ROZHODUJÍCÍ MOMENT. Adam Henrique rozhodl souboj New Jersey - Rangers ve druhé

ROZHODUJÍCÍ MOMENT. Adam Henrique rozhodl souboj New Jersey - Rangers ve druhé minutě prodloužení a poslal svůj tým do finále Stanley Cupu. | foto: Reuters

New Jersey udolalo Rangers a slaví postup do finále Stanley Cupu

• 62
Hokejisté New Jersey, v sestavě s českým duem Patrik Eliáš - Marek Židlický a zkušeným Petrem Sýkorou znova pouze mezi náhradníky, potřetí v řadě zdolali Rangers a po výsledku série 4:2 na zápasy vyzvou ve finále Stanley Cupu zatím nejsuverénnější tým play-off z Los Angeles. Rozhodující krok Devils udělali výhrou 3:2 z prodloužení, které ukončil nováček Adam Henrique.

Před pátečním šestým zápasem finále Východní konference mezi New Jersey a Rangers v zámoří nemohli opomenout vzpomínky na historii. Předchozí konfrontace obou klubů ze stejné fáze play-off z ročníku 1994 se totiž výrazně zapsala do dějin NHL.

3. kolo: 4:2 nad (1.) Rangers

Rangers byli v totožné situaci, když čelili před šestým duelem vyřazení. Tehdejší kapitán New Yorku Mark Messier se však nebál prohlásit do novin, že zvítězí. Troufalé gesto pak sám potvrdil hattrickem ze třetí třetiny, kterým poslal své barvy zpět do série a nakonec se radoval z postupu a především následného zisku Stanley Cupu.

To současný kapitán Blueshirts Ryan Callahan zůstal v rozhovorech s médii při zemi. Role motivátora se tentokrát mírně ujal jen trenér John Tortorella, když uvedl, že spoléhá na brankáře Henrika Lundqvista a jeho odražení ke skvělému výkonu po nevydařeném pátém utkání. V tom se přísný kouč Rangers příliš nemýlil, na rozjeté New Jersey to však nestačilo.

Devils vyšel skvěle úvod, když po zásazích z 11. a 14. minuty vedli 2:0. Skóre otevřel Ryan Carter těžící z dorážky před brankou po brejku 3 na 1 a pojistku domácím zařídil kanonýr Ilja Kovalčuk využitou přesilovkou. Rangers pro změnu ovládli prostřední hrací dějství, ve kterém nejprve v 30. minutě snížil Ruslan Fedotěnko a vyrovnání si vynutil v 34. minutě Ryan Callahan.

Třetí třetina díky skvělým zákrokům Martina Brodeura s Henrikem Lundqvistem gól nepřinesla a diváci se tak dočkali i prodloužení. Z něj ovšem k jejich obrovské radosti uběhlo jen 63 vteřin, když se po zmatcích v brankovišti New Yorku prosadil nováček Adam Henrique - 3:2 pro New Jersey a celkově 4:2 v sérii.

Devils se do finále Stanley Cupu probojovali popáté v klubové historii a proti Los Angeles budou usilovat o zisk čtvrtého Stanley Cupu. V minulosti stříbrný pohár získali v letech 1995, 2000 a 2003.

Poslední dva triumfy s New Jersey zažil zkušený útočník Patrik Eliáš, jenž tak společně s Petrem Sýkorou (2000 s New Jersey a 2009 s Pittsburghem) může získat slavnou trofej už potřetí v kariéře, čímž by se zařadili po bok českých rekordmanů - Jaroslava Pouzara (1984, 1985 a 1987 s Edmontonem) a Jiřího Hrdiny (1989 s Calgary a 1991, 1992 s Pittsburghem).

V případě úspěchu Devils by navíc poprvé v kariéře Stanley Cup, na němž je zatím vyryto jméno 22 Čechů, potěžkal i obránce Marek Židlický.

Výsledek:

Finále Východní konference - 6. zápas:
New Jersey - Rangers 3:2PP (2:0, 0:2, 0:0 - 1:0)
Branky a nahrávky:
11. Carter (S. Gionta, Bernier), 14. Kovalčuk (Zubrus, Clarkson), 62. Henrique (Kovalčuk, Ponikarovskij) - 30. Fedotěnko (McDonagh, Richards), 34. Callahan (Girardi, McDonagh). Diváci: 17,625. Střely na branku: 29:35. Konečný stav série: 4:2.