Basketbalistka Hana Horáková uniká Isil Albenové z Turecka. (30. července 2012)

Basketbalistka Hana Horáková uniká Isil Albenové z Turecka. (30. července 2012) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

České basketbalistky prohrály i druhý zápas, nestačily na Turkyně

• 164
Londýn (Od zpravodaje iDNES.cz) - Tažení "na Turka" skončilo porážkou v bitvě u Londýna. České basketbalistky prohrály i ve svém druhém utkání na olympijském turnaji, po Číňankách nestačily ani na turecký výběr. Tentokrát padly v poměru 57:61. Reprezentantky tak k postupu ze skupiny musí porazit Chorvatsko a Angolu. Anebo favorizované Spojené státy.

Češky vedly 5:4, ale Turkyně dirigované drobnou rozehrávačkou Albenovou se dostaly do vedení díky devítibodové šňůře. Od té doby si už pouze hlídaly náskok.

Českým hráčkám se na začátku nedařila trojková střelba, zaostávaly i na doskoku, navíc ztrácely míče a měly až příliš mnoho okének v defenzivě.

"Opět jsme v první čtvrtině nedávali body a trošku jsme se hledali v obraně," hodnotil kouč Lubor Blažek.

"V první čtvrtině nám Turkyně utekly. I když jsme potom zabojovaly a celý zápas stahovaly, ty body ze začátku nám chyběly," řekla po zápase Jana Veselá, nejlepší česká střelkyně.

Ta však byla jedinou hráčkou, která se v útoku dokázala výrazněji prosadit. Do poločasu se blýskla 13 body, když proměnila všech šest svých střel. Žádná spoluhráčka se k ní však dlouho nepřipojila a Veselou navíc ji limitovaly potíže s fauly.

Po úvodní půli, kterou prohrály o dvanáct bodů, svěřenkyně Lubora Blažka přece jen zabojovaly a během druhé dvacetiminutovky se dotáhly na tři body. Vyprodaná hala bouřila, spousta českých fanoušků hnala reprezentantky dopředu. Po třech čtvrtinách se počítadlo zastavilo na nadějném rozdílu 39:45.

Jenže úvod čtvrtého dějství se nepovedl, a když jinak skvěle střílející Veselá neproměnila tři minuty před koncem trojku, soupeřky si závěr pohlídaly.

"Kdyby to tam padlo, bylo by to asi o něčem jiném," litovala Veselá. Takhle vyšla úporná snaha zlikvidovat rozdíl dvou či tří košů naprázdno.

"Vepředu se hrozně trápíme," posteskla si Kateřina Bartoňová. "Musíme mnohem častěji proměňovat ty lehké koše."

Češky se po porážce 57:61 srovnaly s Chorvatskem. Právě s ním hrají svůj příští zápas, nastoupí k němu ve středu od 21.00 středoevropského času.

Skupina A

Česko - Turecko 57:61 (8:13, 21:33, 39:45)
Nejvíce bodů:
Veselá 19, Vítečková 11, Elhotová 8, Bartoňová 6 - Yilmazová, Caglarová a Palazogluová po 11, Iveginová 9. Rozhodčí: Estevez (Arg.), Sugurová (Jap.), Abákil (Mar.). Fauly: 16:15. Trestné hody: 15/11 - 18/13. Trojky: 4:6.

Skupina B

VYDŘELY JSME TO! Francouzské basketbalistky jásají poté, co v prodloužení porazily Australanky proměněnými trestnými hody Celine Dumercové (s číslem 9).

Francouzské basketbalistky se blýskly vítězstvím nad favorizovanou Austrálií, kterou udolaly po prodloužení 74:70. Po předchozí výhře nad Brazílií tak aspirují na triumf ve skupině B, jejíž vítěz je nejpravděpodobnějším případným soupeřem českých basketbalistek ve čtvrtfinále. Francouzky jsou v tabulce druhé za Ruskem, které přemohlo brazilský výběr.

Francie - Austrálie 74:70 po prodl. (28:27, 65:65)

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.