Mladé rodině chyběly ve starém domě peníze i prostor. Pomoc přišla

  • 131
Mladá rodina s dvěma malými dětmi a starý dům po babičce. Není divu, že se rekonstrukce vlekla a peníze docházely. Víc než vítanou tak byla šance na zařízení podkroví designéry z televizní show.

Domek v Úvalech pochází přibližně z 30. let minulého století. Tomáš a Miriam jej dostali darem od babičky a už delší dobu se snaží o jeho rekonstrukci, aby zde bylo možné bydlet. Jenže Miriam se stará o tříletou Amélii a sedmiměsíčního Olivera, takže práce i finance zůstávají jen na Tomášovi.

Mladá rodina naštěstí uspěla v konkurzu televizní show Jak se staví sen (Prima family v sobotu 26. května v 18:00). Radovan Mačák a Zuzana Strouhalová, designéři tohoto pořadu, tak tentokrát místo proměny "jen" zařizovali.

Ze tři miniaturních pokojíků v podkroví, z nichž prostřední je průchozí, měli vytvořit ložnici pro rodiče a dva dětské pokoje.

Ložnice rodičů

Oba dětské pokoje

Pokoj malé Amélie

Začíná se od stěn

V ložnici dokonce nebyla ještě zaklopená izolace sádrokartonem, všude se muselo malovat a tapetovat. Protože u všech pokojů šlo o velmi malé prostory, rozhodli se autoři proměny pro jejich barevné sjednocení, které mělo pomoci jejich optickému zvětšení.

Shodná plovoucí podlaha, shodná výmalba v dětských pokojích, bílý nábytek – to vše mělo interiéru pomoci nahradit chybějící čtvereční metry.

Protože majitelé mají rádi moderní design i starší kusy nábytku (ty navíc k starému domu patří), rozhodli se Radovan Mačák a Zuzana Strouhalová pro kombinaci moderního i repasovaného nábytku.

A samozřejmě se nevyhnuli nábytku na míru, protože zkosené stěny i omezený prostor si o toto řešení doslova říkají.

Ložnice rodičů a pokoje dětí

Pro rodiče, kteří si přáli velkou postel, kam se vejdou i s dětmi, vybrali designéři lehce rustikální bílé lůžko. Pokoj doplnili vestavnými skříněmi a policemi na trnech. Zkombinovali tapety (Lavmi) ve shodné barvě, ale s dekorem v různých velikostech. K nim barevně sladili i povlečení z čisté bavlny.

Světlé odstíny jsou do malého prostoru nezbytné.

Dětské pokoje spojuje shodná výmalba i využití originálních dětských tapet a samolepek od Lavmi, jejichž autorkou je designérka Babeta Ondrová. Její kolekce dětských tapet letos zazářila i na veletrhu Heimtextil ve Frankfurtu nad Mohanem.

Staré křeslo určené spíše pro maminku než pro Olivera dostalo nový potah, retro lampa a stolek doplnili autoři proměny o zajímavě řešenou dětskou postýlku, která se vyrábí sériově. Obě děti mají v pokojích bílé vestavné skříně na oblečení i hračky, které splývají se stěnou a nezahlcují tak malý prostor svou hmotností.

Tapety, které navrhuje Babeta Ondrová pro značku Lavmi, jsou hravé a podporují dětskou fantazii.

Náklady

Stavební a ostatní práce            62 544 Kč
Nábytek na míru                         82 992 Kč
Ostatní nábytek                          19 875 Kč
Textil a stínění                            17 655 Kč
Dekorace a doplňky                    14 355 Kč

Celkem                                     197 412 Kč

V dívčím pokoji použili designéři zajímavé svítidlo, které vypadá jako červený pletený provaz. Má délku deset metrů a lze jej pověsit a naaranžovat podle potřeby.

Dívčímu pokoji sluší i roleta Kaskáda, je lehce romantická a navíc se dobře udržuje, stačí ji pouze spustit a vyklepat či lehce vysát.

Radost z nových pokojů měli rodiče, ale hlavně Amélie, která se radovala nahlas a okamžitě se "zavrtala" do své nové postýlky tak, že i moderátor Pavel Cejnar nevěděl, jak rychle zareagovat.

Záclona Kaskáda (Maron) působí v dívčím pokoji příjemně, navíc se snadno udržuje.

V "minikurzu" pro fasádníky se tentokrát předvedl herec Jan Čenský, jehož zednická etuda z pohádky Princové jsou na draka se dodnes připomíná, a to i díky sporu o písničku Zdeňka Svěráka, která ji doprovázela.