VIDEO: S postelí v autě projedete svět. Výroba je jednoduchá

  • 192
Jedete se podívat na závody na druhý konec republiky, ke kamarádům na chatu nebo objíždíte památky. Možnost přespání ve vlastním se vždycky hodí. Investice jsou přitom srovnatelné s jednorázovým přespáním někde v penzionu. Sprchu si můžete dát i v kempu.

"Napadlo mě to, už když jsem jezdil po závodech, tam je to běžná praxe," říká Jiří Jech, majitel luxusního skládacího "letiště", které si právě odvezl ve svém Peugeotu 806 na dovolenou do italských dolomit.

Peugeot 806 svému majiteli umožnil vestavět doslova letiště: dvě desky připevněné na jeklovou konstrukci mají dohromady celkový rozměr 180×130 centimetrů, takže se tam dva lidé pohodlně vyspí.

Pod rozloženou postelí je dostatek místa na zavazadla. "Je tam na výšku 35 centimetrů, navíc když se postel zasune, můžete tam pohodlně sedět," upřesňuje Jech. Nožičky lze odšroubovat - k rámu postele jsou přišroubované osmičkou imbusem. Má to výhodu v tom, že rozmontovanou konstrukci snadno uskladníte doma v garáži nebo ve sklepě. Délku nožiček zvolil kutil tak, aby šlo oba rámy zasunout pod sebe.

Zadní část jeklového rámu je z pětadvacítky (25×25 mm), zasouvací přední z dvacítky (20×20 mm). Na jeklovou konstrukci jsou položené dvě desky z překližky: zadní přišroubovaná napevno, přední na suchý zip. Oddělávací je proto, aby se po sundání desky usnadnilo složení a nevznikal mezi jednotlivými díly příliš výrazný schod.

"My jsme použili osmnáctimilimetrovou překližku, ale po zkušenostech vidím, že jsme ji zbytečně předimenzovali, klidně by tam mohla být i dvanáctka nebo desítka," radí cestovatel.

Není to řešení pro každého, do běžného kombíku byste se po sklopení zadních sedaček asi nenatáhli. Je však hodně lidí, kteří mají třeba malou živnost a k práci používají malou dodávku, kterou by si mohli přestavět podobným způsobem.

,