Žluté kuře nemusí znamenat kvalitu, je to marketing, tvrdí Pohlreich

  • 140
"Výrobci kuřat vám udělají barvu kuřete, jakou chcete. Záleží na tom, co se do krmení přidá během posledních pár týdnů," vysvětluje televizní šéfkuchař Zdeněk Pohlreich. Daleko víc doporučuje soustředit se na tvar jeho těla a pevnost svalstva.

Pohlreich na videu ukazuje a srovnává několik druhů kuřat. Podle něj je ideální kuře, u něhož máte zaručeno, že bude z volného výběhu. "Vždycky je to tak, že kuře, které trošku běhá po venku, má úplně jiný tvar těla. Kuřata jsou podlouhlejší, svaly jsou vypracovanější než u běžného kuřete, které je baculatější," vysvětluje.

"Šéf" začíná porcovat kuře podle své zvyklosti tak, aby maximálně zachoval ekonomiku. Na gril radí kuře vždy vykostit, aby se maso rychleji propeklo a lépe se kontroloval stupeň propečení. "Ale taky je zbytečné ho opéct a kosti vyhodit. Daleko lepší taktika je udělat si čisté maso a z kostí vývar nebo základ na omáčku," říká.

Začněte odříznutím křídel a stehen. Právě na nich nejlépe uvidíte, jaké kuře se vám podařilo koupit. "Všimněte si, jakou má hezky pevnou strukturu, není to žádné bláto z Polska, které se někde prodává. Hezky udělané maso, pěkná tmavá barva," libuje si.

Je ale pravda, že si pro grilování vybral francouzské kuře, cenu raději neprozradil, ale lze sehnat i české za ceny kolem 170 korun za kilo v obchodě, ale třeba i kolem stovky na farmářském trhu.

Nakonec pro fajnšmekry, kteří milují maso od kosti, upozorňuje na nejlepší kousky, které se najdou na hřbetě. "Francouzi říkají, že by to tam nechal jen hlupák," upozorňuje na nejžádanější lahůdku.

Recepty z pořadu Šéf na grilu najdete na iPrima.cz.