Sklíčka uvidí lidé v galerii Amoya do září.

Sklíčka uvidí lidé v galerii Amoya do září. | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Sklíčka Romana Týce jsou opět na semaforech, tentokrát ale v galerii

  • 16
Galerie AMoYA uspořádala venkovní výstavu Semafory Romana Týce. Sklíčka jsou k vidění až do září v sídle galerie v Karlově ulici na Starém Městě. Kvůli instalaci sklíček na semafory v ulicích Prahy strávil výtvarník měsíc ve vězení.

Dvě ze sady sklíček jsou vystavena ve dvoraně Colloredo-Mansfeldského paláce, kde sídlí galerie AMoYA. Vystaveno je sklíčko, na kterém je červený muž se psem. Na tom druhém je zelená postava, která pije z lahve.

"Lidé se mohou přijít podívat v době, kdy má galerie otevírací dobu, tedy od 10 do 19 hodin," řekla Irena Satkeová z galerie AMoYA.

Kvůli výměně sklíček skončil výtvarník Roman Týc na měsíc ve vězení.
Pejskař na skklíčku ze semaforu Romana Týce.

Tato sklíčka jsou k vidění ve dvoraně sídla galerie AMoYA v Colloredo-Mansfeldském paláci.

Původní záměr galerie byl, aby byla instalace s názvem Semafory Romana Týce vidět v ulicích na běžných semaforech. "To ale vyhláška nedovoluje," řekla Satkeová. Roman Týc si prý navíc přeje, aby v případě, že budou sklíčka na semaforech, tak zůstala už nastálo.

Do budoucna se chce vedení galerie domluvit s magistrátem a společně najít způsob, jak by bylo možné Týcova sklíčka na semafory nechat namontovat.

Vernisáže instalace se totiž zúčastnila i pražská radní Aleksandra Udženija, která patří mezi zastánce Týcových semaforů.

"Mohu jen těžko zpochybňovat rozsudek nezávislého soudu. Chtěla bych ale říct, že umělecký projekt se semafory mě osobně velice oslovil. Byla bych ráda, kdybychom našli v Praze vhodné místo, kde by pan Týc mohl v tomto smyslu svobodně tvořit bez hrozby represe ze strany státu," uvedla již v únoru Udženija.

Nová sklíčka na semafory Týc nainstaloval v roce 2007 a vyměnil skla celkem na padesáti semaforech. Kvůli výměně "panáčků" poslal soud výtvarníka v březnu letošního roku na měsíc do vězení. Týc odmítl zaplatit pokutu 60 tisíc korun právě za výměnu sklíček.

Za Týce se kvůli měsíčnímu pobytu ve vězení postavila nejen galerie, ale rovněž celá řada lidí, kteří mu vyjadřovali podporu na Facebooku. Někteří z nich se na protest vydali do ulic Prahy přelepovat hlavy panáčkům na semaforech (o akci čtěte zde).

24. února 2012