POTKÁVALI SE ČASTO. František Rajtoral z Plzně je pravý obránce, Michal Breznaník z Liberce levý záložník. Proto se v podobných soubojích během zápasu střetávali často. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

• 13
Zápas, na který se dlouho nezapomíná. Zápas, který fanoušky držel v napětí až do poslední vteřiny. Nebo při kterém nadšeně aplaudovali, měl strhující průběh či spoustu gólů. Prohlédněte si pět videosestřihů z fotbalové ligy a zvolte nejkrásnější utkání jara.

Ve výběru je pět utkání, v nichž je třikrát zastoupená Plzeň, jejíž hra je mnoha fanoušky považována za nejatraktivnější.

ANKETY iDNES.cz

Nejkrásnější momenty fotbalového jara

Následuje Liberec, jež svým ofenzivní fotbalem nadchl a zároveň mu přinesl ligový titul.

Ve dvou zápasech se představí Sparta, jejíž duely proti špičkovým českým týmům (Liberci a Plzni) jsou nejsledovanější.

Na seznamu nechybí ani přestřelka v Olomouci, v jejímž duelu s Příbramí padlo osm branek. Nejvíc ze všech zápasů.

Od středy v anketách iDNES.cz jste volili nejhezčí gól, největšího smolaře a nejlepší zákrok brankáře. Nyní vyberte nejkrásnější zápas jara.

Teplice - Plzeň 3:4, 17. kolo

Teplice třikrát vedly, vždy jen o gól. Ještě dvanáct minut před koncem to bylo 3:2. Ale pak se zaskvěl nejlepší plzeňský střelec Marek Bakoš. Nejdřív se v 78. minutě náramně trefil z přímého kopu podél zdi na zadní tyč. A za další tři minuty svou ránu z vápna otřel o Rosu, který míč lehce přizvedl a Grigar už neměl šanci.

"Na takový fotbal lidi musí chodit," říkal plzeňský kapitán Pavel Horváth. "Bylo to divoké, což je dobře pro lidi. Lepší, než kdybychom tady vyhráli 1:0 v 87. minutě. Tohle mělo všechno, napětí, grády, stupňovalo se to až do konce zápasu."

Tepličtí poté podali stížnost na sudího Matějka, který podle nich neodpískal faul Bakoše před první brankou a před třetí neměl nařídit přímý kop, protože Pilař pád při souboji s Lukášem nafilmoval. Komise rozhodčích protest shledala jako nedůvodný.

Sparta - Plzeň 1:3, 19. kolo

Byl to zápas dvou posledních šampionů, vedoucí Sparta do něj šla po porážce v Hradci a Plzeň po remíze s Duklou. Vítěz měl našlápnout k titulu.

Během úvodních patnácti minut padly tři branky, hosté zaskočili soupeře z rychlých protiútoků, vedli 2:0. Za domácí snížil Kweuke, míč dostrkal do sítě hlavou, ač ležel na zemi. Sparta mohla do přestávky vyrovnat, ale Kerič jasnou šanci neproměnil.

Krátce po přestávce nastal první kontroverzní moment: sparťan Zápotočný tak dlouho váhal s odkopem, až byl u míče Kolář. Domácí stoper při snaze situaci zachránit, trefil Koláře kopačkou do břicha. Měl už žlutou kartu, ale sudí Kovařík mu druhou nedal a nevyloučil.

Vzápětí nařídil penaltu proti Spartě za nafilmovaný pád Pilaře, který při průniku do vápna přeskočil Jarošíkův skluz, zvedl ruce nad hlavu a plachtil vzduchem. Horváth ji neproměnil, přesto Plzeň brzy dala třetí gól a výhru si v klidu pohlídala.

Plzeň stáhla ztrátu na Spartu na šest bodů, na druhý Liberec jí chyběly tři body. "Ještě je jedenáct kol, a vzhledem k naší výkonnosti jsme schopní tu ztrátu dohnat," prohlásil plzeňský kouč Pavel Vrba. Měl pravdu, Plzeň sparťany v předposledním kole opravdu dohnala a v závěrečném hrála v Liberci o titul...

Liberec - Sparta 1:3, 24. kolo

Sparta poprvé od začátku sezony nebyla první, v předchozím dějství ji přeskočil Liberec. A liga byla v očekávaní: potvrdí formu a kulhající Spartu suše porazí a odstřihne ji od titulu? Nic takového se nestalo.

Sparťané, kteří do té doby na jaře pořádně nezahráli jediný zápas, lídra celkem jasně přehráli. Jejich vítězství mohlo být i vyšší. "Musím sportovně přiznat, že Sparta vyhrála zaslouženě. Sice jsme ve druhé půli měli převahu, ale do šancí jsme se dostávali těžko," řekl Jaroslav Šilhavý.

Spartu po půlhodině dostal do vedení Hušbauer, po přestávce hosté zahodili dvě tutovky, ale zvýšení náskoku se přece jen dočkali: v 73. minutě se Krejčí nádherně trefil z přímého kopu. Domácí však vzápětí díky Šuralovi snížili, ale snaha o vyrovnání trvala jen do 80. minuty, kdy Krejčí svým druhým gólem potvrdil výhru Sparty. Ta se opět vrátila do čela, ale další týden o první příčku přišla a už se na ni nedostala.

Olomouc - Příbram 4:4, 25. kolo

Zápas plný zvratů a chyb v defenzivních řadách obou týmů.

Skóre se měnilo pětkrát během šestnácti minut prvního poločasu. Nevídanou přestřelku začala v 18. minutě Ordoš. Podruhé dostal domácí do vedení ve 23. minutě Klesnil. Pak dvakrát vedli hosté. K vyrovnání Olomouce na 3:3 pomohl vlastní gól Andrejeviče. Bod domácím zachránil pět minut před koncem Pospíšil.

"Góly jsme dostali po velkých chybách. Byly tam nedostatky před každou brankou. Dozadu jsme propadli. Ale musím uznat, že přijel soupeř s nejlepší útočnou hrou, který tady letos hrál. Jsou uvolnění, techničtí, rychlí s míčem, pořád hrají dopředu. Ale i my jsme byli v ofenzivě výborní," prohlásil olomoucký trenér Petr  Uličný.

"Výborný fotbal z obou stran. My i Sigma jsme byli famózní, diváci si to vychutnali," řekl příbramský trenér David Vavruška.

Liberec - Plzeň 0:0, 30. kolo

Bylo to kdo s koho. Liberci k titulu stačila i remíza, Plzeň potřebovala vyhrát. Ligové finále ukázala, že fotbalový zápas může být krásný, i když v něm nepadne gól.

V první půli k němu měli blíž hosté, především útočník Rabušic. Hru po přestávce ovládla Plzeň, dvakrát trefila tyč, Wágner dokonce tři minuty před koncem. Největší šanci zazdil Bakoš. Po chybě Nezmara byl v 56. minutě sám před brankářem, ale Bičík fantasticky zasáhl.

"Předvedli jsme náš fotbal, měli jsme šance. Bohužel jsem neměli štěstí," řekl plzeňský kouč Pavel Vrba. "Liberec si za celou sezonu titul zasloužil."

"Možná jsme někdy měli štěstí, lítalo to kolem tyčí a do tyčí. V jednu chvíli jsem si myslel, že jsme se lekli, že můžeme mít titul. Přiznám ale, že jsem byl docela klidný, ani jsem nebyl nervózní. Byl jsem přesvědčený, že toho góla nemůžeme dostat. Jak se přehoupla 80. minuta, už jsem věřil," prohlásil liberecký trenér Jaroslav Šilhavý.

Který zápas jarní části fotbalové ligy se vám líbil nejvíc?