Záhadné bedny tajemství zatím nevydaly, rytíř Jiruš svou tvář odhalil

  • 26
Tajemství zapečetěných beden z pozůstalosti šlechtice a vědce Bohuslava Jiruše se pracovníkům Národního muzea zatím nepovedlo ani poodhalit. Objevili alespoň Jirušovu podobiznu. V jeho pozůstalosti se našel pohár s jeho fotografií. Ten se teď spolu s jeho dalšími věcmi představí veřejnosti.

Muzeum je ukáže v rámci výstavy Vynálezci a vynálezy, která připomíná slavné i opomíjené objevitele, spjaté s českým prostředím. K vidění budou samozřejmě i tajuplné dřevěné bedny, které si jejich původní majitel přál nechat otevřít až v roce 2101 - tedy přesně dvě stě let po své smrti.

Každá ze dvou zapečetěných beden je opatřena mosazným štítkem. Jejich povrch kryje ze všech stran masivní dřevěná deska. Vnitřek je vyložen zinkovým plechem. Uvnitř má být Jirušova archivní pozůstalost, jak se v náznacích píše v jeho závěti.

Většinu hřebů zatlučených do víka chrání originální vosková pečeť z roku 1901.

Víko bedny přidržuje asi 12 hřebů. Většinu z nich chrání originální vosková pečeť z roku 1901, což dokládá, že schránky dosud nikdo neotevíral.

"Veškeré předměty nalézající se v mém bytu neb v ústavu farmakologickém, pokud jsou můj majetek, mimo bibliotheky, nábytku, zcela chatrných šatů a prádla špatného ... musí se uložiti do beden zinkovým plechem vyložených. Předměty zasypou se naftalinem a bedny se pak vzduchotěsně zaletují," přál si Jiruš v testamentu.

Lidé vyzvali v anketě muzeum, aby do beden nenahlíželo

Jirušovy schránky jsou součástí sbírek Národního muzea už více než sto let. O tom, zda by jeho pracovníci měli do beden nahlédnout alespoň za pomoci skeneru už teď, mohli lidé hlasovat po celý duben v anketě na webových stránkách muzea. Mírná většina z více než 3 000 hlasujících se vyslovila proti tomu, aby byl obsah beden skenován (výsledky ankety najdete zde).

"Velký zájem veřejnosti nás překvapil, ale i motivoval k dalšímu pátrání klasickými historickými metodami. Snažíme se zjistit, jaký vlastně byl Bohuslav Jiruš, jaký je jeho odkaz Národnímu muzeu, a možná se nám tímto způsobem podaří i trochu poodkrýt záhadu obsahu zapečetěných beden," řekl generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Tajemné bedny rytíře Jiruše se představí veřejnosti v rámci výstavy Vynálezci a

Co mohou tajemné Jirušovy bedny ukrývat, je tak stále jen předmětem spekulací: je v nich poklad, nebo zajímavá dobová svědectví? Jsou tam jedy, či naopak zázračné léky? Tato otázka zůstává zatím stále nezodpovězena.

V současné době probíhá detailní bádání v rozsáhlých archivech Národního muzea. S prvními výsledky výzkumné práce speciálního týmu se mohou lidé seznámit na právě otevřené doplňující části výstavy Vynálezci a vynálezy. K vidění jsou nejen samotné podivné schránky, ale i dobové archiválie a osobní předměty Bohuslava Jiruše.

"Vedle beden je tu vitrína, která ilustruje to, co do majetku Národního muzea přišlo z odkazu Bohuslava Jiruše. Byl to velký donátor muzea a věnoval mu přírodniny ze svých objevných a výzkumných cest," řekl ředitel knihovny Národního muzea Martin Sekera. V příštím roce by měl vyjít k problematice Bohuslava Jiruše sborník.

, ,