V Japonsku zadrželi posledního uprchlého člena sekty Óm šinrikjó

  • 21
Japonská policie zadržela Kacuju Takahašiho, posledního uprchlého člena sekty Óm šinrikjó. Ta je odpovědná za útok sarinem v tokijském metru z března 1995. S odvoláním na japonskou televizi NHK o tom informovala agentura AFP.

Policie prahla po Takahašim sedmnáct let, v posledním týdnu ale pátrání obživlo a čtyřiapadesátiletého muže intenzivně hledaly tisíce policistů. Podařilo se jim ho zachytit i na bezpečnostních kamerách. Nakonec ho zadrželi v kavárně v Tokiu.

Sarin v metru

Sarinový útok v tokijském metru spáchala sekta Óm šinrikjó 20. března 1995. Bojový nervový plyn vypustili stoupenci sekty v pěti stanicích metra. Byl to největší teroristický útok v Japonsku od 2. světové války a zároveň první teroristický útok na světě, při němž byly použity chemické zbraně. Třináct lidí zemřelo a 5 500 se jich přiotrávilo

K jeho dopadení dle televize BBC zřejmě přispěly informace, které policie získala od Naoko Kikučiové, již policie dopadla na začátku června. Vyšetřovatelé po jejím zadržení zjistili, že Takahaši pracoval pod falešným jménem v jedné firmě ve městě Kawasaki, popsal zpravodaj britské stanice v Tokiu.

Muž ale stihl uprchnout. Policisté proto zveřejnili jeho nedávné fotografie a nakonec jim pomohla veřejnost. Někdo jim zavolal a sdělil, kde Takahašiho viděl.

Zatímco nedávno dopadená Kikučiová je podezřelá, že pomáhala při výrobě smrtícího plynu, Takahaši měl dopravit k metru dalšího stoupence sekty, který pak sarin na jednom místě vypustil. Kromě nich v rukách spravedlnosti nedávno skončil ještě jeden člen Óm šinrikjó, Makoto Hirata se na přelomu roku policii vydal sám.

V Japonsku během necelých dvou desetiletí usvědčili skoro dvě stě členů sekty. Zatímco některé shledaly soudy vinnými z útoku sarinem v tokijském metru, další putovali za mříže i za jiné zločiny. Třináct lidí čeká na popravu. Je mezi nimi i Šoko Asahara, lídr Óm šinrikjó.

Japonská justice definitivně uzavřela proces s pachateli útoku teprve loni v listopadu, tedy po 16 letech  Japonský nejvyšší soud zamítl poslední možné odvolání proti rozsudkům smrti za atentát, při němž zahynulo 13 lidí a 5 500 se přiotrávilo.

Po zásazích japonské vlády proti členům sekty změnila organizace v roce 1999 svůj název na Alef a dnes se prohlašuje za umírněné náboženské hnutí. Japonské úřady nicméně jejích asi 1 500 členů nadále považují za hrozbu pro společnost a drží je pod přísným dohledem.

4. června 2012


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue