Olympijský dům stál 90 milionů, má zlepšit pošramocenou pověst sportu

  • 153
Čeští sportovní funkcionáři se v Londýně snaží představit v co nejlepším světle. Do Českého olympijského domu investovali 90 milionů korun, na které jim přispěl i podnikatel Andrej Babiš a další bohatí mecenáši. Krásné sportovní zázemí do Londýna přilákalo množství českých sportovních fanoušků, turisté se ale Velké Británii raději vyhýbají.

Londýnský stánek českých olympioniků patří k největším v historii. Zázemí sportovců a moderní Český olympijský dům stál zhruba 90 milionů korun. Sportovní svazy tím chtějí vrátit důvěru lidí v český sport, který po pádu Sazky utrpěl šrámy.

Velkorysý rozpočet olympijského domu by neměl jít na úkor sportu, říkají jasně zástupci Českého olympijského výboru (ČOV). Polovinu sumy zaplatili bohatí partneři: největší část pokryly firmy Škoda Auto, RWE, ČEZ, Česká pojišťovna a Pilsner Urquell. Přidaly se však také státní firmy Česká pošta a Lesy ČR. Druhá polovina rozpočtu jde ze státní pokladny přímo.

"Veřejné peníze jsou z kolonky na propagaci České republiky. Znamená to, že efektivně využíváme stávající zdroje na propagaci země. Neutrácíme tedy peníze navíc. Neubíráme ani peníze sportovcům," vysvětluje Alexandr Kliment, mluvčí ČOV.

Peníze dal i Babiš

Pomáhají také individuální mecenáši. Třeba miliardář Andrej Babiš koupil za devět milionů klikující autobus od výtvarníka Davida Černého, který je dominantou Českého domu. Podle Klimenta by celý projekt měl skončit buď na nule, nebo i v zisku.

Smíšené pocity však mají podnikatelé v cestovním ruchu. Mnoha dopravcům ani tisícovky českých fanoušků, kteří do Londýna vyrazili na olympiádu, nevyvážily propad tradičních letních turistů.

"Společnost easyJet zaznamenala propad poptávky po letenkách do Londýna a zpět během olympijského období. Ale na rezervacích vidíme opět zvýšený zájem, hned jak hry skončí," uvedla Anna Suchá z nízkonákladových aerolinek easyJet.

Zájezdy za sportem slaví úspěch

Reklamu dělá Černého autobus

Hekající autobus stojí na rohu rušné ulice Upper Street a dělá výbornou reklamu Českému olympijskému domu, ve který se proměňuje sousední veletržní komplex Business Design Centre.

Potvrzuje to i Michal Tůma, marketingový šéf cestovní agentury Invia.cz. "Čeští turisté se během her vyhýbají pobytu v Londýně. Oproti stejnému období v loňském roce registrujeme 67procentní pokles prodeje zájezdů do britské metropole," konstatuje. Podle něj se lidé obávají hlavně mimořádných bezpečnostních opatření a vysokého počtu sportovních fanoušků, kteří mohou zkomplikovat dopravu a přístup do londýnských památek.

Autorizovaní prodejci olympijských zájezdů ale zatím mluví o spokojenosti. "Prodali jsme zhruba 650 zájezdů na olympiádu. Češi nejčastěji vybírali zájezdy, kde bylo veslování, atletika a zejména tenis," popisuje Filip Dohnálek, šéf cestovní kanceláře IBTravel.

"Největší zájem je o atletiku, veslování, tenis, basketbal, ale také třeba o plážový volejbal, jezdectví nebo plavání. Co se týká dopravy - většina fanoušků dává přednost leteckým zájezdům. Do Londýna jsme proto vypravili charterové lety. Plánujeme tam odvézt takřka dva tisíce klientů, každého se dvěma až třemi vstupenkami v průměru," říká také Tomáš Brejcha, marketingový ředitel Čedoku.

Do Londýna pojede asi 30 tisíc Čechů

Lístky na jednotlivé sportovní akce se pak pohybují v rozmezí od dvaceti do dvou tisíc liber, tedy až 64 tisíc korun. Vyprodáno ale není. Zájezdové balíčky nejsou rozebrané a cestovky začínají lákat na slevy. Lístky se ještě dají koupit v Českém olympijském domě. "Koupil jsem si tam lístky na badminton a tenis, dva raketové sporty, které jinde byly nesehnatelné," raduje se třeba Carl Bialik na blogu deníku Wall Street Journal.

Kolik Čechů se nakonec do Londýna vydá, není jasné. Český olympijský výbor (ČOV) před týdnem odhadoval až 50 tisíc Čechů. Ale vypadá to, že reálně jich bude méně."Měli jsme celkem téměř 30 tisíc vstupenek, které jsme už prakticky vyprodali, zbývají poslední desítky," dodává mluvčí ČOV.

24. července 2012