„Selská jízda“ traktorů a koní zbrzdila auta, vládu ale nezastavila

  • 1806
Zemědělci o sobě dali pořádně vědět. Kvůli protestu proti rušení zelené nafty a zavedení spotřební daně z vína vyjeli na 185 silnic s traktory a dalšími vozidly, k vidění byli i koně. Doprava na řadě míst vázla, zemědělci ale povětšinou dostáli slovu a nezablokovali silnice celé. Nasadili zhruba 1 600 až dva tisíce vozidel.

Zelená nafta se bude rušit, tiché (neperlivé) víno se zdaní spotřební daní 10 Kč z litru, plánuje ministr financí Miroslav Kalousek (o rozhodnutí vlády čtěte zde). Právě to zemědělce rozzlobilo.

Plány protestu počítaly s účastí v regionech kromě Libereckého kraje a hlavního města Prahy. Hlavní část "vozby" se na silnice vydala v devět hodin ráno. Ale třeba na Vsetínsku tou dobou už museli zemědělci pracovat na senážích, a tak si na protest přivstali. Začali v sedm a v devět šli do práce.

Na dálnice traktory nevyjely, objevily se ale na některých frekventovaných tazích první třídy. Řidiči za nimi museli trápit spojku i vlastní trpělivost například na silnici I/35 na trase Cerekvice - Vysoké Mýto, mezi Chebem a Aší, také mezi Prahou a Karlovými Vary nebo mezi Brnem a Svitavami.

Zřejmě největší část z necelých dvou tisíc kusů nasazené techniky blokovala silnice na Vysočině. Na Třebíčsku vyjelo na devadesát vozidel, po šesti desítkách jich měli k dispozici farmáři na Havlíčskobrodsku, Jihlavsku a u Žďáru nad Sázavou. Dohromady v kraji byly v akci tři stovky traktorů a dalších vozidel.

V Havlíčkově Brodě lidé objížděli traktory zleva i zprava

Na některých místech, zejména tam, kde se projíždějící kolony nedaly snadno objet, doprava značně vázla.

Například Havlíčkův Brod, který už tak mívá problémy kvůli opravě mostu, traktory zemědělců ucpaly a řidiči je předjížděli zleva i zprava, kudy to jen šlo. Na jihu Čech vznikla dvoukilometrová kolona na silnici E55 od Českých Budějovic k Táboru. Na hlavním tahu z Děčína do Prahy naopak doprava zůstala plynulá. "Všichni kolonu předjíždějí, dokonce i kamiony," hlásil z místa reportér MF DNES.

Vše o protestu

"Žádné větší problémy jsme nezaznamenali. Občas jsme museli kolonu pustit na červenou, ale plynulost provozu řídili policisté, takže vše bylo bez závad," řekla mostecká policejní mluvčí Ludmila Světláková.

"Cesty jsou volné a vše proběhlo v pořádku. Projela jsem všechny trasy a přesvědčila se, že se naši lidé chovali skvěle. Dodržovali rozestupy, aby je ostatní řidiči mohli předjíždět, tak snad jsme ostatní moc nenaštvali," řekla ředitelka lounské okresní agrární komory Jana Nováková.

Země zůstane bez českých potravin, říkají jedni. Výjimka nám nepatří, oponují kolegové

Zemědělci na svou techniku připevnili transparenty jako "Venkov bez zemědělců, republika bez českých potravin".

"Ty dotace, které dostáváme, jdou přece formou levnějších potravin do každé huby v Česku. Zelenou naftu mají i okolní země, když o ni přijdeme, ohrozí to naši konkurenceschopnost," obává se Petr Adamec ze zemědělského družstva Kochánov na Havlíčkobrodsku.

Prezident Agrární komory Jan Veleba v této souvislosti už dříve varoval, že se Česká republika může stát zřejmě jedinou zemí EU bez zelené nafty. Opatření by podle komory snížilo konkurenceschopnost českých zemědělců, protože by kupovali naftu o 11 korun dráž než kolegové v Rakousku, Německu a Polsku. Což by například u brambor zvýšilo náklady na hektar o 2 300 korun, tvrdí komora.

Protest zemědělců proti záměrům vlády

Ne všichni zemědělci s protestem souhlasí. "Zrušení zelené nafty je problém, o kterém je třeba mluvit, ale dělat bordel na ulicích je dehonestující a zbytečně proti sobě poštveme veřejnost. Uvědomujeme si, že vláda musí šetřit a když to dopadá na jiné skupiny obyvatel, musí to dopadnout i na nás, nejsme nic exkluzivního," řekl iDNES.cz Jaroslav Šebek, tajemník Asociace soukromého zemědělství, která prosazuje zájmy téměř čtyř tisíc chovatelů a vlastníků půdy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue