Verboval dětské vojáky, teď konžský válečník dostal 14 let vězení

  • 9
Bývalý vůdce rebelů v Kongu Thomas Lubanga dostal 14 let vězení za nábor a následné používání dětí jako vojáků ve válce proti konžské vládě v letech 2002 a 2003. Lubanga tvrdil, že je nevinný, Mezinárodní trestní soud však ve svém prvním rozsudku po deseti letech fungování říká opak.

Haagský tribunál jednapadesátiletého Lubangu uznal vinným už v březnu, rozsudek s výší trestu však vynesl až nyní. Soud vůdci rebelů vyměřil trest čtrnácti let, šéf žalobců Luis Moreno-Ocampo podle BBC žádal pro Lubangu třicetiletý trest.

Soudce Adrian Fulford řekl, že vzhledem k šesti letům, která už za mřížemi strávil, čeká konžského válečníka ještě dalších osm let ve vězení. Tam nastoupil v březnu 2006. Když soudce četl rozsudek, Lubanga neprojevil žádné emoce.

Už v březnu soudce Fulford prohlásil, že je šéf skupiny pojmenované Unie konžských patriotů vinný. "Obžaloba prokázala nad vší pochybnost, že Thomas Lubanga je vinen ze zločinů verbování dětí mladších patnácti let a jejich nucení k účasti v ozbrojeném konfliktu," zdůvodnil verdikt soudce (více o březnovém rozhodnutí čtěte zde).

Lubanga podle verdiktu dětské vojáky verboval v letech 2002 a 2003 do svých milic, které bojovaly v konfliktu v Ituri na severovýchodě Demokratické republiky Kongo. "Těmto dětem přikazoval vraždit a znásilňovat. To je jediné vzdělání, které jim Lubanga dal," řekl podle agentury AFP hlavní žalobce Moreno-Ocampo.

Podle organizace Human Rights Watch zahynulo za pět let střetů mezi etniky Hemu a Lenda na 60 tisíc lidí.

Mezinárodní trestní tribunál rozsudkem nad Lubangou ukončil desetileté čekání na první rozhodnutí od svého založení. Soud v Haagu vznikl, aby soudil zločiny proti lidskosti, genocidu a válečné zločiny, a to na celém světě. Nejvyšším možným trestem je doživotí.

Podle CNN kritici poukazují na skutečnost, že jediný nezávislý a stálý mezinárodní tribunál zabývající se zločiny proti lidskosti je příliš soustředěný na Afriku a ignoruje ostatní případy, které by se daly řešit, například Afghánistán. Soud v současné době řeší sedm případů a všechny jsou z Afriky.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video