Hlasování poslanců o vydání Davida Ratha k trestnímu stíhání vzbudilo velký zájem veřejnosti. Dovnitř Sněmovny se ale nakonec všichni nedostali. | foto: ČTK

Rath přilákal davy. Na vrátnici panoval chaos a byly potřeba lokty

  • 46
Vystoupení Davida Ratha před poslanci vzbudilo obrovský zájem veřejnosti. Fronta zájemců o místa na galerii pro veřejnost se táhla i částí Sněmovní ulice, poslanecké schůzi ale přihlížel jen zlomek zájemců. A ti se většinou shodli, že Rath je moc nepřekvapil, snad jen tím, že nebyl schlíplejší.

"Chci to vidět na vlastní oči, to je celé. Co kdyby to bylo na dlouhou dobu jeho poslední vystoupení?" vysvětlil asi čtyřicetiletý muž, který dorazil před Sněmovnu, aby se z galerie pro veřejnost podíval na Rathovu obhajobu před poslanci.

Rath ve Sněmovně

Nakonec se na galerii nedostal. Zájem mnohonásobně překročil kapacitu lavic a většina příchozích zůstala před budovou. Smůlu měla navíc i část těch, kteří se úspěšně zapsali na recepci. Kvůli chaosu, jenž nastal během registrace, totiž dostalo vstupní kartičku víc lidí, než se na galerii vešlo. Úspěch pak slavili jen ti nejprůbojnější, co se procpali až k bezpečnostní kontrole.

Několik míst přitom na galerii volných zůstalo. Byla ale rezervovaná pro ministerské a poslanecké úředníky. "Nemůžeme vás tam pustit, to jsou předpisy," namítali zaměstnanci Sněmovny. Některé příchozí jejich slova dost rozčilila. 

"Rozhodně to není poprvé, co musíme lidi posílat domů. Stává se to," podotkla pracovnice u rentgenového zařízení. Celkově však zaměstnanci Sněmovny vypadali střídavě zoufale a střídavě rezignovaně. "Když tak běžte do infocentra, tam vám pustí televizi," snažili se ještě poradit neúspěšným čekatelům ve frontě.

Chápavých slov se ale většinou nedočkali. Někteří zájemci čekali i dvě hodiny a jen stěží mohli uvěřit, že by na ně nevyšla řada. "To jsem se měl koukat doma na televizi, teď ani nejsem v sále a číst si o tom přes mobil na internetu tedy vážně není to pravé," podotkl student, který si ale nakonec své místo vybojoval.

Do posledního místa byla zaplněná i galerie pro novináře, takže i někteří žurnalisté měli smůlu.

"Myslel jsem si, že Rath bude pokornější, že nebude mluvit tak suverénně jako vždycky," zaznělo v galerii po poslancově odchodu od řečnického pultíku. "Neměl mít vůbec možnost vystoupit. Neměli ho ani nechat mluvit. Dělal ze sebe akorát chudáčka," nechala se slyšet dívka, která své antipatie k bývalému hejtmanovi ani nijak neskrývala.

Během Rathových slov galerie ani nedutala a určitě to nebylo jen tím, že ochranka všechny před vstupem do sálu upozornila, že se musí zdržet jakýchkoliv projevů. Sem tam se jen někdo pousmál, sem tam pohrdavě vydechl. Většina chvílemi kroutila hlavou. V první řadě seděli také poslancovi advokáti, kteří občas naklonili hlavy k sobě a pošeptali si pár slov.

Obsahem své řeči poslanec nikoho příliš nepřekvapil. Čekalo se, že bude útočný a bude mluvit o politické mstě. Takto projev zhodnotil třeba i advokát Jaroslav Ortman: "Jeho projev tvoří zčásti bláboly, zčásti útočné výpady. Zkrátka David Rath nezklamal."

Poslanci Ratha i přes jeho vehementní obhajobu policii ke stíhání vydali. Proti byli jen poslanci Jaroslav Škárka a Pavel Ploc. Bývalý hejtman Středočeského kraje je podezřelý, že dostal úplatek 7 milionů korun za to, že pomohl zmanipulovat výběrové řízení na rekonstrukci zámečku v Buštěhradu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue