Putin vkročil do nové šestiletky. „Velká budoucnost“ začala zatýkáním

  • 346
Vladimir Putin složil prezidentskou přísahu a po letech opět převzal nejvyšší úřad. Díky změnám v ústavě se do čela Ruska postavil na příštích šest let namísto dosavadních čtyř. Na náměstí před Kremlem současně policie začala zatýkat opoziční aktivisty, scházející se k nepovolenému protestu.

"Chápu svou odpovědnost vůči vlasti, její zájmy, bezpečnost a blahobyt vždy byly a zůstanou pro mě nade vše. Udělám vše, abych nezklamal důvěru milionů našich občanů. Považuji za smysl svého života a svoji povinnost sloužit vlasti," prohlásil po složení přísahy Putin.

Putin v úřadě

Svůj šestiletý pobyt v Kremlu zahájil Putin smrští prezidentských dekretů. Nařídil například, aby všichni přistěhovalci povinně skládali zkoušku z ruštiny, aby občané měli přes internet lepší přístup k vládním dokumentům a politici aby vystavili větší veřejné kontrole své příjmy. Ruským občanům slíbil lepší bydlení, vojákům vyšší platy, studentům vyšší stipendia a matkám víc jeslí. Vládě dále uložil, aby do října vypracovala strategii penzijní reformy a plán hospodářského rozvoje do roku 2030.

"Chceme a budeme žít v demokratické zemi, kde každý má prostor pro aplikaci svého talentu a sil. Věřím v naše společné cíle a ideály, v sílu našich schopností proměnit zemi a spojit aktivity občanů ve společné usilování o pravdu a spravedlnost. Rusko má velkou historii a neméně velkou budoucnost," dodal.

Medveděv: Ještě musíme udělat mnohé

Na začátek ceremoniálu se slova ujal odcházející prezident a nastávající premiér Dmitrij Medveděv. "Pracoval jsem otevřeně a poctivě, v zájmu lidí a dělal jsem vše pro to, aby byli svobodní a s jistotou hleděli do budoucna. Ne vše se povedlo, ne vše, co jsme měli v úmyslu, se podařilo realizovat do konce. V této práci je třeba pokračovat," bilancoval.

"Děkuji za nesmírnou důvěru, jíž jste mi prokázali. Za vaši pomoc, za to, že jste cítili se mnou a byli jsme spolu. Chci také poděkovat všem občanům Ruska, děkuji vám, ještě budeme muset udělat mnohé. Stát v čele našeho státu je velká odpovědnost a velká čest. Jsem rád, že se prezidentem stane Vladimir Putin, silný činitel, kterého podporuje většina obyvatel naší země. Přeji mu úspěchy v jeho práci pro naši zemi, pro naše lidi," rozloučil se Medveděv.

Putin následně Medveděva podle očekávání navrhl na nového premiéra. Jeho vláda mezitím podala demisi. Dosavadní prezident by se tak už v úterý měl stát předsedou vlády, na mimořádném zasedání ho má schválit Státní duma.

Nový premiér bude potřebovat hlasy nadpoloviční většiny, tedy 226 ze 450 poslanců. Sama Putinova strana Jednotné Rusko disponuje v dumě 238 křesly, nového premiéra také hodlají podpořit nacionalisté z uskupení Vladimira Žirinovského.

Policie před Kremlem zatýkala

Slavnostní přísahu doprovázely znovu demonstrace. Podle moskevského rozhlasu se poblíž Kremlu sešla asi stovka lidí ozdobených bílými stuhami, avšak bez transparentů. Příslušníci pohotovostních policejních jednotek OMON je začali z ulice vytlačovat a zatkli přinejmenším 15 lidí, které posadili do policejních autobusů.

Policie zatýká demonstranty proti Vladimiru Putinovi. (7. května 2012)
Policie zatýká demonstranty proti Vladimiru Putinovi. (7. května 2012)

Jakkoli je v prezidentových rukou v Rusku soustředěn lví díl moci, o faktickém oslabení staronového šéfa státu svědčí masové opoziční demonstrace, které byly dříve v Putinově éře nemyslitelné. Nedělní protest proti Putinově návratu do Kremlu zakončil tvrdý zásah policie (o demonstraci čtěte zde).

Putin zastával dvě prezidentská období v letech 2000 až 2008, ale třetí mandát za sebou mu ústava nepovolovala, a tak jej v Kremlu na čtyři roky vystřídal jeho chráněnec Dmitrij Medveděv, zatímco Putin se přesunul do čela vlády.

Nyní si křesla opět prohodí. A právě "kremelské rošády" a úřady popírané volební podvody vyvolaly nespokojenost v řadách vzmáhající se střední třídy, která po letech apatie dává najevo nespokojenost s poměry.

Konzervativní většina, především státní zaměstnanci, venkov a penzisté obávající se případných změn, však za Putinem stále stojí, a to tím spíše, že na politické scéně dosud nemá reálného soupeře.

6. května 2012

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue