Buranovské babičky si z Eurovize odnesly stříbro.

Buranovské babičky si z Eurovize odnesly stříbro. | foto: Reuters

Buranovské babičky po úspěchu v Eurovizi plní slib: zaplatí nový kostel

  • 10
Rockové důchodkyně, které skončily na druhém místě v mezinárodní písňové soutěži Eurovize v ázerbájdžánském Baku, využijí svou popularitu pro dobrou věc. Peníze utržené za očekávaný prodej nosičů věnují na obnovu zničeného kostela v obci Buranovo. Navštívit se je nyní chystá i jejich vělký fanoušek, prezident Putin.

V udmurtské obci Buranovo ve středu slavnostně posvětili základní kámen nového pravoslavného kostela, který financují Buranovskije babuški (Buranovské babičky).

Původní kostel, který stál v obci od roku 1865, nechaly strhnout koncem 30. let minulého století místní komunistické úřady v rámci tažení proti církvi. Sbírka na stavbu nového kostela začala v roce 2010, kdy Buranovo slavilo 300 let od svého vzniku. Buranovské babičky slíbily před cestou na Eurovizi, že svůj výdělek z nahrávek na opravu kostela věnují.

Buranovské babičky teď zaplatí obnovu kostela.

Do Baku odjely s vystoupením, které početné stoupence ruského folkloru naplnilo nadšením. S šátky na hlavách a v lýkových střevících zpívají seniorky západní hity v originálním, ale i v novém, udmurtském aranžmá. S ambicemi na konečné vítězství se vesnické umělkyně nijak netajily, radost jim nakonec zkazila jen švédská vítězka Loreen (více čtěte zde).

Rocková formace důchodkyň, jejichž vystoupení kritici označují za nevkusnou ukázku postsovětského kýče, zaujala ale i prezidenta Vladimira Putina a ten se rozhodl je v Buranovu navštívit. "Prezident byl nadšen talentem a entuziasmem, který zpívající babičky na soutěži v Baku předvedly," oznámil Kreml.

Putina prý zajímají životní podmínky vesničanů a mimo jiné se chce přesvědčit, zda média mají pravdu, když tvrdí, že v Buranovu je jeden jediný televizor.

Teď ho ve vesnici ale čeká hlavně čilý stavební ruch. Všichni tu nyní žijí právě stavbou kostela. Když místní pop ukládal do základů posvěcený pravoslavný kříž, babičky slzely. Při slavnosti se sešla celá ves, lidé se svíčkami v rukou zpívali náboženské písně a s úklonem se okázale křižovali. Neomítnutá stavba z cihel má pojmout stovku věřících.

26. května 2012

,
Témata: Loreen