Plzeňští fotbalisté se radují z třetího gólu v utkání úvodního kola první ligy

Plzeňští fotbalisté se radují z třetího gólu v utkání úvodního kola první ligy proti Hradci Králové. | foto: Jaromír Pech, MAFRA

Plzeň i Liberec ukázaly Spartě, jak začít ligu. Eden viděl šest gólů

• 270
Plzeň dala tři góly, Liberec dokonce čtyři. Zato Sparta na úvod fotbalové ligy za svými rivaly zaostala, na Dukle skórovala až v nastaveném čase, což jí stačilo jen na remízu. Ještě hůř dopadli další kandidáti na přední příčky: Mladá Boleslav i Olomouc prohrály.

Nejvíc gólů - šest - přinesl poslední duel kola - pondělní dohrávka. Slavia pod novým koučem Petrem Radou prohrávala po poločase s nováčkem z Jihlavy, již také vedl nový trenér František Komňacký, už o tři góly. Po přestávce však skvěle finišovala. Díky dvěma zásahům z posledních tří minut nakonec srovnala na 3:3.

NOVÁČKOVA RADOST. Jihlavští fotbalisté se po postupu do první ligy uvedli
PRVNÍ GÓL. Kamil Čontofalský na tuhle střelu jihlavského záložníka Lukáše
MÁM! Jihlavský brankář Jaromír Blažek s jistotou stahuje letící centr v ligovém

RADOST NEVYDRŽELA. Jihlavští fotbalisté v prvním poločase hned třikrát jásali, ale radost jim až do konce nevydržela.

Z předpokládaných aspirantů na titul si nejlíp vedla Plzeň. Sice dala o branku méně než obhájce z Liberce, ale její zápas proti Hradci byl jednoznačný.

Od začátku měla velkou převahu, spoustu šancí, ale nebyla schopná dát gól. Podařilo se to až v závěru poločasu hlavičkou Kolářovi. Po přestávce přidal po krásné kombinaci Bakoš druhý gól a třetí si hosté dali sami.

"V první půli jsme se těžko prosazovali hlavně po stranách, po přestávce to bylo lepší," říkal plzeňský kouč Pavel Vrba.

VIDEOREPORTÁŽE

Úvodní dějství nového ligového ročníku bylo pro Plzeň, Liberec, Spartu i Mladou Boleslav generálkou na třetí předkolo evropských pohárů.

Liberec se v kvalifikaci o Ligu mistrů v Kluži představí už ve středu, ostatní týmy v Evropské lize ve čtvrtek. A Spartě ani Mladé Boleslavi se k duelům s Admirou Vídeň resp. k Twente Enschede nepoletí zrovna s velkým sebevědomím.

Jestli úvodní kolo mělo naznačit, jak na tom favorité po letní pauze budou, tak Liberec a Plzeň mohou opět patřit mezi žhavé kandidáty na titul. Sparta, pokud se pod vedením nového kouče Lavičky výrazně nezlepší, rozhodně ne.

Sparta na Dukle čelila bránícímu soupeři, ale hrála pomalu, nepřesně, přihrávky směřovaly pořád dozadu. A když Dukla jednou vyrazila do brejku, byl z toho gól.

Přeučil hrál šestý ligový zápas, poprvé byl v základní sestavě, na pravé straně si poradil se španělským bekem Gilem, jemuž debut v české lize vůbec nevyšel, a pak ho nešikovným zákrokem k zemi poslal Švejdík, v minulé sezoně hráč Dukly. Penaltu Hašek po půlhodině proměnil.

Střelec branky nakonec mohl být i smutným hrdinou, deset minut před koncem zezadu skosil pronikajícího Keriče a sudí Hrubeš mu jednoznačně měl dát žlutou kartu, ale nevytáhl ji... Sparťané přesto vyrovnali, ve čtvrté minutě nastavení po nákopu do vápna byl u míče první Kweuke.

"Chtěli jsme víc, ale když vyrovnáte v posledních vteřinách, musíte bod vzít," řekl kouč Vítězslav Lavička.

Boleslav v Teplicích také zrovna nezářila, nemá dokonce ani bod. Její největší šanci propásl Mareš, bývalý teplický záložník nedal penaltu. Navíc chvíli předtím, v 68. minutě musel domácí Ljevakovič po druhé žluté předčasně do kabiny. To už však Teplice vedly díky Mahmutovičovi.

Vedle Mareše mohl Ljevakovičovy fauly potrestat i Magera, ale hlavou z výtečné pozice rovněž gól nedal. A navíc v závěru viděl i on červenou kartu.

Bez bodů je i Olomouc, další aspirant na nejvyšší příčky. V Budějovicích nejdřív přišla o zraněného brankáře Zlámala, pak o vyloučeného kapitána Škerleho a nakonec i o body. O překvapivém vítězství domácích rozhodl Otepka z penalty. Škerle však dostal červenou od sudího Drábka omylem, fauloval jeho parťák z obrany Golban.

To Liberci penalta pomohla. A pak i vlastní gól. Pod oba momenty se podepsala nová příbramská stoperská dvojice Kvída - Hájovský. Pak už úřadující šampion soupeře smetl a přidal další dvě branky.

"V obraně máme dlouhodobě problémy a snažíme se doplňovat stopery. Teď hrál mladý Kvída, ale měl to těžké, když mu nepomohou hráči před ním," láteřil příbramský kouč David Vavruška.

Liberec zahnal rozpaky, které provázely jeho vystoupení ve druhém předkole Ligy mistrů proti Karagandě i zápas o Superpohár proti Olomouci.

"V Příbrami to bylo určitě lepší. Jdeme krůček po krůčku nahoru. Sice to nebylo bez chyb, ale mohl by to být pozitivní impulz před Kluží," řekl liberecký kouč Jaroslav Šilhavý a jeho myšlenky už směrovaly na středeční duel třetího předkola Ligy mistrů.

Nečekaný výsledek se zrodil v Uherském Hradišti, domácí Slovácko v souboji s nováčkem z Brna nezískalo ani bod. O vítězství hostů rozhodl v úvodu Pernica. Brněnští mohli vyhrát výraznějším rozdílem, výborně hrál veterán Švancara, ale další příležitosti neproměnili.

Nejvyšší domácí soutěž začala v páteční předehrávkou v Jablonci. Jako první v novém ročníku mohli skórovat hosté z Ostravy, ale Kukecovi vyloženou šanci zlikvidoval brankář Valeš. A překvapivá jednička místo zkušeného Špita zářila dál, když chytila i střelu Krauta, jenž po chybě stopera Beneše běžel sám.

Jablonecká hra pod novým koučem Kotalem byla kostrbatá, střelec Lafata se vyčítavě díval na spoluhráče, kteří mu nedokázali přihrát do střelecké pozice. Zápas tak v závěru rozhodl náhradník Zoubele po skrumáži, jenž dorážel do prázdné branky pokus Lafaty. Ten pak v závěru přidal po brejku druhý gól.