VIDEO: Rybáře vyplašila obří ryba, fosilie existující už 130 milionů let

  • 17
Skoro čtyřistakilová jeseterovitá ryba překvapila rybáře v čínské provincii Heilongjiang. Téměř vyhynulá obří ryba měřila přes tři a půl metru.

Rybu vyzu ulovili na severovýchodě Číny na řece Heilongjiang poblíž hranice s Ruskem. Patří mezi dravé jesetery, kterých je na světě stále méně a je velkou vzácností je dnes ve vodách potkat. V těchto oblastech žije vyza malá (ang. kaluga), která může dorůstat délky až pěti metrů a váhy kolem tuny. Přesné míry tohoto úlovku byly 392,5 kilogramu, délka 3,65 metru.

"To byla největší vyza, kterou jsme v posledních letech u nás ulovili," říkal specialista na rybářství Li Wenlong ze záchranného přírodního centra, kam rybáři vzácný úlovek přemístili. Rybu počítá mezi živé fosilie, které žily už před 130 miliony let.

Protože ji lze podle něj nalézt jen zde na pomezí Číny a Ruska, pokoušejí se místní vědci přijmout taková opatření, aby se zvýšila její populace.

Podle jejich zjištění je obří jeseter samice, která bude mít 1,2 milionu vajíček. Pracovníci záchranné stanice se budou pokoušet jikry sbírat a uměle oplodňovat. Rybí potěr by pak chtěli vypouštět zpět do řeky.