Maďarsko i Slovensko prý válečného zločince ujistily, že mu nic nehrozí

  • 46
Nacistický válečný zločinec László Csatáry, kterého maďarské úřady od středy drží v domácím vězení, prý má ujištění maďarské a slovenské vlády z roku 1997, že není obviněn z žádných zločinů a není proti němu vedeno žádné řízení. Csatáryho československý soud v roce 1948 odsoudil k trestu smrti.

Csatáry vládními dokumenty vysvětlil deníku Magyar Hírlap svůj návrat z Kanady do Maďarska. Uvedl, že se tak rozhodl v roce 1997 za vlády premiéry Gyuly Horna právě poté, co mu maďarské i slovenské úřady sdělily, že mu nic nehrozí.  Všechny dokumenty, které to potvrzují, prý vlastní.

ČR vyčkává

Česká justice zatím v Csatáryho případě vyčkává. "Ministerstvo spravedlnosti ČR nemá informace o tom, že by na dotyčného byl aktuálně vydaný platný zatýkací rozkaz. Nemáme ani informace, který soud, kdy a podle jaké právní úpravy pana Lászla Csatáryho odsoudil, proto nelze nijak posuzovat, zda odsouzení již není promlčeno," vzkazuje mluvčí resortu Petra Hrubá.

Csatáry ve středu absolvoval policejní výslech. "Nebyl jsem překvapen příchodem vyšetřovatelů, na výslech jsem se připravoval," prohlásil 97letý Csatáry. "Měsíce jsem pracoval na poznámkách, aby byly připraveny a mohly se přidat k mé výpovědi."

Csatáryho, který je vysoko na seznamu deseti hledaných nacistických zločinců Centra Simona Wiesenthala, tento měsíc objevili novináři britského listu The Sun, krátce poté utekl. Ve středu ho ale maďarská policie dopadla a soud mu prozatím nařídil 30denní domácí vězení.

Podle Wiesenthalova centra Csatáry sehrál klíčovou roli při deportaci asi 300 košických Židů na Ukrajinu, kde byli téměř všichni v létě 1941 zabiti. Na jaře 1944, kdy sloužil jako velitel maďarské policie v košickém ghettu, se podílel na deportaci více než 15 000 Židů do Osvětimi.

Csatáry maďarskému listu řekl, že při středečním výslechu spolupracoval a že všechna obvinění odmítl. Deníku také sdělil, že v Košicích spolupracoval s místní policií, připravoval soudní dokumenty a byl v kontaktu s Němci, protože byl jediným, kdo hovořil německy.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video