Stíhací stroje F-4 Phantom. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Turecko chystá odvetu za Sýrií sestřelenou stíhačku, vyjednává s NATO

  • 560
Turecko se chystá odpovědět na páteční incident, při kterém Sýrie sestřelila turecký vojenskou letoun. Další postup chce konzultovat se spojenci v NATO. Sýrie připustila, že turecký stroj F-4 Phantom skutečně zasáhla.

Turecko v neděli v reakci na páteční incident a vyšetřování požádalo spojence NATO o bezpečnostní konzultace podle takzvaného článku 4 Washingtonské smlouvy. Ten říká, že členské státy "budou společně konzultovat vždy, když podle názoru kterékoli z nich bude ohrožena územní celistvost, politická nezávislost nebo bezpečnost kterékoli smluvní strany".

Letoun Phantom F-4 turecké armády Sýrie v pátek sestřelila v mezinárodním vzdušném prostoru, oznámil turecký ministr zahraničí Ahmed Davutoglu. Ankara chce své další konzultovat nejen se spojenci, ale informace o případu chce předat také Radě bezpečnosti OSN.

"Je to bezprecedentní incident," uvedl český velvyslanec při NATO Martin Povejšil. Očekává, že se členské státy Aliance na úrovní velvyslanců kvůli tomu sejdou v úterý.

"Turecko podá spojencům informace, co to znamená pro bezpečnost Turecka z politického a vojenského hlediska a jaké kroky podnikne. Mohou například požádat NATO o posílení ochrany vzdušného prostoru," konstatoval Povejšil. Mohlo by podle něj jít o vyslání speciálních letounů včasné výstrahy AWACS. "Lze ale předpokládat, že Turecko nebude chtít situaci nějak eskalovat," dodal Povejšil. Vojenský zásah tak v tuto chvíli není pravděpodobný.

Osud posádky je stále nejasný

Turecký vojenský letoun zmizel nad pobřežím jižního Turecka nedaleko Sýrie v pátek ráno. Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan večer oznámil, že letoun sestřelili Syřané (více o incidentu čtěte zde).

Damašek trvá na tom, že letoun narušil vzdušný prostor Sýrie a že protivzdušná obrana netušila, že je to turecký stroj. Podle šéfa turecké diplomacie se ale letoun do syrského vzdušného prostoru dostal jen na krátkou chvíli a sestřelen byl až poté, co jej opustil.

Osud dvoučlenné posádky je stále nejasný. Po pilotech pátrají turečtí záchranáři. Ministerstvo zahraničí oznámilo, že armáda zná souřadnice, kam trosky letouny spadly. Mají být asi 1 300 metrů pod hladinou moře, ale záchranáři je zatím neobjevili. Podle turecké televizní stanice TRT také Ankara kvůli incidentu sepsala oficiální stížnost adresovanou Sýrii.

Incident už vyvolal bouřlivé reakce u spojenců. Britský ministr zahraničí William Hague označil sestřelení tureckého stroje za "odporný čin" a Británie je podle jeho slov "připravena podpořit razantní opatření proti Sýrii ze strany Rady bezpečnosti OSN". Italský šéf diplomacie Giulio Terzi označil akci za nepřijatelnou. "Je to další mimořádně závažná a nepřijatelná akce Asadova režimu," citovala Terziho agentura Reuters.

Dříve relativně dobré vztahy Turecka se Sýrií dostaly tímto incidentem další ránu. Ankara ostře vystupuje proti Asadovu režimu za krvavé potlačování protivládních demonstrací. Na tureckém území je také více jak 30 tisíc syrských uprchlíků.

, natoaktual.cz

Video