Dřevorubci už kácejí u Modravy smrky napadené kůrovcem. Podívejte se

  • 76
Po osmé ráno se v šumavské lokalitě Na Ztraceném ozval zvuk motorových pil a dvacet dřevorubců začalo v dešti kácet smrky napadené kůrovcem. Správa parku slibuje, že v oblasti, kde je na patnáct set postižených stromů, nevzniknou holiny. Odpůrci těžby zatím blokádu nechystají, obrátí se ale na Českou inspekci životního prostředí.

Kácení stromů doplňuje další metodu boje s kůrovcem, se kterou už dřevorubci začali v minulých týdnech, takzvané loupání kůry ze stojících stromů. Skupina dělníků má podle zadání pokácet na jednom místě maximálně patnáct stromů.

"Plošné rozložení systému asanace kůrovcové kalamity Na Ztraceném bude připomínat pavučinu nebo šachovnici. Na ni pak naváže část lesa, kde budeme pouze loupat na stojato. Tato část bude velká jako maximálně dvě výšky stromu, které na této lokalitě rostou," popsal taktiku Pavel Pechoušek, mluvčí Národního parku Šumava s tím, že tato varianta bude stačit k utlumení kůrovcové kalamity.

Blokáda by byla nešťastná, zní z vedení parku

Vedení parku s obavami čeká, jestli dorazí aktivisté blokovat těžbu. "Bylo by nešťastné, kdyby nám někdo chtěl bránit v takto šetrném tlumení kůrovce. Došlo by pak k jeho přemnožení a ze Šumavy by zbytečně zmizelo násobně víc stromů než teď," uvádí Jan Stráský, ředitel Správy Národního parku Šumava.

"Naším zájmem je ochrana přírody. Ochrana domovů mnoha vzácných druhů rostlin a živočichů, které jsou vázány na vzrostlý zelený les," uvádí Jiří Mánek, náměstek ředitele Správy Národního parku Šumava. O zahájení prací Na Ztraceném informovalo vedení parku i Hnutí Duha a policii.

"Policistům jsme vysvětlili naše postupy. Ty jsou takové, že jsme přesvědčeni o tom, že přítomnost policistů letos nebude zapotřebí. Zvolili jsme ne zcela lacinou, ale přesto pro ochranu přírody efektivní a velmi šetrnou metodu. Design zásahů proti kůrovci Na Ztraceném je netradiční, ale maximálně šetrný. Věříme, že to ocení i ti nejradikálnější blokádníci loňského roku a že nás letos nečeká léto podobné tomu loňskému," předpokládá Jiří Mánek.

Duha, ředitel Stráský a jeho náměstek se vysmívají zákonům

Z vyjádření mluvčího blokádníků Vratislava Vozínka není pravděpodobné, že na Šumavu dorazí aktivisté, kteří by tam bránili těžbě a přivazovali se ke stromům.

"O vyhlášení blokády zatím neuvažujeme, rozsah kácení má být daleko méně drastičtější než loni. Nesouhlasíme ale s kácením okolo Ptačího potoka a to znamená jediné - podáme podnět České ispekci životního prostředí," uvedl Vozník. Kvůli pokutě za loňské kácení ještě vede Česká inspekce životního prostředí se správou parku řízení. 

„Postup ředitele parku Jana Stráskeho a jeho náměstka Jiřího Mánka, kteří dál kácí a loupou stromy nastojato v oblasti ponechané přírodě kolem Ptačího potoka, je výsměch českým zákonům, inspekci životního prostředí i účelu, za kterým byl národní park zřízený. Teď by měly ukázat úřady, které se tím zabývají, že nejsou zbytečné. Pozitivní oproti loňsku ale je, ze zatim nevznikají kácením holiny. Blokáda kácení byla loni krajním řešením, ke kterému jsme přistoupili, až když byly ke kácení vyznačené tisícovky stromů ve velkých skupinách a začalo docházet k devastaci vzácného území,“ reagoval na kácení Jaromír Bláha z hnuti Duha.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue