Běh působí blahodárně jak na fyzičku, tak na vaši psychickou kondici. Musíte

Běh působí blahodárně jak na fyzičku, tak na vaši psychickou kondici. Musíte ale vědět jak na to. | foto: Profimedia.cz

Začněte s během. Pár rad od trenérů Vládi Korbela a Radky Vandasové

  • 7
Zlepšuje výkon srdce a cév, zvětšuje objem plic, likviduje přebytečná kila. O přínosu běhu pro zdraví se dobře ví, hodně lidí přesto stále váhá. Nechoďme kolem horké kaše: jsou prostě líní. Tohle povídání pro ně není, je pro chlapy, kteří mají odvahu rozhodnout se a jít do toho.

Právě je chceme provést jejich úplnými začátky. Předcházet by jim měla lékařská prohlídka, absolvovat ji určitě musí lidé, kteří mají srdeční vadu, vysoký krevní tlak, prodělali infarkt, revmatismus, stenokardii apod.

Když poté začneme se samotným tréninkem, držte se rady: pomalu, zvolna a zase zvolna. Když už jsme léta chátrali a tloustli, nejde to dohnat najednou, honem honem.

Jak na dynamický strečink podle trenérky Radky Vandasové

Na začátku je dobré znát svou srdeční frekvenci v klidu, ráno, ještě když ležíte v posteli. (Když se totiž posadíte, tep se zvýší, postavíte-li se, míří ještě výš.) Podle klidové srdeční frekvence poté můžete odhadnout stav svého srdce. U dospělého muže znamená 50 tepů a méně výborný stav, méně než 65 je dobré, 65–75 průměrné, víc než 75 je špatné. Ženy a mládež mají v průměru o pět tepů více.

Své srdce si ještě prověřte stoupáním do schodů. Vyjděte do třetího, lépe do čtvrtého patra a opět si spočítejte tepy. Když máte méně než 100, je to výborné, nižší než 140 znamená, že jste na průměru, máte-li víc než 140 tepů, nevypadá to s vámi dobře.

Chůze po schodišti je nejjednodušším testem, existuje ale mnoho dalších, s podřepy, poskoky, výborný je dvanáctiminutový test podle Coopera a pochopitelně laboratorní testy, kde je vyšetřovaný napojený na elektrokardiograf, který stále registruje EKG.

Pak můžeme jít rovnou na běh, který vždy začněte rozcvičením. Obsahuje lehké, několikaminutové rozklusání, dynamické rozcvičení a protažení všech hlavních svalových skupin, kloubů a páteře, běžeckou ABC a rovinky. Někteří běžci nevidí rozcvičení jako užitečné a nemají-li na trénink dost času, zcela ho vynechávají. Považuji to za velkou chybu.

PŘEČTĚTE SI BĚŽCOVO DESATERO OD TRENÉRA VLÁDI KORBELA

V hlavní části tréninku se v úplných začátcích zaměřte na rychlou chůzi, kterou pak kombinujte s pomalým během. První měsíce běhejte jen takovou rychlostí, abyste si při ní mohli povídat se svým přítelem či známým.

Tréninkový plán na We Run Prague: červen

Připravte se na běh We Run Prague, který se koná 1. září.

Úroveň 1:30:00 hod.:

1. 2 km chůze a běhu v tempu 9:00 min/km

2. 4 km chůze a běhu v tempu 9:30 min/km

3. 3 km chůze a běhu v tempu 9:15 min/km

4. 5 km chůze a běhu v tempu 10:00 min/km

Úroveň 1:15:00 hod.:

1. 2 km běhu/chůze v tempu 7:30 min/km

2. 4 km běhu/chůze v tempu 8:00 min/km

3. 3 km běhu/chúze v tempu 7:45 min/km

4. 5 km běhu/chůze v tempu 8:30 min/km

Úroveň 1:00:00 hod.:

1. 3 km běhu v tempu 6:00 min/km

2. 5 km běhu v tempu 6:30 min/km

3. 4 km běhu v tempu 6:15 min/km

4. 5 km běhu v tempu 7:00 min/km

Úroveň 50:00 min.:

1. 3 km běhu v tempu 5:00 min/km

2. 5 km běhu v tempu 5:30 min/km

3. 4 km běhu v tempu 5:15 min/km

5. 5 km běhu v tempu 6:00 min/km

Běžecká poradna Vládi Korbela

Budete si moci vyzkoušet běh na běžeckém pásu se speciální kamerovou diagnostikou, otestovat nejnovější modely běžeckých bot a zjistit, jaký model je pro vás nejvhodnější. Trenér Vladimír Korbel vám navíc poradí s běžeckými začátky i se správnou technikou a zodpoví všechny vaše otázky.

Kdy a kde:

29. června 2012: Sportisimo Palladium

Program:

16:00 zahájení

17:00 jak si vybrat správnou běžeckou botu

18:00 zásady správné přípravy na běžecký závod

19:00 představení technologie Nikeplus