VIDEO: Jak vás zelený čaj postaví na nohy i v největším parnu a dusnu

  • 37
Poctivě připravený ledový zelený čaj dokáže rychle zchladit organismus a zrychlit metabolismus. V horkém dni je to doslova spása. Základem je kvalitní čaj, ze kterého lze jednoduše vykouzlit celou řadu zajímavých a osvěžujících letních nápojů.

Použít můžete tradiční sypaný zelený čaj nebo i speciální práškový zelený čaj matcha. Způsob přípravy pak je závislý hlavně na tom, kolik času na ni máte. 

Fotogalerie přípravy čaje

Volbou zeleného čaje v létě chybu neuděláte, protože jako takový všechen efektivně ochlazuje organismus a navíc zrychluje metabolismus. Takže je šance, že se vám pouhým pitím zeleného čaje ještě jako bonus podaří zhubnout. Experimentovat se pak navíc dá i s ochucením ovocnými šťávami.   

Pokud by vám snad osvěžení formou nápoje bylo málo, zkuste si z práškového čaje matcha připravit luxusní zmrzlinu, viz článek Kdo si lízne, nechce jinou

Z práškového čaje připravíte dávku energie i za studena

Sáček s čajem kabusé jednoduše přelijete ledovou vodu a za 5 minut máte...
Sáček s čajem kabusé jednoduše přelijete ledovou vodu a za 5 minut máte...
Sáčkovaný kvalitní práškový čaj matcha ve směsi s čajem typu kabusé je...

Pouhých pět minut vám postačí na přípravu osvěžujícího nápoje ze směsi práškového zeleného čaje matcha a praženého listového čaje typu kabusé, dodávané v trojhranném nálevovém sáčku. Můžete si ho připravit klasickou "horkou cestou": vodu nechte projít varem, potom počkejte, až zchladne na 70°C a v šálku louhujte pouhou minutu. Jeden sáček můžete použít i třikrát. 

Tip pro 1,5l petku

Do plné lahve oblíbené vody nasypte 10 gramů sypaného zeleného čaje a nechte přes noc v lednici louhovat. Zhruba po 12 hodinách získáte překvapivě osvěžující pití.

Tento čaj ale úspěšně vylouhujete i ve studené vodě, třeba v konvici zchlazené filtrované vody během rozjeté party či grilování. Stačí na to pouhých pět minut a výsledkem je skutečný životabudič. Můžete si ho tedy vzít s sebou třeba i na výlet pro případ krize – v tom případě vám postačí petka s vodou, do které sáček na pět minut ponoříte.  

"Fígl je v tom, že zatímco v ledničce můžete po několik hodin macerovat různé čaje, během pěti minut se v ledové vodě vylouhuje pouze čaj prvotřídní a najemno nasekaný," vysvětluje zásadní rozdíl dovozce čaje Daniel Klásek z brněnské firmy Darjeeling.

Dodává, že čaje zvané kabusé pocházejí z čajovníků zastíněných sítěmi (v japonštině kabusé), které propustí jen polovinu slunečních paprsků. Stíněný čaj vyvine více účinných, zdraví prospěšných látek a velmi aromatickou vůni.

Mléčný koktejl

Osvěžující je i kombinace ledového mléka a japonského práškového čaje matcha. Do šejkru stačí vsypat 3 gramy zeleného prášku, zalít je 2 dcl mléka, přidat led a cukr a dobře promíchat. Objevíte chuť, na jakou se jen tak nezapomíná.

Protože jde o čaj opravdu kvalitní, stojí 16 třígramových sáčků 217 korun. Zdá se to hodně. Než si rozpočítáte, že vás půl litru hotového nápoje z čistě přírodní bio suroviny, plného antioxidantů a skutečně osvěžujícího, přijde zhruba na 14 korun. To leckterá umělá limonáda stojí víc. 

A z vlastní zkušenosti varuji: kabusé nepít před spaním, protože po jeho konzumaci se usnout nedá. Spíš budete mít chuť ještě někam vyrazit. 

Pokud jste na sladké a čistý zelený čaj "nedáte", můžete si nejen tento zelený čaj dokonale přichutit. Stačí přidat čerstvě vymačkanou šťávu z pomeranče, citronu či jiných citrusových plodů (volte podle podle své chuti, experimentování vás bude bavit), kostky ledu, případně cukr - pokud neřešíte štíhlou linii. 

Tradičně připravený čaj, jen prudce zchlazený ledem

Kdo chce jít cestou nejmenšího odporu, zalije zelený sypaný čaj 90 °C horkou vodou v nahřáté čajové konvici a pak ho prudce zchladí přelitím přes led.

Nechcete-li vymýšlet nic moc speciálního a ani na to nemáte čas, připravte si sypaný zelený čaj klasickým způsobem, zalitím vodou horkou 90°C. Dávkujte pět gramů darjeelingu na 3 dcl vody, louhujte pět minut.

Připravte si sklenice, které naplníte do svou třetin kostkami ledu, přes které připravený horký čas přelijte a můžete hned podávat. Přisladit lze třeba javorovým sirupem nebo medem. A funguje to taky.  

Louhování tajícími kostkami ledu pro fajnšmekry

Opravdu silný zelený čaj, kdy každý lok vydá za šálek, připravíte ve skleněné nádobě z Japonska: čaj je v ní louhován tajícími kostkami ledu.

Velmi jednoduchá a působivá, ale současně zdlouhavá je příprava ve speciální skleněné nádobě původem z japonské sklárny Hario. V hrdle má usazenou menší nádobku, do které nasypete zelený čaj, navrch ho zasypete kostkami ledu a pak už jen čekáte, až kapky vody z tajících kostek překapají přes čajové lístky.

Je to otázka šesti až osmi hodin, s čímž je nutné počítat, ovšem výsledek stojí za to. Speciální nádobu k tomu určenou u nás koupíte jen na objednání, japonskou sklárnu u nás zastupuje pražírna Doubleshot, nějaký týden si na ni ale počkáte a přijde vás na jedenáct stovek. A nebo můžete zkusit improvizovat.