dalšího velkého úspěchu.

Před obhájce zlata se nakonec dostalo i největší překvapení závodu v Londýně, Němec Sideris Tasiadis. Slovenský slalomář Martikán tak přidal ke dvěma zlatům a stříbrům první bronzovou olympijskou medaili.

Vodní slalom - finálové výsledky

Muži

C1:
1. Estanguet (Fr.) 97,06 (0 trest. sekund)

V semifinále Ježek chyboval, ale postoupil

S číslem 4 na hrudi se na startu usmál, když jej londýnský hlasatel představil jako "Stanislav Ježeke". A pak se - jako čtvrtý v pořadí v semifinále - vydal český singlkanoista na trať.

Divoké peřeje připravily slalomářům několik nástrah, pětatřicetiletý Ježek je dvakrát nezvládl ideálně - k rychlému času si připsal dva šťouchy a čtyři trestné sekundy.

Přesto mohl v cíli spokojeně mávat divákům, v ten moment svítilo jeho jméno na první pozici a už měl jisté místo v osmičlenném finále.

Podruhé v kariéře se tak Stanislav Ježek probojoval na olympijských hrách o medaile. Poprvé v Pekingu 2008 nastoupil k finále se startovním číslem 5 a skončil pátý. V Londýně nosil triko s číslem 4...

Semifinále nejlépe zvládl Němec Sideris Tasiadis. Zklamaní prožili Britové, lídr Světového poháru David Florence skončil desátý - za postupem...

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.