VIDEO: Na Vltavu se vrátili plavci, postavený vor pluje do Hamburku

  • 7
Ze Štěchovic vyrazil vor vyrobený přesně stejným způsobem, jakým byly dělány před více než padesáti lety. Cílem plavby je německý Hamburk. Na Vltavu se tak alespoň na pár dní vrací již neexistující řemeslo, plavení dřeva.

Vor postavila dřevařská společnost Less. Akcí chce jednak upozornit na historii dnes již neexistujícího plaveckého řemesla a zároveň propagovat dřevařství.

Podle klasických postupů ručně vyrobený vor má pět takzvaných vorových tabulí, které jsou tvořeny sto dvaceti kládami. Na délku pak měří i s vesly zhruba devadesát metrů a přepraví sto kubíků dřeva. Ručně byly pokáceny i šestnáctimetrové stromy, z jejichž kmenů je vor vyroben.

"Je to perfektně udělané, takhle se to dělalo před osmdesáti sto lety. To se nemůže rozbít, to když přijde na náhon, tak to zůstane stát," okomentoval vor v dokumentu o jeho stavbě Václav Husa, bývalý plavec a potomek plavecké rodiny.

K výrobě používali novodobí voraři moderní i klasické plavecké nástroje, jako například plavecké sekyry (takzvané vrátenské) nebo dlabačku. "My jsme samozřejmě používali elektrickou vrtačku a motorovou pilu. Ale to jsou jediné mechanismy, jinak loupané ručně, navalované do vody ručně," řekl stavitel voru Jiří Trávníček. Každý člen posádky bude mít také svůj plaváček, jak říkali plavci hrnkům.

Vor zakotví v "Mekce" plavců - v Podskalí na Výtoni

Posádku, kterou tvoří pět až osm plavců, čeká cesta dlouhá skoro osm set kilometrů do Hamburku. Funkce na voru budou mít plavci rozděleny a budou mít i svého vrátného.

"To je nejvyšší funkce plavců, měl i takzvaný vrátenský patent, to byla licence k tomu, aby, jak oni říkali, ´ploul´ ty prameny po vodě. Vrátenské prameny byly jen na určitý úsek řeky. U nás ale byli i mezinárodní vrátní, ti mohli plout i Německem. Museli prokázat teoretické znalosti, ale hlavně praktické znalosti - kde se jak řeka chová, jaké jsou kde proudy," řekl člen posádky Jiří Berman.

Vor si budou moci prohlédnout i lidé jak v Praze, tak i ve Středočeském kraji. Ve čtvrtek bude například kotvit v pražské "Mekce" plavců na podskalské Výtoni. Právě Podskalí patří mezi nejslavnější plavecké obce a dodnes tu stojí budova podskalské celnice, kde se platila jakási daň (takzvaně se vytínalo dřevo z vorů, proto Výtoň, které si Podskaláci nechávali a pak s ním obchodovali).

,