Češi opustili chorvatskou nemocnici, domů je dopravil armádní speciál

  • 360
Čtyřiadvacet českých turistů dopravil v sobotu před osmou hodinou večerní do České republiky armádní speciál . Po vyložení dvaceti cestujících v Brně letoun pokračoval na pražské letiště ve Kbelích.

Mluvčí ministerstva zahraničí Karel Šrol v neděli odpoledne uvedl, že leteckého transportu zpět do vlasti využije 27 lidí. Lékaři už dříve povolili návrat šestadvaceti zraněných. Na poslední chvíli ale letecký převoz odmítli tři turisté, kteří zpět do vlasti odjeli spolu se svými rodinami. Letoun tedy na palubě nesl 24 zraněných.

Stále ještě neskončila identifikace osmi obětí nehody. Chybí například jejich osobní doklady, proto také neexistuje konečný oficiální seznam. Ostatky jsou v nemocnici ve městě Karlovac a jejich převoz se bude teprve řešit.

Nehoda autobusu v Chorvatsku

Trojice nejvážněji zraněných je na specializované klinice v chorvatské metropoli Záhřebu. Dvě dívky ve věku 13 let lékaři v sobotu pozdě večer operovali. Jedna z nich utrpěla mimo jiné těžké poranění hlavy a podle zpravodajského portálu Jutarnji.hr je od nehody stále v bezvědomí.

Z nemocnice v neděli odpoledne odešel mladý muž a jeho přítelkyně. Novinářům na místě řekli, že se cítí dobře, ale že jsou po sobotní havárii ještě v šoku.

Do záhřebské nemocnice přijel chorvatský ministr zdravotnictví Rajko Ostojić, který hovořil i s třetí vážně zraněnou turistkou. Šedesátiletá žena má četné zlomeniny, ale není v ohrožení života.

O propuštění prvních 26 zraněných Čechů rozhodli lékaři z nemocnice v chorvatském Gospiči. "Nemuseli jsme u nikoho neočekávaně zasahovat, jejich stav se lepší," řekla Jutarnji.hr ředitelka nemocnice.

23. června 2012

"Číslo 26 zraněných schopných převozu je v tuto chvíli relevantní," potvrdil v neděli dopoledne iDNES.cz mluvčí ministerstva zahraničí Šrol. Zbylých 14 pacientů by lékaři měli propustit do tří dnů. Za mnohými z nich přijeli příbuzní.

Pro zraněné odletěl na letiště do Zadaru armádní Airbus A319, který odstartoval v 11 hodin z letiště v pražských Kbelích. Je to letoun upravený pro přepravu pacientů, v němž lze za letu pečovat i o vážně zraněné. Před šestou hodinou večerní pak ze Zdraru odletěl s 23 turisty na palubě směrem do chorvatské metropole Záhřeb, kde přibral také těžce zraněnou šedesátiletou ženu.

Ministerstvo zahraničí před odletem z Česka zvažovalo, zda letadlem vzít z Brna do Chorvatska příbuzné obětí a zraněných, ale vzhledem ke kapacitě speciálu to nakonec zavrhlo.

"Letoun může přepravit 35 sedících a čtyři ležící pacienty," řekl iDNES.cz mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Na palubě bude kromě zraněných přítomen odborný lékařský personál i psychologové.

Portál Jutarnji.hr s odvoláním na jednoho z českých policejních vyšetřovatelů, kteří dorazili do Chorvatska z Brna, napsal, že část poškozených není v dobrém psychickém stavu. "Musíme pochopit, že někteří z nich ztratili přátele, příbuzné nebo dokonce děti," řekl vyšetřovatel.

Český autobus s padesátkou turistů sjel z chorvatské dálnice A1 u tunelu Krpani, který se nachází nedaleko pobřeží asi 230 kilometrů jižně od Záhřebu v sobotu brzy ráno. Autobus zřejmě nejdříve narazil do sloupu s informační tabulí, pak do svodidel a převrátil se. Zemřelo osm lidí včetně řidiče, zbývající utrpěli různě vážná zranění.

Bývalý český policista Luboš Turek, který dřív sloužil v Chorvatsku a vypomáhal v nemocnici v Gospiči s tlumočením, deníku Blesk řekl, že šofér autobusu byl na místě mrtev. Druhý z řidičů v okamžiku nehody spal a vůbec nevěděl, co se stalo. Vyvázl jen s oděrkami a pohmožděninami.

Turistka Milada Braunová, která z nehody vyvázla prakticky bez zranění, pro portál 24sata.hr uvedla, že na místě nehody zastavila řada českých aut a jejich posádky pomáhaly zraněným.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video