Mubarak dostal doživotí. Do cely ho nedostali, odmítal opustit vrtulník

  • 158
Soud poslal bývalého egyptského prezidenta Husního Mubaraka na zbytek života do vězení. Za podíl na smrti demonstrantů při loňských protivládních protestech Mubarakovi hrozil i trest smrti. Po vynesení rozsudku vypukly přímo v soudní síni rvačky mezi přihlížejícími, ulice Káhory zaplnily tisíce lidí.

Soudu chyběly dostatečné důkazy o tom, že demonstranty skutečně zabily policejní zbraně. Rovněž neměl jasný důkaz o tom, že Mubarak udělil rozkaz ke střelbě do protestujících. Na druhou stranu ale také neudělal nic proti zásahu.

Sesazený egyptský prezident dorazil k soudu krátce před desátou hodinou SELČ. Převezli ho na nemocničních nosítkách, na obličeji měl nasazené sluneční brýle. Přes ně nebyl vidět Mubarakův výraz, nicméně bylo zřetelné, že po celou dobu stání nehnul brvou.

Soud ho poté nařídil převézt do káhirské věznice. Dosud byl zadržován v luxusní nemocnici, což bylo předmětem řady kritik. Podle zdrojů agentury AP se Mubarak vstupu do věznice velmi bránil. Odmítal opustit vrtulník, který ho do ní dopravil přímo od soudu, a eskortě trvalo asi půl hodiny, než bývalého prezidenta k vystoupení z helikoptéry přinutila. 

Ve věznici bývalý vládce ihned nastoupil do nemocnice. Podle egyptské státní televize se u něj po převozu do vězení projevila náhlá "zdravotní krize".

Mubarakův advokát krátce po vynesení rozsudku prohlásil, že se hodlá odvolat. "Rozsudek je plný právních chyb," řekl. Vyjádřil také přesvědčení, že odvolací soud bývalého prezidenta osvobodí.

Soudce začal stání upozorněním, že pokud uslyší hluk nebo uvidí nějaké nezvyklé pohyby, líčení okamžitě ukončí. Soudní síň také museli opustit příbuzní demonstrantů, kteří zemřeli při loňských protivládních protestech.

Po vynesení rozsudku začali Egypťané čekající před káhirským soudem slavit. Svlékli si košile, v nadšení pobíhali okolo budovy, mávali vlajkami a někteří také stříleli do vzduchu.

Verdikt naopak vyvolal rozruch přímo v soudní síni. Přihlížející považují rozsudek za mírný a nakonec se poprali i mezi sebou, soudce musela ochranka odvést pryč.

Do hodiny po vynesení verdiktu se potyčky přesunuly ven. Egypťané začali házet kameny na policejní jednotky, které dohlížejí na dodržování pořádku v okolí budovy soudu. Policisté pak útočníky začali pronásledovat.

Ulice Káhiry do večera zaplnily tisíce lidí nespokojených s rozsudky. Manifestací se v největší míře zúčastnili stoupenci radikálního Muslimského bratrstva požadující rozsudek smrti a také aktivisté mládežnického hnutí, které se stalo hybnou silou loňských demonstrací. Jejich koordinátor Ibráhím Tamima řekl serveru Ahram Online, že je tímto jasné, že armáda chce udržet staré mocenské struktury u moci.

Doživotí dostal i bývalý ministr vnitra, syny soud osvobodil

Prokuratura Mubaraka obvinila z podílu na zabití stovek demonstrantů během loňského povstání a žádala pro něj trest smrti. Exprezident svou vinu popřel. Smrt by mu hrozila v případě, že by se prokázalo, že střelbu do demonstrantů nařídil.

Z podílu na jejich smrti se spolu se čtyřiaosmdesátiletým Mubarakem zodpovídal ještě bývalý ministr vnitra Habíb Adlí a šest vysokých bezpečnostních činitelů. Adlí byl rovněž odsouzen k doživotnímu vězení, ostatní byli osvobozeni.

Soud zbavil obvinění také Mubarakovy syny Gamála a Aláho. Žaloba je vinila z korupce kvůli machinacím při prodeji zemního plynu Izraeli a z údajného přijetí úplatku od egyptského podnikatele Husajna Sálima. Soud zprostil viny ze smrti protestujících i šest bývalých vysokých bezpečnostních představitelů egyptského režimu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue