TOHLE MÁM. Brankář New Jersey Martin Brodeur v akci v utkání proti New York

TOHLE MÁM. Brankář New Jersey Martin Brodeur v akci v utkání proti New York Rangers. | foto: Reuters

• 22
Páté finále Východní konference NHL mezi hokejisty Rangers a New Jersey nabídlo dvě sporné gólové situace a hostující fanoušci zuří: "Rozhodčí v obou případech pomohli Newyorčanům a málem nás to stálo výhru."

Eliáš a spol. vedli v klíčovém souboji po pár minutách už 3:0, jenže nakonec se o vítězství museli strachovat. I vinou několika sporných rozhodnutí, o kterých se dá směle polemizovat.

Situace číslo 1: Dubinsky nastřeluje puk od pravého hrazení, ten ovšem sráží jeden z hostujících obránců do protějšího rohu. Tam je připravený Anisimov, jenž ho okamžitě vrací před bránu. A tady je jádro celé věci: domácí kapitán Callahan totiž puk usměrní do sítě bruslí.

Rozhodující při posuzování regulérnosti gólu je, jestli ho hráč úmyslně kopnul do branky, o čemž lze v Callahanově případě přinejmenším pochybovat. Z opakovaných záběrů je jasně viditelné, jak levou nohou udělal nohou pohyb směrem do branky. "Jasná placírka," objevuje se v mnoha internetových diskuzích.

Sudí však gól uznali a Rangers se i díky tomu verdiktu dostali zpátky do hry. Na začátku druhé třetiny byl tak stav už jen 2:3 pro New Jersey.

Prohlédněte si celou situaci:

Situace číslo 2: Pro nahozený puk si z branky vyjede Martin Brodeur, částečně ho zastaví, jenže kotouč mu přeskočí čepel a dostane se do zóny, kde ho podle pravidel NHL nesmějí gólmani hrát, jinak by byli vyloučeni. Kanadská legenda se proto rychle vrací do brankoviště, protože nejblíž je protihráč Gáborík.

Slovenský útočník okamžitě nahazuje puk před branku a ten se odráží od vnitřní strany vzdálenější tyčky. Brodeur vzápětí kotouč schová pod sebou, jenže přijede Derek Stepan, jenž hokejkou dloubne pod jeho beton a gólman si kvůli tomu dotlačí puk za čáru.

Byla útočná snaha domácího útočníka košer? Brodeur se vyčítavě kouká na rozhodčího, má dojem, že ho protivník atakoval nedovoleně. Že měl rozhodčí přerušit hru. Jenže hlavní arbitr bez sebemenšího zaváhání signalizuje - byl to jasný gól. A jeho autorem určuje Gáboríka.

Z třetí třetiny uplynulo sedmnáct vteřin a Rangers vyrovnali na 3:3. Jersey se však nakonec díky Carterovi dostalo v 56. minutě znovu do vedení, které při power-play domácích potvrdil kapitán Parise. Devils tak vyhráli 5:3, v sérii vedou 3:2 a příště mohou v domácím prostředí rozhodnout o postupu do finále Stanley Cupu.