Český útočník Martin Hanzal (uprostřed) z Phoenixu čelí přesile hokejistů

Český útočník Martin Hanzal (uprostřed) z Phoenixu čelí přesile hokejistů Nashvillu. | foto: Profimedia.cz

Hanzal posunul Phoenix do finále konference, Rangers měli velké štěstí

• 48
Pouhý den po nečekaně rychle zakončené sérii mezi Los Angeles a St. Louis, kdy Kings uspěli jasně 4:0 na zápasy, se radovali z postupu do finále Západní konference rovněž hokejisté Phoenixu. Pomohla jim k tomu pondělní výhra 2:1, ke které přispěl rozdílovým gólem centr Martin Hanzal. Coyotes tak vyřadili Nashville s Martinem Eratem 4:1 na zápasy.

Hned první mečbol v sérii 2. kola play-off proti Nashvillu se hokejistům Phoenixu podařilo proměnit poté, co na domácím ledě zvítězili těsně 2:1 a završili tak v historii klubu premiérový postup do finále Západní konference po výsledku 4:1 na zápasy.

Martin Erat (NAS), 10z. - 4b.(1+3)

O všem podstatném rozhodla prostřední dvacetiminutovka. Coyotes nejprve v 24. minutě poslal do vedení zadák Derek Morris a v 36. minutě zvyšoval svým 3. gólem v letošním play-off Martin Hanzal.

O tom, že právě trefa českého centra bude v utkání tou rozdílovou, pak v 55. minutě rozhodl hostující forvard Colin Wilson, jenž jako jediný dokázal překonat skvěle chytajícího brankáře Mikea Smitha.

Jednička Phoenixu pochytala 32 střel soupeře, jenž si v utkání vytvořil střeleckou převahu 33:17. Ani návrat do sestavy dvojice hříšníků - Alex Radulov, Andrej Kosticyn - ovšem Nashvillu k lepšímu výsledku nepomohl.

Z postupu Coyotes se raduje i čtveřice Čechů. Kromě autora postupové branky Hanzala ve hře o Stanley Cup zůstává ještě Radim Vrbata, Michal Rozsíval a Rostislav Klesla. Ten do v pořadí pátého duelu proti Predators nenastoupil vinou suspendace od vedení NHL za zákrok u mantinelu na Halischuka z předcházejícího utkání. V dresu hostujícího Nashvillu naopak zámořská sezona skončila pro forvarda Martina Erata.

Rangers proti Washingtonu otočili skóre a přiblížili se postupu

Počtvrté v řadě skončilo utkání play-off mezi Rangers a Washingtonem se skóre rozdílným pouze o jedinou branku. Podruhé v sérii rozhodovalo až prodloužení, ve kterém měli opět větší štěstí Rangers. Na ledě domácí Madison Square Garden uspěl New York 3:2 přesilovkovým zásahem beka Marca Staala už ze 2. minuty nastavení a v sérii vede stejným poměrem 3:2 na zápasy.

Mnoho ovšem nechybělo a prodloužení se vůbec nemuselo konat. Hostující Capitals totiž v závěru řádné hrací doby bránili nejtěsnější vedení.

Skóre duelu sice otevřel v 11. minutě newyorský Anton Stralman. Washington ovšem góly z 29. a 45. minuty v podání Brookse Laicha a Johna Carlsona otočil stav na 2:1 ve svůj prospěch.

Rangers srovnali na 2:2 až v posledních vteřinách při hře bez brankáře. Na trestné lavici seděl za nebezpečnou hru vysokou holí hostující Joel Ward. Časomíra se zastavila na čase 59:53, kdy domácí centr Brad Richards pohotově pod lapačkou Bradena Holtbyho uklidil do sítě puk ze skrumáže v brankovišti. Asistence na klíčové trefě si připsali Ryan Callahan a Michael Del Zotto.

Do následného nastavení nastoupili Rangers za pokračující početní převahy a navíc s psychologickou výhodou, což přetavil ve vítěznou trefu zmiňovaný Staal. "Poslední minuta řádné hrací doby byla úžasná. Pak jsme věděli, že do prodloužení vstoupíme s přesilovkou. Našim cílem bylo to rychle ukončit. To se nám taky povedlo," řekl nadšený autor vítězné branky.

Východní konference - 5. zápas:

New York Rangers - Washington 3:2 v prodl. (1:0, 0:1, 1:1 - 1:0)
11. Stralman, 60. B. Richards, 62. M. Staal - 29. Laich, 45. Carlson. Střely na branku: 38:18. Diváci: 18 200. Stav série: 3:2.

Západní konference - 5. zápas:
Phoenix - Nashville 2:1 (0:0, 2:0, 0:1)
24. Morris, 36. Hanzal - 55. Wilson. Střely na branku: 17:33. Diváci: 17 182. Konečný stav série: 4:1.