Alexej Ponikarovskij z New Jersey zaznamenává rozhodující trefu zápasu s

Alexej Ponikarovskij z New Jersey zaznamenává rozhodující trefu zápasu s Philadelphií, překonal gólmana Ilju Bryzgalova. | foto: AP

Eliáš s Židlickým byli u dvou gólů a pomohli k obratu série proti Flyers

• 132
V sérii 2. kola play-off mezi týmy dvou nejproduktivnějších českých hokejistů v historii NHL má po třech duelech nad Philadelphií s Jaromírem Jágrem navrch New Jersey s Patrikem Eliášem. Devils i díky produktivitě Eliáše (1+1) a Marka Židlického (0+2) ve čtvrtek uspěli na domácím ledě 4:3 po prodloužení a vedou 2:1 na zápasy. Ve druhém duelu Los Angeles přehrálo St. Louis 4:2 a vede už dokonce 3:0 na zápasy.

Po předchozím triumfu 4:1, kterým na ledě soupeře vybojovali vyrovnání v sérii na 1:1 na zápasy, uspěli hokejisté New Jersey i po přesunu do domácí arény Prudential Center.

Zbyněk Michálek (PIT), 6z. - 1b.(0+1)

V řádné hrací době šli Devils dvakrát do vedení a Philadelphia po většinu zápasu jen dotahovala skóre, nakonec však o vítězi muselo rozhodnout až prodloužení. V něm měli Flyers hned dvě možnosti přesilových her, obě ale zůstaly nevyužity a navíc se obešly i o větší šance.

Těsně před koncem prvního nastavení pak hosté špatně střídali, čehož z rychlého protiútoku využili Ilja Kovalčuk a Alex Ponikarovskij, jenž dorážkou vlastní střely zajistil New Jersey výhru 4:3PP a vedení v sérii 2:1 na zápasy.

Klíčovou roli v sérii hrají speciální formace. New Jersey se pyšní dokonale propracovaným defenzivním systémem, kterým v základní části NHL ubránilo největší procento přesilovek soupeřů. Philadelphii naopak doposud zdobila skvěle sehraná přesilovka. V úvodním kole play-off proti Pittsburghu využil tým Jaromíra Jágra 12 z 23 nabídnutých početních převah. Proti New Jersey však z dosavadních 16 přesilovek skončily gólem jen dvě.

"Při hře v oslabení si hodně věříme. Daří se nám to zatím celou sérii. Flyers sice mají skvělé hráče, ale my jsme si našli systém, který na ně platí," řekl zámořským novinářům kapitán New Jersey Zach Parise, jenž ve třetí třetině za asistencí Marka Židlického a Patrika Eliáše vstřelil v pořadí třetí branku domácích.

Patrik Eliáš (vpravo) z New Jersey právě překonal gólmana Philadelphie. Jeho trefu slaví i Marek Židlický.

Zmiňovaný Eliáš si kromě asistence připsal i gól, kterým se navíc zapsal mezi klubové rekordy. Po jeho přesilovkové trefě z času 12:33 totiž skóroval o pouhých 20 vteřin později také navrátilec do sestavy po vynechaném 2. zápase Ilja Kovalčuk. Oba hráči tak překonali zápis Petra Sýkory s Bobby Holíkem z play-off 2000, kdy jejich góly dělilo pro změnu jen 26 vteřin. New Jersey tehdy zakončilo svou jízdu ve vyřazovacích bojích až ziskem Stanley Cupu.

Los Angeles je krok od postupu do finále konference

Poté, co v úvodním kole play-off vyřadili vítěze Západní konference a vůbec celé základní části NHL z Vancouveru v jasném poměru 4:1 na zápasy, jsou hokejisté Los Angeles blízko hladkého postupu i přes druhý nejlepší tým Západu.

Na venkovní výhry 3:1 a 5:2 totiž Kings po přesunu na domácí led navázali pro změnu výsledkem 4:2 a v sérii nad St. Louis tak vedou už 3:0 na zápasy.

První hvězdou utkání s pořadovým číslem tři byl vyhlášen obránce vítězů Drew Doughty, jenž se podílel na třech gólech. Kanadský reprezentant dvakrát asistoval svým spoluhráčům a v závěrečné třetině sám upravil skóre na finálních 4:2.

Druhou hvězdou byl jmenován centr Kings Mike Richards, který zaznamenal hattrick Gordie Howea za gól, asistenci a pěstní souboj. V dresu Bluesmanů se dvakrát zapsal mezi střelce Chris Stewart, jenž jako jediný našel recept na brankáře Jonathana Quicka.

2. kolo, Východní konference - 3. zápas:

New Jersey - Philadelphia 4:3 v prodl. (2:1, 0:1, 1:1 - 1:0)
13. Eliáš (Židlický), 13. Kovalčuk, 48. Parise (Eliáš, Židlický), 78. Ponikarovskij - 7. Schenn (Jágr), 25. Carle (Voráček), 52. Briere. Střely na branku: 31:28. Diváci: 17 625. Stav série: 2:1.

2. kolo, Západní konference - 3. zápas:

Los Angeles - St. Louis 4:2 (1:0, 2:1, 1:1)
14. Justin Williams, 22. King, 31. M. Richards, 49. Doughty - 22. a 45. Stewart. Střely na branku: 22:20. Diváci: 18 362. Stav série: 3:0.