Sýrie je ve válce a vše musíme podřídit vítězství, prohlásil Asad

  • 406
Syrský prezident Bašár Asad rok a půl po vypuknutí krvavého povstání přiznal, že je jeho země ve válečném stavu. Syrská oficiální média informovala, že na sídlo prorežimní televize zaútočili ozbrojenci a zabili sedm novinářů a strážců.

"Ze všech úhlů pohledu žijeme ve válečném stavu," prohlásil Asad před ministry svého nového kabinetu, kteří v úterý skládali přísahu. "Pokud jsme ve válce, musí se veškerá politika, všechny strany a všechny sektory upřít k vítězství v této válce," prohlásil Asad.

Ve svém projevu se otřel i o země, které ho vyzývají k rezignaci. "Západ jen bere, ale nikdy nic nedává, což se prokázalo ve všech fázích. Chceme dobré vztahy se všemi zeměmi světa, ale musíme vědět, kde leží naše zájmy," dodal syrský prezident.

Ve středu ráno státní média oznámila, že do sídla provládní televize al-Ichbáríja vpadli neznámí útočníci a zabili tři zaměstnance. "Teroristé nejdříve vyplenili satelitní studio včetně newsroomu, který byl naprosto zničen. Poté v sídle televize al-Ichbáríja nastražili výbušniny," oznámila státní média.

Ministr informací Umrán Zuhbí připsal odpovědnost za útok Lize arabských států, podotýká ČTK. Podle něj se útočníci řídili výzvou ligy "umlčet hlas Sýrie". Liga nedávno vyzvala satelity Nilesat a Arabsat, aby zastavily přenos vysílání oficiálních syrských televizí.

Al-Ichbáríja sídlící asi 20 kilometrů jižně od Damašku je sice v soukromém vlastnictví, podle opozice to ale je hlásná trouba Asadova režimu. Televizní stanice je jedním ze syrských médií, na něž Evropská unie v pondělí uvalila sankce.

Boje v Damašku

V den Asadova projevu se krvavé střety mezi jeho vojáky a opozicí přenesly i na předměstí syrské metropole. Podle zpráv opozice se boje odehrály nedaleko základny elitních jednotek Republikánské gardy ve čtvrtích Kadsája a al-Háma, přibližně 8 kilometrů od centra Damašku.

Republikánské gardy, které vede prezidentův nechvalně známý bratr Máher, mají za úkol obranu Damašku. Boje nedaleko jejich kasáren podle BBC dokazují, že povstalcům roste sebevědomí.

"Je to poprvé, co režim nasadil dělostřelectvo tak blízko hlavnímu městu," řekl agentuře AFP opoziční aktivista Rami Abdel Rahman. Boje potvrdila i státní televize, která uvedla, že při střetech zahynuly desítky "teroristů" a další desítky byly zajaty.

Bitva na houpačce

Krveprolití v Sýrii zažehly v březnu 2011 pokojné protesty proti téměř čtyřicetileté vládě klanu Asadů. Když režim proti demonstracím zasáhl silou, sáhla opozice po zbraních. Takzvaná Syrská osvobozenecká armáda nyní kontroluje části provincií Idlíb a Aleppo. Podle OSN už při střetech zahynulo více než 10 tisíc lidí, podle jiných statistik je obětí ještě více.

Mezinárodní společenství přes veškeré hlasité odsudky Asadova režimu stále neví, jak spirálu násilí zastavit. Selhala i iniciativa někdejšího generálního tajemníka OSN Kofiho Annana, jehož šestibodový plán měl krveprolití zastavit a obě strany přivést k jednacímu stolu.

Příměří je ale de facto mrtvé a Annanův zástupce ve středu přiznal, že oproti dubnu, kdy oficiálně vstoupilo v platnost, boje v Sýrii ještě zesílily. Asadova slova o občanské válce potvrzují i američtí experti. Boje v Sýrii definovali jako "bitvu na houpačce", která postupně přerůstá ve vleklý konflikt.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue