Návštěvníci Colours láteřili na podloží. Byl to Struska fest, říkají

  • 197
Skvělá hudba a mimořádný areál, jen počasí se moc nevyvedlo a hrozná byla struska na zemi. Tak znějí nejčastější komentáře letošního festivalu Colours of Ostrava, poprvé konaného v areálu bývalých vysokých pecí. Po hrubozrnné strusce, kterou pořadatelé rozmístili do značné části festivalového areálu, se velmi špatně chodilo a ničila méně pevnou obuv.

Colours 2012

"Celodenní chůze po strusce byla únavná, a když si chtěl člověk někde sednout, tak nebylo kam. Travnaté plochy na rozdíl od původního místa konání na Černé louce chyběly. Budou s tím mít dost práce, ty šutry by měli rozdrtit," komentovali povrch v areálu třeba Adéla a Tomáš Míkovi, kteří na Colours of Ostrava přijeli z Prahy.

Přilákal je hlavně unikátní areál tvořený někdejším dolem, koksovnou a vysokými pecemi. Také pravidelnému návštěvníkovi Colours of Ostrava Milanu Adámkovi z Ostravy asi nejvíc vadil povrch ze strusky. "Hrubozrnná struska sice masíruje chodidla, ale ničí podrážky, velmi ztěžuje chůzi a jistě i přesuny vozíčkářů. Zajímal by mě názor těch, co si chtějí při hudební produkci pořádně zatančit," poznamenal Milan Adámek.

I kvůli takřka všudypřítomnému hrubozrnnému povrchu proto někteří návštěvníci přejmenovali letošní ročník Colours of Ostrava, který se poprvé ve své historii odehrál v Dolní oblasti Vítkovic, na Struska fest.

Jemnější povrch by byl prašný

"Alespoň to lidé berou s humorem," poznamenal k názvu vytvořenému diváky mluvčí Colours of Ostrava Jiří Sedlák. Pořadatelé si některá slabší místa festivalu v novém prostředí uvědomují a do příštího roku je chtějí odstranit.

Pořadatelé se rozhodovali, zda na plochu do areálu umístit hrubozrnnou strusku, nebo jemnější materiál. "Jemnější povrch by ale byl nadměrně prašný v případě horka a větru," poznamenal šéf sdružení Dolní oblast Vítkovice Petr Koudela.

Hrubozrnná struska byla podle něj i podle Jiřího Sedláka vhodnější pro případ silného deště.

"Zvolený typ povrchu zajišťoval, aby v areálu při silném lijáku nestálo dvacet centimetrů vody a netvořily se louže," řekl mluvčí festivalu. "Řešit problém s lijáky, které konání festivalu často provázely a rozbahnily, by se dalo jistě i jinak," namítl Milan Adámek.

Majitel unikátního areálu slibuje vylepšení

Podle pořadatelů si však lidé musí uvědomit, že ještě loni na podzim dějiště festivalu připomínalo džungli. Byly tu haldy, skládky materiálu, náletové dřeviny. Díky usilovné přípravě, která si vyžádala na dvacet milionů korun, se přitom podařilo areálu dát podobu, jakou měl v průběhu Barev.

"Předpokládám, že se v dohledné době sejdeme s pořadateli Colours, ale třeba i s panem architektem Pleskotem (Josef Pleskot se podílí na proměně Dolní oblasti Vítkovic, pozn. red.) a budeme se bavit o tom, co bude nutné v areálu pro příští rok změnit," uvedl Petr Koudela.

S tím souhlasí i ředitel Vítkovic Jan Světlík, který připomněl, že při volbě povrchu vyšli majitelé areálu z přání pořadatelů. "Je úžasné, že se festival podařilo přesunout do Dolní oblasti Vítkovic. Na nás teď je, abychom ho pro příští léta pomohli ještě víc zdokonalit," řekl.