Julija Tymošenková v cele - záběr z nelegálně pořízeného videa | foto: Youtube

Tymošenková ukončila hladovku. V nemocnici jí budou léčit bolavá záda

  • 62
Vězněná ukrajinská expremiérka Julija Tymošenková byla ve středu ráno převezena z věznice do civilní nemocnice v Charkově. Její německý lékař informoval o tom, že ukončila hladovku. V nemocnici podstoupí léčbu kvůli vyhřezlé ploténce.

Převoz Tymošenkové do ústřední charkovské nemocnice potvrdily agentuře ITAR-TASS zdroje z opozičního Bloku Julije Tymošenkové, v jehož čele expremiérka stojí.

Podle svědků citovaných Reuters byla Tymošenková přivezena k postrannímu vchodu do nemocnice v ambulanci jedoucí v konvoji několika policejních vozů. Do budovy ji přesunuli na nosítkách koridorem nemocničního personálu, který ji zcela skryl zrakům novinářů a přihlížejících lidí. Hlouček jejích stoupenců skandoval Svobodu pro Juliji!

Kauza Julija

"Dnes jsem pacientku prohlédl a sestavil přesný léčebný plán," prohlásil lékař Lutz Harms z berlínské kliniky Charité. Německý lékař uvedl, že nejdříve bude třeba stabilizovat zdravotní stav Tymošenkové po ukončení hladovky. "Zpočátku to bude voda a šťávy, později začne přijímat tuhou stravu," upřesnil.

Pak bývalou premiérku čeká fyzioterapie s nemocnou páteří, později jí její ošetřující lékař nasadí léky. Podle Harmse tato léčba zabere nejméně měsíc.

Tymošenková je podle svého obháje Serhije Vlasenka velmi oslabena. "Co říci o zdravotním stavu člověka, který má tělesnou teplotu 35,7 stupně a prudce snížený krevní tlak? Po 21 dnech hladovky je tento stav asi uspokojivý, pro normálního člověka ale samozřejmě nikoliv," zdůraznil obhájce.

Tymošenková se označuje za oběť msty svého rivala, prezidenta Viktora Janukovyče. Od 20. dubna drží hladovku na protest proti údajnému špatnému zacházení ve vězení (více o údajném napadení bachaři čtěte zde).

Pokračující izolace Ukrajiny

Tymošenková si odpykává trest sedmi let vězení, který dostala poté, co soud dospěl k závěru, že ve vysoké funkci uzavřela pro Ukrajinu nevýhodnou smlouvu o dodávkách ruského plynu. Případ vzbudil mimořádnou pozornost na Ukrajině i v zahraničí, odkud se ze západních zemí ozývá kritika, že expremiérku pronásledují její političtí oponenti.

Řada západoevropských představitelů hodlá kvůli věznění Tymošenkové bojkotovat ukrajinskou část evropského fotbalového šampionátu, který začíná  v červnu a jehož společnými pořadateli jsou Ukrajinci a Poláci. Kyjev chce takové izolaci předejít a nynější "lékařské manévry" kolem Tymošenkové jsou považovány za přípravu jejího převozu k léčení do zahraničí, pokud možno ještě před zahájením fotbalového mistrovství.

V úterý Ukrajina odložila summit v Jaltě, který se rozhodla bojkotovat zhruba polovina šéfů států a vlád účastnických zemí.  Vůdce nové strany Ukrajinská demokratická aliance za reformy (Udar) Vitalij Kličko označil odklad summitu za "imageovou katastrofu" současné ukrajinské vlády. Ukrajina se podle něj ocitla pouhý krůček od mezinárodní izolace.

Prezident Evropské unie Herman van Rompuy ve středu kvůli případu Tymošenkové vzkázal ukrajinskému premiérovi Mykolovi Azarovovi, aby nejezdil na schůzku EU a Ukrajiny plánovanou na příští týden.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video