Doporučujeme

Z filmu Temný rytíř povstal

Z filmu Temný rytíř povstal | foto: Warner Bros.

RECENZE: Závěrečný Batman je jako major Zeman naruby a hrozně kecá

  • 300
Když se Christopher Nolan před sedmi lety zmocnil komiksového Batmana a přetavil ho v postavu z masa a kostí, zrodil se kult, který si získal zástupy věrných fanoušků. Závěr trilogie s názvem Temný rytíř povstal je ale bohužel zklamáním.

Přestože netopýří hrdina v rukou Nolana opustil fantaskní svět, potemněl a začal žít v realitě mnohem podobnější té naší, jeho příběhy zůstávaly v rovině abstraktní alegorie boje dobra se zlem. V konečné části trilogie se hranice mezi vymyšleným a skutečným setře.

Temný rytíř povstal

60 %

USA / Velká Británie, 2012, 158 min

Režie: Christopher Nolan

Hrají: Christian Bale, Gary Oldman, Tom Hardy, Joseph Gordon-Levitt, Anne Hathawayová

Streamovací služby: HBO Max (CZ zvuk, titulky)

Kinobox: 85 %

IMDb: 8.4

Film o maskovaném hrdinovi už se nespokojí s mantinely pojmů, jako je pravda a dobro, ale zastává konkrétní postoje. I díky tomu vyznívá jako trapná, dosti ukecaná a hlavně rozplizle rozvleklá agitka. První zhruba polovině snímku přitom nelze než tleskat.

Nolan vtahuje diváka do příběhu pomocí pečlivě budovaného napětí a nejistoty. Během období nevídaného klidu je nadbytečný nejen policejní sbor města Gotham, ale zájem není ani o služby Batmana, jehož pověst před lety utrpěla díky milosrdné lži. A zdecimovaný je i sám Bruce Wayne, jehož kosti po nesčetných bitvách s kriminálníky postrádají chrupavku. Lékaře by však daleko víc potřebovala jeho vyhořelá duše.

Z filmu Temný rytíř povstal
Z filmu Temný rytíř povstal

Klid má však brzy skončit. Jak na opulentním plese šeptá miliardáři kočičí zlodějka šperků v podání Anne Hathawayové, blíží se bouře. "Až udeří, budete se divit, jak jste si mohli myslet, že můžete žít tak rozmařile a nechat všem ostatním tak málo," předznamenává další vývoj krásná příslušnice zločinného proletariátu.

Temný rytíř povstal

S nástupem zlosyna Bana, jemuž Tom Hardy vtiskl brutální charisma s nádechem aristokracie, přichází absolutní rozklad a divák si spolu s Batmanem sáhne až na samé dno beznaděje. U vstávání temného rytíře z prachu kobky už je ale lepší nebýt.

Kromě skutečnosti, že mu to trvá mimořádně dlouho, zvedá se Batman na nohy za asistence těch nejohranějších klišé. Zatímco Wayne, chrupavka nechrupavka, dělá kliky a posiluje morálku pomocí mouder nevidomého stařešiny, začne Gotham obcházet strašidlo anarchie.

Střelba v Denveru

I když Nolan přímo popřel, že by jeho film mířil na hnutí Occupy Wall Street, těžko si představit, že by se jeho příslušníkům odvážil svůj snímek osobně představit, už kvůli scéně, v níž Bane vtrhne na burzu. Problém není v tom, že snad autor filmu zastává konzervativní postoje, je ale minimálně odvážné vložit étos mírumilovných hnutí volajících po změně do úst vraždícího maniaka, který otevře věznice, s pomocí trestanců vytahuje smetánku z honosných paláců a odsuzuje její příslušníky prostřednictvím lidových tribunálů k smrti.

Proletáři všech zemí, bojte se!

Nejde jen o pocit, že je nám něco podsouváno, pokulhává i film jako takový. Na cestě k zastavení šíleného nepřítele kapitalismu potřebuje Nolan přes dvě hodiny času, spoustu třesoucích se brad, jímavých prohlášení a zdlouhavého popojíždění s atomovou hlavicí. V místě, kde by divák uvítal závěrečné titulky, přichází natahovaný konec, který mučí přeslazenou doslovností a patosem. Celkově film vyznívá jako polopatické memento, v němž se muž s růžky mění v advokáta systému, který sice trpí různými neduhy, ale pořád funguje lépe než diktát ulice.

Z filmu Temný rytíř povstal

Miliardář Bruce Wayne má koneckonců dobré úmysly a je kvůli svým spoluobčanům nejen ochoten zchudnout, ale položil by za ně i život. Toto prozření dělá ze zbabělých policistů hrdiny a proletáře mění v zastánce neoliberalismu. Nejednou se tak během filmu vybaví tvář majora Zemana, který to také myslel dobře, ale zase úplně jinak.