Kde fantazie nezná hranic. Hang Nga, nejšílenější hotel světa

  • 6
Přestože se malý vietnamský hotel jmenuje Hang Nga, což znamená Měsíc, všichni mu říkají Šílený či Bláznivý dům. A není se čemu divit. Podivný "crazy" dům už několikrát v různých anketách získal titul nejbizarnější či nejkreativnější stavby světa.

Jedno je jisté. Téměř každý turista, který navštíví vietnamské městečko Dalat, nezapomene šílenou stavbu navštívit. A je to opravdu neuvěřitelný zážitek. Občas si připadáte, jako když procházíte vnitřnostmi nějakého obrovského živočicha, v jiné chvíli se vám zase vybaví vzpomínka na Scottova Vetřelce.

A jen o kousek dál spatříte zátiší anglického venkova evokující čaj o páté podávaný v jakési hobití noře. Právě hobití styl bydlení, jak ho známe z Pána prstenů, připomínají zdejší pokojíčky nejvíce. Každý je navíc úplně jiný.

Fantazie bez hranic

Pohádkový dům architektky Dang Viet Nga má celou řadu inspiračních zdrojů. Najdete zde vliv slavného surrealisty Salvadora Dalího, barcelonského geniálního stavitele Antoni Gaudího či Walta Disneye.

Ještě větší přínos však pro architektku měla samotná příroda a organické formy a tvary. Proto v celé stavbě ignoruje pravé úhly a raději se inspiruje světem gigantických stromů, hub, ulit či krunýřů. Ale také pavoučími sítěmi či jeskyněmi.

Výsledkem je unikátní umělecké dílo, které je možné vnímat jako jakýsi architektonický pop art a dokazuje, že lidská fantazie nemá žádné hranice. "Každý člověk touží po nezávislosti a svobodě. A právě to je hlavní filozofií mé stavby," věří architektka, která vystudovala před čtyřiceti lety architekturu na univerzitě v Moskvě.

Jak neprodělat

Ale autorka to neměla vůbec jednoduché. Se stavbou začala již v roce 1990, po několika letech jí ovšem došly peníze a ocitla se na pokraji bankrotu. Žádná banka jí tehdy nechtěla půjčit, a tak se rozhodla, že svůj privátní dům přestaví na hotel a současně ho zpřístupní turistům. Díky tomu brzy splatila dluhy a pustila se znovu do díla. A každý rok přistavuje další a další zákoutí tohoto podivného labyrintu, který vzdáleně připomíná jakési obří mraveniště či termitiště.

"V minulém století byla na celém světě zničena obrovská část přírodního bohatství. Proto jsem se nechala přírodou inspirovat a vytvořila přírodní dům, který je jakýmsi morálním apelem. Přála bych si, aby se lidé vrátili k přírodě, aby s ní žili v souladu, aby ji milovali. A ne ji stále využívali a ničili," horuje Dang Viet Nga, která našla svůj ráj na zemi právě v nádherné přírodě kolem Dalatu.

Hang Nga - Bláznivý dům

Krb jako orlí vejce

Hotel či spíše penzion má deset pokojů, přičemž každý z nich je tématicky odlišný a má symbolický přesah. Například Tygří pokoj symbolizuje sousední Čínu s obrovskou vnitřní silou, pokoj mocného a silného Orla odráží Spojené státy a pokoj s mravenci je zase symbolem pracovitých Vietnamců.

Také vybavení pokojů koresponduje s celkovým záměrem a třeba krb v Orlím pokoji má podobu gigantického orlího vejce. Veškerý nábytek je samozřejmě ruční práce a vytvořili ho místní dělníci podle kreseb a návrhů architektky.

"Když jsem se před dvaceti lety pustila do tohoto projektu, ohromně jsem si užívala, že mám neomezený prostor pro vyjádření svých nejtajnějších snů. A teď jsem ráda, že lidé mou hru přijali a můj dům se jim líbí," říká Dang Viet Nga.

Šílený dům, šílené ceny

Ale zdaleka ne každý by si pokoj v šíleném domě vybral pro své ubytování. Přece jen některé místnosti jsou poněkud stísněné a také je v nich cítit jakási zvláštní zatuchlina.

Navíc ani cena není příliš nízká, pokoj pro jednoho vyjde od 700 do 1 000 korun, dvoulůžkový pokoj pak od 1 000 do 1 600 korun, což je na Vietnam docela hodně a v samotném Dalatu najdete příjemné hotely v cenách kolem 600 korun za dvoulůžkový pokoj.

Ubytování není právě nejlevnější, pokoje vyjdou na 700 až 1 600 korun.

Také samotné vstupné na prohlídku Šíleného domu je rok od roku dražší. A zdražování je poměrně razantní. Zatímco před dvěma lety zaplatili návštěvníci deset korun, v loňském roce to bylo již dvacet korun a v letošním dokonce třicet korun, za tuto částku přitom pořídíte oběd.

Ale na druhou stranu je třeba dodat, že návštěva bizarního domu je opravdu silným a nezapomenutelným zážitkem, ostatně za návštěvu Gaudího domu v Barceloně zaplatíte rovnou 500 korun.

, pro iDNES.cz