Ať Mubarak visí! bouří se Egypťané. Odmítají i kandidáta na prezidenta

  • 21
Egypťané opět vycházejí do ulic. Protestují proti výsledku soudního procesu s bývalým prezidentem Husním Mubarakem a dalšími obžalovanými, zároveň se bouří proti přítomnosti bývalého premiéra Ahmada Šafíka ve finálové dvojici kandidátů prezidentských voleb.

Oldřich Vondruška

Vystudoval Filozofickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, získal titul Ph.D. v oboru mezinárodních vztahů a zabývá se Blízkým východem. V rámci studia pobýval na univerzitách v Káhiře a v Damašku.

Je místopředsedou občanského sdružení Baraka, které se zaměřuje na podporu dialogu a šíření informací o zemích Blízkého východu a severní Afriky. Je mu 34 let.

Byl pozván egyptskou nevládní organizací k egyptským volbám jako nezávislý pozorovatel.

Oldřich Vondruška

V pondělí se na káhirském náměstí Tahrír sešly podle agentury Reuters tisíce demonstrantů, v úterý ráno další stovky. Ti všichni nejsou spokojeni s výsledkem soudního procesu, který skončil před několika dny (více informací zde). Podle Oldřicha Vondrušky, odborníka na blízkovýchodní situaci, mohou počty demonstrantů narůstat.

"Egyptská ulice očekávala jiný výsledek soudního procesu. Navíc se předpokládá, že se Mubarak a bývalý ministr vnitra Habíb Adlí odvolají a budou chtít zrušení trestu," řekl iDNES.cz Vondruška a dodal, že Mubarakovi to navíc může vyjít, protože není v dobrém zdravotním stavu a také nelze spolehlivě prokázat, že vydal rozkaz ke střílení do demonstrantů.

"Zrušení nebo zmírnění trestu by rozhodně přispělo k další eskalaci násilí a k dalším demonstracím. Aktivisté jsou již teď frustrovaní, že Mubarak a Adlí nedostali trest smrti. Je mnoho dalších faktorů, které situaci mohou ovlivnit, proto nelze odhadnout, co se přesně stane. Ale pokud budou tresty Mubarakovi a Adlímu sníženy, lze očekávat desetitisícové demonstrace nejen na Tahríru v Káhiře, ale také v Alexandrii a dalších velkých egyptských městech," myslí si Vondruška.

Turistům v letoviscích nebezpečí nehrozí

Ministerstvo zahraničních věcí ČR situaci v Egyptě sleduje a nemyslí si, že by v letoviscích hrozila turistům nějaká rizika. "Situace ve velkých městech bývá diametrálně odlišná od situace v letoviscích. Nicméně stále platí doporučení na stránkách ministerstva. Nemáme v této chvíli žádné informace, že bychom měli toto doporučení měnit," řekl iDNES.cz mluvčí ministerstva zahraničních věcí Vít Kolář.

Na webových stránkách ministerstva visí stále informace o zvýšeném riziku v určitých oblastech Egypta. "Jedná se zejména o sever a východ Sinajského poloostrova, větší města (Káhira a Alexandrie), severní Egypt (delta Nilu) a západní hranici s Libyí. Situace v turistických letoviscích u Rudého moře je v zásadě klidná a bezpečná," píše ministerstvo na svém webu.

Demonstrace mohou eskalovat i po volbě prezidenta

Současná napjatá situace může podle odborníka na Blízký východ vyhovovat egyptské armádě, která v zemi prozatím vládne.

"Armáda nemá zájem předávat vládu do rukou islamistů, ale hlavně nemá zájem o to, aby se dostala pod kontrolu parlamentu a vlády. Okolo čtyřiceti procent majetku státu má v rukou právě armáda. Proto prozatímní vláda podporuje bývalého premiéra Ahmada Šafíka jako prezidentského kandidáta, protože ten by mohl jít armádě takříkajíc na ruku," vysvětluje Vondruška.

Egyptská společnost je podle Vondrušky polarizována i v otázce prezidentských kandidátů, protože do druhého kola nepostoupil kompromisní kandidát Abú Fatúh.

"Toho by volily široké řady běžných Egypťanů, teď hrozí bojkot mnoha voličů, nebo rozhodování na poslední chvíli, komu ze dvou kandidátů nakonec dají hlas. Proto nelze dost dobře odhadnout, kdo druhé kolo voleb vyhraje. Ale pokud to bude právě bývalý premiér Šafík, dají se očekávat obrovské nepokoje," varuje Vondruška a dodává, že Egypťané Šafíkovi nezapomenou jeho vazby na Mubaraka, a proto budou proti výsledkům druhého kola prezidentských voleb v případě vítězství Šafíka protestovat.

Na Tahríru jsou všichni, nechybí ani "revoluční suvenýry"

Reportér MF DNES byl v úterý odpoledne přímo v centru demonstrací na náměstí Tahrír. "Momentálně je zde několik tisíc lidí, večer přijdou další. Jsou vidět i stany, takže někteří na náměstí i přespávají. Demonstrují všechny možné skupiny lidí, viděl jsem průvod křesťanů, kteří se dříve obávali nárůstu vlivu Muslimského bratrstva, ale nyní vyjadřují svou přítomností sounáležitost s protestanty," popsal situaci reportér a dodal, že potkal také například člena hnutí Anonymous a členy ultralevicových hnutí. "Jsou tady prostě všichni," shrnul reportér.

Své obchůdky rozbalili na Tahríru i obchodníci s "proprietami správného demonstranta": malá egyptská vlaječka stojí jednu egyptskou libru (asi 3,50 Kč), dále se prodávají různé odznaky a nášivky v ceně mezi čtyřmi a pěti librami.

Podle reportéra MF DNES zatím nevypadá, že by demonstrace měla armáda či policie v plánu potlačit silou. "V ulicích je až překvapivě málo vojáků a policistů. Souvisí to s ukončením výjimečného stavu minulý čtvrtek, ale je otázkou, jak dlouho to vydrží," doplnil reportér.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video