Letouny JAS-39 Gripen švédského letectva na cvičení v Ronneby | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Zlevněte pronájem gripenů, nebo vypíšeme tendr, tlačí premiér na Švédy

  • 617
Česko nejméně o čtyři měsíce odsouvá rozhodnutí o budoucnosti stíhacího letectva. Švédská nabídka dalšího pronájmu 14 letounů Gripen se zdála vládě drahá, premiér Petr Nečas ji označil za překvapivě nevstřícnou. O gripenech bude Česko jednat dál, zároveň ale připraví výběrové řízení pro všechny potenciální dodavatele stíhaček.

O detailech vyjednávání se Švédy informoval ministr obrany Alexandr Vondra. "Zatímní stav jednání a jeho předběžné výsledky nebyly takové, abych mohl s čistým svědomím vládě doporučit přistoupit na poslední švédskou nabídku," uvedl ministr. Za klíčové označil cenové hledisko, podrobnosti nechtěl sdělit s poukazem na dosud pokračující jednání.

"Vláda nicméně přijala usnesení, v němž mi uložila, abych do 30. listopadu pokračoval v jednání se švédskou stranou o možnostech dalšího pronájmu Gripenů a zároveň předložil návrh parametrů pro otevřené výběrové řízení," dodal.

Premiér Nečas o stíhačkách

"Je možné, že holt půjdeme cestou výběrového řízení, že gripeny nebudou. Nejsou v situaci, aby tlačili na vládu."

Elitní čeští letci s letouny Jas-39 Gripen na cvičení Arctic Tiger v Norsku

Výrazně tvrdší byl premiér Petr Nečas. "Nejsme v situaci, aby si dodavatel myslel, že je vláda povinna neukončit tuto smlouvu a že to automaticky znamená, že vláda nemůže udělat výběrové řízení, když se (švédská strana) nebude chovat vstřícně," vložil se do tiskové konference.

"Vláda výběrové řízení klidně udělat může, bude-li trvat tento překvapivě nevstřícný postoj dodavatele, navíc ve světle toho, jak proběhlo dodání gripenů do České republiky, že tam jsou velmi významné stíny korupce. Je možné, že holt půjdeme cestou výběrového řízení, že gripeny nebudou. Nejsou v situaci, aby tlačili na vládu," doplnil předseda vlády.

"Neplatí, že existuje jen jedno jediné řešení. Neplatí teze, že nejde postupovat jinak, když se chce, tak to jde," podotkl Vondra.

Česko tedy nyní bude čtyři měsíce dál exkluzivně jednat se Švédy a zkoušet snížit cenu pronájmu gripenů, za něž dosud platilo zhruba dvě miliardy korun ročně. Pokud půjde cestou výběrového řízení na stíhačky, je možné, že se republika na nějakou dobu ocitne bez nadzvukového letectva, protože pronájem gripenů končí 31. prosince 2014.

V takovém případě, stejně jako kdyby Česko na provozování stíhaček rezignovalo úplně, by země platila za střežení vzdušného prostoru spojencům v NATO.

To by se rozhodně nelíbilo novému náčelníkovi generálního štábu Petru Pavlovi. "Ochrana vzdušného prostoru je podle mě stejným znakem suverenity státu jako samotná existence ozbrojených sil. Stát, který není schopný hájit svůj vzdušný prostor, ho dává všanc," řekl počátkem července v rozhovoru pro iDNES.cz (rozhovor s náčelníkem generálního štábu najdete zde).

25. července 2012


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue