RECENZE: Nový Spider-Man je slušný. Ale to byl ten minulý taky

  • 29
Deset let poté, co zahájil úspěšnou trilogii, je pavoučí muž zpět. Nikoli však s pokračováním: sága začíná znovu od nuly. Zručně a zbytečně.

Poprvé se postava Spider-Mana objevila v klasickém marvelovském komiksu roku 1962, samostatně o rok později. A už v roce 1967 se zrodil stejnojmenný seriál. Zdaleka nezůstal poslední, prakticky každé další desetiletí přišlo s vlastní verzí. Nicméně klíčovou se stala filmová trilogie, již v letech 2002–2007 natočil Sam Raimi. Vnutila totiž amerického hrdinu celému světu, kde utržil dvě a půl miliardy dolarů. Logicky měl pokračovat – než se něco stalo.

Stejně jako Andrew Garfield i Emma Stoneová (vpravo) má na svém kontě nominaci na Zlatý glóbus za roli ve filmu Panna nebo orel. Zazářila také ve filmu Černobílý svět.

Raimi se nepohodl se studiem: prý příliš otálel, odmítal scénář, nad nímž producenti jásali. Prostě režiséra "odstavili", čímž se octl mimo hru i představitel titulní role Tobey Maguire. Jednak se nechal slyšet, že bez Raimiho do dalšího dílu nepůjde, jednak už překročil pětatřicítku, takže mladíčka by hůře předstíral.

Nastoupila tedy zbrusu nová parta a čekalo se, čím vytře zrak. Nevytřela. Začíná totiž historii pavoučího muže znovu od samého začátku a místy málem přes kopírák.

Ale proč? Proč se stejný příběh vypráví skoro stejnými slovy i situacemi po tak krátké době znovu? Jedině proto, aby náctiletí každé generace našli v dávné pohádce svůj současný svět. Tedy své mobily a počítače, svou módu, svůj skate (ve filmu propojený s romantickým klipem) a svou zábavu v čele s trikovými kouzly ve 3D. Výsledek je slušný, ale to byl ten Raimiho taky.

Emma Stone a Andrew Garfield ve filmu Amazing Spider-Man

S výjimkou srdceryvných vzpomínek z dětství postupuje premiérový, doslova "úžasný Spider-Man" téměř krok za krokem touž cestou. Raimiho studentík měl k dobru zábavnější okamžiky, kdy si pomocí zázračných schopností "vydělával", než mravně prozřel, nebo chodil do potrhlé redakce; jeho nástupce má na krku jen školu a slečnu, jejíž otec náhodou šéfuje policii.

Ale jinak má děj shodné milníky: laboratoř, pavoučí kousnutí coby zdroj nadlidské síly, trénink, pocit viny za strýcovu smrt, posedlost pomstou, nalezení vlastní užitečnosti a odpovědnosti, bitky s proměnlivým vědcem ve stylu Jekylla a Hydea.

Budoucí sirotek je náležitě sladký, loučení s rodiči za nočního deště náležitě melodramatické, středoškolská šikana náležitě ohavná, i když na otloukánka vypadá Andrew Garfield s bohatou čupřinou až příliš přitažlivě; ani brýle už v době kontaktních čoček nenosí. Naštěstí stále platí, že na rozdíl od jiných supermanů zvládá Spider-Man alespoň tu a tam nějaké myšlenkové pochody.

Režie mu však uměle dramatizuje výlet za otcovým výzkumem: všude kolem sviští moderní hračičky, ale tok vyprávění se zpomaluje. Od úvodu k proměně a prvním vděčným žertům uplyne půl hodiny, přičemž po celou tu dobu nemá 3D takřka žádné účelné využití.

Chytrou volbu zosobňuje představitel dvojznačného "ještěřího" vědce. Zajímavě ho odstiňuje Rhys Ifans, jenž hrál výstředního kamaráda Hugha Granta v Notting Hillu; rozhodně v lidské podobě nadělá víc parády nežli v mutaci do tupě dupající godzilly.

Teprve ve druhé hodině se rozjede akce, která z trojrozměrné iluze dokáže vytěžit, co jí náleží. K vybraným kouskům patří auta visící na mostě nebo honba v kanalizaci plné ještěrek, ale také rafinovanější detaily v duchu výjevu, kdy hrdina zabalí protivníka do pavoučích vláken jako kufr na letišti.

Podle ustálené kuchařky Hollywoodu zbývá půlhodina na ničivé finále s cituplnou výpomocí party jeřábníků. Prostě vrcholí film toho druhu, kde podle dialogu "do odpálení zbývají dvě minuty", leč do závěrečných titulků ještě dobrá čtvrthodina. A ani v ní nepřijde odpověď na otázku, proč se vlastně první kapitola Spider-Mana točila znovu.

Režisér Marc Webb zvládl předělávku efektně, zvláště když se v podobném žánru octl poprvé, místy se blíží k sedmdesátiprocentní známce, jenže k té mu přece jen něco chybí. Vlastně spíš naopak přebývá: půlhodina nastavovaného filmového času.

S vědomím, že recyklace ságy pokračuje v roce 2014 druhým dílem, člověk americké tvůrce polituje. Hlásají, že předělávat legendy považují za čest a výzvu, ale ve skutečnosti to musí být otrava.

Hodnocení: 65 %