VIDEO: Kameny utržené při povodni z Juditina mostu se přesunuly do muzea

  • 6
Památkáři vyzvedli z levého vltavského břehu historické kamenné kvádry pocházející z Juditina a Karlova mostu. Ve 14. století se zřítily na dno Vltavy při ničivých povodních. Potápěči je na břeh vynesli při posledních opravách pilířů Karlova mostu. Teď je uvidí veřejnost v Muzeu hlavního města Prahy.

Vyzvednutí kamenných kvádrů začalo v půl deváté ráno. "Jde o třicet kusů, které pocházejí z velké části z Juditina a částečně i Karlova mostu. Na dno Vltavy se zřítily někdy ve 14. století při jedné z velkých povodní," řekl iDNES.cz odborník z Národního památkového ústavu Ondřej Šefců.

Vzhledem k tomu, že jsou tyto kameny velice těžké, podle Šefců váží některé z nich až tři metráky, neodkutálely se po dně pryč. Při nedávných opravách mostu je pak potápěči dostali na břeh.

Ve středu byly kameny vyzvednuty na nákladní vůz stojící na speciálním pontonu, na kterém se přeplavily k muzeu po řece. Nákladní auto je pak dopravilo přímo před muzejní budovu.

V Muzeu hlavního města Prahy se kvádry představí na výstavě Staletí pod vodou, která se otevře 18. července. Bude věnovaná nejnovějším poznatkům o Juditině a Karlově mostu.

"Představí také unikátní velkoplošné fotografie i videozáběry pořízené při podvodních rekonstrukčních pracích a při potápěčském průzkumu vltavského dna v okolí Karlova mostu," uvedla mluvčí muzea Věra Hloušková.

3. března 2011

"Historické kvádry pocházející z obou mostů budou jedním z lákadel. Ty větší zůstanou před muzeem, menší budou uvnitř součástí expozice," dodal památkář.

"Tyto kvádry jsou součástí historie Prahy a jsou proto významným dějinným artefaktem. Po skončení výstavy se možná stanou  součástí nějaké stálé zdejší expozice," řekl Ševců.

Výstava potrvá do 4. listopadu. Její součástí bude i řada akcí spojená s historií obou mostů. Půjde například o přednášky či procházky s odborným výkladem.