Squateři opustili Miladu. Na střeše pobývali od půlnoci

  • 1521
Anarchisté, kteří okupovali střechu opuštěné vily Milada, slezli dolů. Na vrcholu budovy seděli od půlnoci proto, aby upozornili, že se za poslední tři roky se zdevastovaným domem nic nového nestalo.

"Poslední dvě ženy slezly ze střechy kolem tři čtvrtě na sedm. Jsme rádi, že to skončilo," řekla iDNES.cz mluvčí pražské policie Jana Rösslerová.

Anarchisté pobývali na střeše téměř 20 hodin

Deset squaterů pobývalo na střeše domu od půlnoci. Čtyři z nich slezli dolů během dne, dalších šest vydrželo na střeše až do šesté hodiny odpoledne. "Další čtyři lidé poté opustili střechu před šestou hodinou, aby za účasti policie vyklidili aparaturu, kterou do budovy předchozí den donesli. Poté slezly i poslední dvě ženy," popsala poslední události mluvčí.

Pohled na vilu Milada, na jejíž střeše sedí squateři.

Anarchisté setrvávali na střeše Milady i přes velmi horké počasí tak dlouho také kvůli tomu, že se báli policie. Vyvádění jejich kamarádů, kteří do vily vnikli v sobotu večer, totiž poklidné nebylo. Policejní mluvčí ale obavy z násilí ze strany policie přes den vyvracela.

"Je to nesmysl, k žádnému napadání nemáme důvod. Snažíme se lidem na střeše vysvětlit, že pokud slezou ze střechy dobrovolně a nebudou útočit, vůbec nic se jim nestane," vysvětlovala během neděle Rösslerová.

Squatery po opuštění střechy čekalo jen prokázání totožnosti a vysvětlení jejich jednání na místním oddělení policie. "Celou věc řešíme jako přestupek neuposlechnutí výzvy, nicméně právní kvalifikace se může změnit," uvedla mluvčí.

Vilu Milada v noci na 1. července obsadilo asi 40 squaterů. Policie proti nim
Vilu Milada v noci na 1. července obsadilo asi 40 squaterů. Policie proti nim

Anarchisty se k opuštění střechy snažili přesvědčit policejní vyjednavač i velitel zásahu, kterému v neděli asistovalo zhruba dvanáct policejních aut a asi 30 policistů. Ačkoliv na část protestujících argumenty zabraly, ostatní na ně dlouho slyšet nechtěli a nebylo jasné, kdy ze střechy slezou.

"Mají zatím dostatek jídla a pití v batozích a je těžké odhadnout, kdy střechu opustí. Asi je jim tam horko, protože se přikrývají taškami. My s nimi ale stále komunikujeme a kdyby dostali úžeh či úpal, máme zde přichystanou záchranku," popisovala odpolední vývoj Rösslerová. Teplota v Praze dosahovala v tu dobu ve stínu kolem 31 °C.

Anarchisté v Miladě oslavovali tři roky od opuštění vily

Zhruba čtyřicet příznivců squatingu vniklo do vily Milada v sobotu večer. Pražská policie tvrdí, že objekt monitorovala celou sobotu. Právě ten den si anarchisté připomínali tři roky od okamžiku, kdy z vily, v níž do té doby pořádali různé kulturní akce, odešli (o tom, jak poslechli ministra Kocába, čtěte více zde). 

Anarchisté si výročí připomněli koncertem a happeningem. V půl desáté večer se část z nich budovy zmocnila. Na místo se sjela asi stovka policistů včetně zásahových jednotek. Dorazili i hasiči, záchranáři a městská policie. Do akce byl nasazený i policejní vrtulník, který celou akci monitoroval ze vzduchu.

Squateři na vilu vyvěsili transparenty s nápisy jako We love Milada nebo Tři roky a dost. O komunikaci se squatery pokoušel policejní vyjednavač. Když neuspěl, rozhodli se policisté použít sílu.

"Policisté použili páčidla, beranidla a motorové pily, aby se probili barikádami," řekla iDNES.cz Rösslerová. "Squateři se to snažili policistům co nejvíce znepříjemnit, takže tam padly nějaké rány a nadávky," dodala policejní mluvčí.

Během zásahu byli lehce zraněni čtyři squateři a dva příslušníci speciální pořádkové jednotky, které záchranáři odvezli na vyšetření do nemocnice.

Policisté zadrželi ve vile 24 lidí pro podezření ze spáchání přestupku neuposlechnutí výzvy. Deset squaterů se ale stejně jako před třemi lety uhnízdilo na střeše a odmítali toto místo opustit.

Vilu Milada v noci na 1. července obsadilo asi 40 squaterů. Policie proti nim
Vilu Milada v noci na 1. července obsadilo asi 40 squaterů. Policie proti nim

Tři roky byla Milada bez squaterů

V neděli ráno hnízdilo na domě ještě sedm lidí, které neodradily ani noční bouřky. Policisté celý objekt vily zajistili a čekají na vývoj situace. Podle ČTK zatím neznají bezpečný způsob, jak lidi ze střechy dostat. Proto s nimi vyjednávají a snaží se je přesvědčit, aby slezli sami.

Prvorepubliková vila se proměnila ve squat v roce 1998. Poté, co bezpečnostní agentura její obyvatele vystěhovala, pomohl jim tehdejší ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb zajistit náhradní azyl v Truhlářské ulici na Starém Městě.

Prvorepublikový dům se po odchodu squaterů k ničemu nevyužívá. Před rokem a půl ho původní vlastník Ústav pro informace ve vzdělávání daroval Ministerstvu školství a měl by zde vzniknout kampus Univerzity Karlovy. Převod pozemků ale stále vázne (více zde).

Vila Milada v pražské Troji

Vila Milada v pražské Troji

,