David Rath | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Pusťte mě, žádá Rath Ústavní soud. S poslanci se sejde na tajném místě

  • 1198
Kvůli výpovědi Davida Ratha před imunitním výborem Sněmovny čeká bývalého hejtmana eskorta z věznice na utajované místo v Praze, zřejmě na státní zastupitelství či policejní služebnu. Už je jasno, že do vězení za Rathem poslanci nechtějí a nesejdou se s ním ani ve Sněmovně. Rath zároveň podal ústavní stížnost proti tomu, že ho soud poslal do vazby.

"Rozhodně za ním nepojedu do věznice a nepřeju si ani, aby ho na jednání výboru vezli do Sněmovny," řekl iDNES.cz člen výboru Jan Vidím z ODS.

A zajedno s ním je i sociální demokrat Jeroným Tejc. "Až se ráno ve Sněmovně setkáme, navrhnu, abychom Davida Ratha vyslechli na neutrálním místě, na některém státním zastupitelství v Praze," uvedl Tejc.

Převezte ho blíž, žádá Rathova žena. Do vězení poslala rádio

Manželka Davida Ratha žádá Vězeňskou službu o jeho přemístění z litoměřické věznice do Prahy. Důvodem je, aby jej mohla pravidelně navštěvovat rodina, sdělila ČTK Eva Rathová.

Rathova žena si také jako svého zmocněnce a mluvčího najala známého pražského advokáta Františka Šejnosta. Rathová také uvedla, že manželovi do vazební věznice zaslala rádio, na které má podle zákona právo.

Jeho názor sdílí několik členů výboru napříč stranami - i Jana Kaslová z TOP 09 či předseda VV Radek John. "Převládá názor, že by to mělo být na neutrální půdě. Mně je to jedno, nejspíš to bude některé státní zastupitelství. Podstatné pro mě je, když jsem si přečetl materiál od policie, že je to perfektně zdokumentované, a podpořím jeho vydání," uvedl John.

Ratha policie zatkla na ulici s krabicí se 7 miliony korun, podle policistů s úplatkem ze zmanipulovaného výběrového řízení na opravu zámečku v Buštěhradu ve Středočeském kraji. Vyšetřovatelé zdokumentovali, že byla zakázka předražena o 46 milionů korun a úplatky měla vyplatit firma, která ji dostala. Spolu s Rathem bylo obviněno dalších sedm lidí (více zde).

Místo, kam Ratha povezou, určí státní zástupce, řekl Sobotka

Předseda mandátového a imunitního výboru Bohuslav Sobotka tvrdí, že ještě sám neví, kam se poslanci za Rathem vypraví. "Kde přesně by to místo bylo, je v režii státního zastupitelství a policie a aparátu Sněmovny," řekl iDNES.cz.

Je tedy vysoce pravděpodobné, že poslanci jednání výboru přeruší - podle Sobotky to může být na hodinu, na dvě, či na tři - a čeká je přesun na jiné místo v Praze, kam mezitím z věznice Ratha převezou. Poslanci napříč stranami se také shodují, že by ani místo jejich jednání s Rathem nemělo být veřejné.

Technicky to ale mohou mít poslanci komplikované. Patnáct členů výboru se bude muset přemístit na jiné místo v Praze, už ze Sněmovny budou ale mít obtížnou úlohu zmizet "po anglicku", aby se na ně nepřilepili novináři. Nemají ani kouzelný prsten princezny Arabely ani plášť čaroděje Rumburaka, aby byli neviditelní. "To je pravda. My určitě říkat nebudeme, kam pojedeme, ale předpokládám, že novináři tam stejně budou," pokrčil rameny Tejc.

Bude ještě mimořádná schůze Sněmovny?

Rathova aféra

Proti vystoupení Davida Ratha před mandátovým a imunitním výborem není náměstkyně ústeckého krajského žalobce Lenka Bradáčová, která politikův případ dozoruje. "Myslím si, že bude naopak dobře, aby poslanci svého kolegu nechali vystoupit. Alespoň tak nikdo nebude moci napadnout legitimitu dalšího postupu v tomto případě," zopakovala v pondělí Bradáčová.

O Rathovi po jeho slyšení před mandátovým a imunitním výborem rozhodne Sněmovna jako celek. A to buď na řádné schůzi, která začne 5. června, přičemž by šlo o první bod jednání, nebo ještě na schůzi mimořádné. "Je na paní předsedkyni Sněmovny Miroslavě Němcové, jestli ji svolá," řekl Sobotka. Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura v pondělí uvedl, že se o tom ještě bude jednat podle rychlosti a výsledku jednání mandátového a imunitního výboru.

Rath si stěžuje u Ústavního soudu

David Rath ještě před jednáním výboru podal ústavní stížnost, ve které napadá rozhodnutí ústeckého soudu, který ho poslal do vazby. Stížnost v pondělí dorazila na Ústavní soud.

Podrobnosti ze stížností ale soud zatím nezveřejnil. Až v úterý ji dostane na stůl konkrétní soudce. "Zatím nelze předjímat, kdy Ústavní soud rozhodne," řekl ČTK generální sekretář Ústavního soudu Tomáš Langášek.

Drtivou většinu podobných stížností v "živých" případech Ústavní soud odmítá. Obvykle to trvá několik týdnů až měsíců.

16. května 2012

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video