Solar Impulse přistává po první etapě letu v Madridu. | foto: SOLAR IMPULSE SA

Solární letoun, který létá i v noci, odložil start druhé mise

  • 9
Nepříznivé počasí stojí v cestě další etapě letu Solar Impulse. Ten chce překonat dosavadní rekordy v době letu na solární pohon. Solar Impulse je totiž prvním letounem, jenž je schopen letět bez paliva ve dne i v noci.

Druhá etapa letu experimentálního stroje Solar Impulse poháněného sluneční energií ze Švýcarska do Maroka se uskuteční nejdříve v pondělí, oznámila mluvčí projektu. Solární letoun stále čeká na lepší meteorologické podmínky v Madridu, kam doletěl v noci na pátek ze švýcarského letiště Payerne.

Let z Madridu do Rabatu se měl uskutečnit tento týden v pondělí, ale byl odložen na neurčito kvůli nepohodě. "Čekáme na příznivé počasí na trase Madrid-Rabat. Je jisté, že to nebude před pondělkem," uvedla mluvčí Charlotte Pichonová.

První etapa byla dlouhá 1 200 kilometrů, druhá má být delší o sto kilometrů. První let trval přes 17 hodin. Zbývající úsek by mělo letadlo urazit zhruba za dvacet hodin (více o letu Solar Impulse v tomto článku).

Letadlo pohání 12 000 fotovoltaických článků. Motory o výkonu 40 koňských sil přitom umožňují dosahovat rychlosti jen kolem 70 kilometrů za hodinu. Rozpětí křídel je 63,4 metru, tedy jako u letounu Airbus A340. Hmotností odpovídá zhruba  rodinnému vozu střední třídy (1 600 kg).

V roce 2014 chtějí autoři projektu bez kapky paliva obletět zeměkouli.

Jejich záměrem je dokázat, že existuje alternativa hlučných a "špinavých" letounů i na dlouhých trasách. Oblet Země s vylepšeným typem slunečního letadla má trvat tři až pět dní.

31. května 2012

,