Eskorta odváží Davida Ratha, který se v objektu vnitra na pražské Spiritce zpovídal členům sněmovního mandátového a imunitního výboru (22. května 2012) | foto: David Neff, MAFRA

Kauza Rath: Šustění peněz je výrazný zvuk, říká expert na odposlechy

  • 1059
Z odposlechů, jejichž obsah se v kauze Davida Ratha dostal na veřejnost, je jasné, že policie měla dům v Rudné, kde byl poslanec zatčen, doslova prošpikovaný speciální technikou. I díky tomu se dá prakticky vyloučit, že by David Rath o 7 milionech v krabici od vína nevěděl. Podle odborníka se policii povedla úžasná práce.

Odposlech a sledování na každém kroku. Aniž by to David Rath věděl, nějak tak asi vypadala realita jeho posledních týdnů před zatčením. Vila v Rudné, kde podle policie došlo k předání 7 milionů, byla dokonce "napíchnuta" tak, že kriminalisté věděli, co se děje v jednotlivých místnostech domu. Štěnice si policisté i očíslovali, aby tak poznali, ve kterém pokoji zrovna někdo mluví.

Rathova aféra

Podle Pavla Maletínského, který se monitorováním a odposlechy zabývá, použití tak velkého množství techniky není neobvyklé. "Nikdy nevíte, kde se odehraje ta klíčová schůzka, kam až ti lidé dojdou," říká Maletínský.

Zároveň ale dodává, že nasadit odposlech není záležitostí okamžiku. "Je potřeba udělat si podrobnou analýzu chování toho objektu a sledované osoby. Kdy a kde se nachází, kdy co dělá, jak komunikuje," vysvětluje odborník. Kromě toho je potřeba zjistit, jak je dům zabezpečený. Teprve pak přichází na řadu vymýšlení kam štěnice umístit.

Rochnění nad sedmi miliony

Rath se od počátku hájí tím, že o penězích v krabici od vína nevěděl. To ale vyvrací záznam, který si v úterý vyslechli poslanci z mandátového a imunitního výboru.

"Tam je nahráno, jak si rochní nad sedmi miliony, jak o tom žertují, jak šustí peníze a jak je to baví," řekl po jednání výboru novinářům předseda Věcí veřejných Radek John.

Právě fakt, že je na záznamech slyšet i šustění peněz, mnoho lidí udivuje. Člověk, který se ale odposlechy zabývá, ale zůstává v klidu. "Lidé si představují, že je to něco neznatelného, ale ve skutečnosti to není nic tichého. I když použijete běžný záznamník, bude to na něm výrazně slyšet," vysvětluje Pavel Maletínský.

Policie 15. května 2012 prohledává dům šéfky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové v Rudné.

Podle něj je dnešní technika na takové úrovni, že zaznamená i velmi tiché šeptání. Odposlechy se u policie zabývá Útvar zvláštních činností, který k nim používá i systém známý jako Agáta.

Odposlechy se používají v případě závažných trestných činů - vražd, znásilnění nebo právě korupce a daňových úniků. Jejich použití musí vždy schválit soud. "V některých případech je potřeba schválení akutní a vše trvá několik hodin. Jindy to tolik nehoří a stačí, když soud odposlech schválí až za několik dní," řekl iDNES.cz policejní prezident Petr Lessy.

Detektory, stetoskopy... Odposlouchávat se dá i přes topení

Byť policie z pochopitelných důvodů tají, jakými metodami odposlechy realizovala, odborník nastiňuje, že paleta možností je skutečně široká.

"Jsou různé typy detektorů, stetoskopů, které poslouchají vibrace, jsou i možnosti, jak objekt poslouchat třeba přes topení," vypočítává Maletínský. Voda a kov totiž velmi dobře šíří zvuk, což si prý lidé málokdy uvědomují.

Na otázku, jestli je odposlouchávaný člověk schopný přístroj najít svépomocí, aniž by musel vrtat do zdí, zazní jasná odpověď. Nemůže. "Právě u speciální operační techniky je vše udělané tak dobře, že to nemá šanci najít. A když si bude myslet, že něco našel, tak pravděpodobně najde něco úplně jiného. V tomto případě nejde, než policii zatleskat," uzavírá Maletínský.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue