Švýcaři stěhují historickou budovu po kolejích, aby ji nemuseli zbořit

  • 74
Švýcaři zažívají jednu z největších stěhovacích akcí v dějinách. A to ne ledajakou. Stěhují osmdesátimetrový dům, který musel ustoupit železnici a jemuž hrozila demolice. Obyvatelé Curychu sepsali na záchranu historické budovy petici a její nový majitel ji nakonec nechal posadit na koleje a posunout o 60 metrů.

Cihlová budova stojí v Curychu už 123 let a je prakticky posledním svědkem industriální zóny z 19. století, která se kolem ní rozprostírala. Úřednická budova byla součástí továrny Maschinenfabrik Oerlikon, která vyráběla různé stroje, zbraně i elektrické lokomotivy, připomněl server swissinfo.ch.

V roce 2010 se zdálo, že se odstřelu dočká i ona. Úřady se rozhodly rozšířit o několik kolejí nedalekou železniční trať. Místní ale začali za záchranu historické budovy bojovat, sepsali petici a podařilo se jim přesvědčit vlastníky budovy, aby ji pouze posunuli o několik desítek metrů dále.

Unikátnímu stěhování předcházely měsíce příprav, kdy základy osmdesát metrů dlouhé a dvanáct metrů široké budovy postupně nahradily pilíře a technici pak pod domem vpravili na betonové plato šest speciálních kolejnic a pět set válců, po kterých se může díky hydraulickým lisům posouvat.

Jede rychlostí pět metrů za hodinu

Na svou šedesát metrů dlouhou cestu se 6 200 tun vážící budova vydala v úterý v 11 hodin dopoledne. Urazí asi tři až pět metrů za hodinu, a tak by se na své nové místo měla dostat někdy během středy.

"Možná je to šílené, ale jsme hodně šťastní, že jsme našli řešení problému, co dělat s touhle budovou. Teď můžeme ten dům zachránit možná na dalších sto let," uvedl Peter Lehmann, jeden z manažerů realitní firmy Swiss Prime Site, která se rozhodla budovu koupit a zachránit ji.

Přesun 12 tisíc tun těžkého mosteckého Děkanského kostela Nanebevzetí Panny Marie. Na hydraulickém podvozku takto v roce 1975 urazil přes 840 metrů.

Celé jí to zatím stálo zhruba 12,7 milionu dolarů (v přepočtu asi 255 milionů korun). "Byla více než sto let srdcem strojního průmyslu Curychu. A všichni jsou šťastní, že jsme mohli tuhle budovu zachránit," podotkl Peter Lehmann. Společnost se také pochlubila tím, že větší budovu se v celku ještě v Evropě posunout nepodařilo.

Přesto, někdejší Československo zažilo mnohem delší přesun historické budovy, konkrétně 12 tisíc tun vážícího mosteckého Děkanského kostela Nanebevzetí Panny Marie. Ten musel v roce 1975 ustoupit těžbě hnědého uhlí. Svatostánek 60 metrů dlouhý a přes 30 metrů široký urazil po kolejích přes 840 metrů a ocitl se i v Guinessově knize rekordů jako nejtěžší předmět přepravený po kolejích.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video