Danny Briere (vlevo) a Kimmo Timonen slaví vítězný gól Philadelphie v prvním

Danny Briere (vlevo) a Kimmo Timonen slaví vítězný gól Philadelphie v prvním utkání s New Jersey. | foto: AP

Hrdina prodloužení Briere: fotbalový gól mu neuznali, tak dal hokejový

• 3
Hned dvakrát se radovali diváci i spoluhráči v oranžovém poté, co dal Danny Briere gól v prodloužení. Ten první totiž vstřelil fotbalovou placírkou a rozhodčí ho neuznali. Opravný hokejový už ovšem platil, a Philadelphia tak mohla slavit první výhru ve druhém kole Stanley Cupu.

Briere se stal hrdinou úvodního duelu s New Jersey, v němž se Flyers dlouho hledali, ve třetí třetině a v prodloužení však byli jednoznačně lepší a nakonec zvítězili. V 9. minutě druhé části vyrovnával drobný centr na 1:1, v 5. minutě prodloužení pak napálil puk od modré přes hradbu těl až za záda legendárního gólmana Martina Brodeura.

Zpravodajství

o 1. zápasech druhého kola play-off čtěte ZDE

"Před tím, než jde člověk do prodloužení, si v kabině říká: Kdykoliv bude šance dostat puk na branku, tak ho tam pošli," vyprávěl kanadský útočník novinářům po úvodní výhře v semifinále Východní konference.

V obou případech mu na góly asistoval Jakub Voráček, jenž pokračuje ve skvělých výkonech z prvního kola proti Pittsburghu a v kanadském bodování play-off je s devíti zápisy celkově čtvrtý.

Nechybělo ovšem mnoho a asistenci na vítězný gól mohl mít Jaromír Jágr. Český veterán totiž ve 3. minutě prodloužení posunul lehkou tečí puk k Briereovi, jenž ho dopravil do sítě. Ne však hokejkou, ale bruslí. Sudí se jeli poradit k telefonu a po dobrozdání videorozhodčího gól správně neuznali.

"Všechno se semlelo tak rychle. Já si na ledě nebyl vědom toho, že bych do puku kopnul. Myslel jsem, že jsem jen při brzdění nastavil brusli a od ní se odrazil do branky. Ale když jsem viděl opakovaný záběr, bylo to zřetelné. Rozhodli o tom správně," uznal Briere.

Tenhle chlapík v prvním utkání druhého kola jen potvrdil, že se snad narodil pro play-off. Právě ve vyřazovacích bojích podává čtyřiatřicetiletý centr tradičně nejlepší výkony. Ať hrál za Phoenix, Buffalo nebo Philadelphii, jeho přínos pro tým oproti základní části vždy ještě vzrostl.

Potvrzují to i statistiky. Zatímco v základní části NHL nasbíral Briere dosud během kariéry 643 bodů v 813 startech, ve Stanley Cupu má bilanci 106 bodů ze 104 utkání.

"Necítím se pod tlakem, je to pro mě zábava. Jako kluk jsem snil o tom, že jednou bych mohl mít šanci si tyhle velké zápasy zahrát," vysvětloval. "Když teď tu možnost mám, tak se snažím z toho vymáčknout co nejvíc. A užívat si to, jak to jen jde."