Spíš se soustřeďujeme na oblast, kde bydlíme, tak v okruhu 50 kilometrů. Buď ty bouřky přijdou, nebo nepřijdou, míní Jan Drahokoupil. | foto: Jan Drahokoupil a Tomáš Novotný

VIDEO: Lovec blesků vyráží za svými úlovky až po práci

  • 7
Zatímco většinu lidí bouře a blesky zahání pod střechu, pro lovce blesků nastává ta pravá akce. S foťáky a kamerami vyráží do terénu. Také bouřky, které se v noci na středu přehnaly nad Čechami přilákaly tyto poněkud zvláštní milovníky špatného počasí. "Byly to v podstatě první silné letošní bouřky," komentoval noční počasí Jan Drahokoupil, který se lovení blesků věnuje už téměř osm let.

Byly poslední noční bouřky podle vás něčím výjimečné? Nebo jsou to z vašeho pohledu obyčejné letní bouřky?
Vím, že to bylo hodně medializované a udávaly se přesné počty blesků. Ale vzhledem k podmínkám, bylo horko a dusno, mi to až tak zvláštní nepřišlo, byly to letní bouřky. Byly to v podstatě první silné letošní bouřky, tak chápu, že zájem médií  a veřejnosti byl zvýšený. Nicméně nemyslím si, že v rámci bouřkové sezóny tohoto léta by to bylo něco extra výjimečného. Myslím, že takových bouřek tady bylo v historii spousta.

Z pozorování oblačnosti 18. června.

Proč blesky pozorujete?
Já nelovím jen blesky, i když to je samozřejmě taková ta nejefektivnější část bouřky, ale pozoruji počasí obecně. A aktivně se tomu věnuji od roku 2004, 2005. Pozorovat oblohu mě fascinovalo od malička.

Co takový lovec blesků potřebuje a jak počasí zachycujete?
V první řadě jsou to znalosti z oblasti meteorologie. Potom samozřejmě mít dostatek informací o tom, co se kde děje, čili nějaký přístup na internet, na nějaký meteoradar atd. A v podstatě další důležitou věcí je mít trošičku respekt před silami přírody, aby se nestalo něco nepříjemného.

Já je spíš dokumetuji obrazem, případně videem. Mám zrcadlovku, nějaké objektivy. Když to situace umožňuje, tak se snažím dělat intervalové snímání oblačnosti, aby se po složení do videa odhalila dynamika vývoje té oblačnosti, což je příklad pozorování z 18. června.

Pak mám další rozličné drobné přístroje, jako kapesní detektor blesku nebo další speciální, jako je čidlo na foťák, které spustí foťák, když se blýskne a takovéhle drobnosti.

Specializujete se na nějaké území, nebo si vybíráte podle předpovědi počasí, že dnes se hlásí bouřky, taky vyjedu?
Samozřejmě záleží na konkrétní předpovědi, když se mají vyskytovat bouřky třeba na Moravě a my jsme na Kladensku, tak tam nejezdíme. Záleží na situaci, pokud víme den dopředu, že opravdu ta situace bude výrazná, tak se třeba rozhodneme, že se pojedeme podívat až na tu Moravu, ale takový větší výjezd je tak jednou až dvakrát za sezónu. Je to přeci jenom časově i finančně náročné. Spíš se většinou soustředíme na tu oblast, kde bydlíme v okruhu 50 kilometrů, buď ty bouřky přijdou, nebo nepřijdou.

Když jsou bouřky, berete si dovolenou? Pozoroval jste někde v zahraničí?
Čistě náhodou jsem tyto tři dny dovolenou měl, ale tu jsem si plánoval půl roku dopředu. Bylo to trošičku cílené, že kdyby náhodou bouřky byly, tak aspoň budu mít na ně čas. Jinak ne, samozřejmě záleží na pracovních povinnostech, když člověk skončí v práci včas a něco se děje, tak vyrazí rovnou z práce.

Že bych se vydal za bouřkami do zahraničí, to se mi ještě nepovedlo. Samozřejmě jsem už párkrát spekulovali, že bychom třeba jeli do Německa, to je přeci jenom pro nás asi nejblíž, ale většinou skončíme někde před hranicemi. Přeci jen je tam problém s připojením na internet a zatím se nám nechce platit v zahraničí drahý roaming.  Jinak spíš, když byl člověk na dovolené. Tak více měně náhodou, že se tam něco vyskytlo a člověk udělal nějakou fotku, ale není to cílem.

Jste administrátorem webových stránek skupiny pozorovatelů konvektivních bouří? Kolik členů vaše skupina má?
Na to je poměrně složitá odpověď. Od půlky května jsme se spojili do občanského sdružení, abychom měli nějaký oficiální statut, kde je nás teď osmnáct registrovaných členů. Ale to je v podstatě nicneříkající číslo, protože těch lidí, kteří přispívají na naše stránky, jsou desítky, ne-li stovky. Samozřejmě záleží na tom, kdo, jakým způsobem přispívá. Třeba v diskusním fóru jestli je, nepamatuji si to přesně z hlavy, registrováno 500 nebo 600 lidí, kteří tam přispívají svými zkušenostmi nebo občas dají nějakou fotku. Aktivních členů, našich přátel, se kterými se setkáváme, to jsou řádově desítky lidí.

A kdyby se někdo chtěl k vám přidat?
Kontakty máme na webových stránkách. Už několik lidí nás kontaktovalo. Doporučujeme jim, aby se v první řadě registrovali v diskusním fóru, kde je opravdu mnoho lidí, kteří o těchto tématech vědí spoustu věcí, takže tam se dají načerpat první důležité informace a zkušenosti. Další možností je, že se přes nás, administrátory, registrují u nás v meteogalerii, kam mohou lidé posílat své první úlovky, fotky atd.  A většina lidí to řeší po svém, například si založí na Rajčeti fotogalerii nebo dají na YouTube videa a ty potom případně vkládají do příspěvků na diskusním fóru.

K nám, do toho jádra, si pak už lidi vybíráme podle předchozí zkušenosti, jak se kdo třeba projevuje na fóru atd. Takže mezi sebe nebereme každého, když ale vidíme, že ten člověk je opravdu schopný a nedělá žádné hlouposti, tak ho rádi přijmeme. Je to tak pár lidí během roku.

Spolupracujete s profesionály, třeba s z Českého hydrometeorologického ústavu?
S nimi spolupracujeme v podstatě od samotného začátku. Od nich bereme data potřebná pro naši činnost a oni prostřednictvím našich stránek, případně našich pozorování, vlastně vidí, co se ve skutečnosti v terénu stalo. Je to taková vzájemná spolupráce.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue